Виробники озброєння різних країн-союзників об’єднали свої зусилля для того, щоби налагодити серйозне промислове виробництво потрібних Україні для захисту від країни-агресора Росії, засобів.
Має місце створення коаліцій з окремих видів озброєння: танкова коаліція, ракетна коаліція тощо.
Нові обіцянки
Про нові пакети військової допомоги Україні оголосили майже одночасно США та Канада.
Сума нового пакету військової допомоги США — 2,1 млрд доларів. Пакет дозволить Збройним силам України (ЗСУ) поповнювати запаси як оборонного, так і наступального озброєння.
У пакет входять додаткові боєприпаси для ЗРК Patriot, системи протиповітряної оборони та ракети HAWK, артилерійські снаряди калібрів 105 та 203 мм, безпілотні повітряні системи Puma та боєприпаси з лазерним наведенням.
“Цей пакет демонструє незмінну відданість як критично важливим можливостям України в короткостроковій перспективі, так і стійкій здатності Збройних сил України захищати свою територію і стримувати російську агресію в довгостроковій перспективі”, — наголошується на сайті Міністерства оборони США.
Очікується, що для систем Patriot Україна отримає два види ракет. Вони доповнюватимуть можливості один одного для кращого захисту від тактичних балістичних ракет, крилатих ракет та атак російської авіації.
Самих батарей Patriot у ЗСУ може з’явитися ще п’ять. Про це розповіли у компанії-виробнику цих зенітно-ракетних комплексів Raytheon Technologies.
Загальну вартість військової допомоги США Україні експерти вже оцінюють приблизно у 40 млрд доларів.
Новий пакет військової допомоги від Канади оцінюється в 500 млн. доларів. Країна передасть Україні 287 ракет для протиповітряної оборони та 10 тис. 155-мм снарядів.
Загалом за цей рік Канада надала вже понад 8 млрд доларів допомоги Україні. З цієї суми — понад мільярд доларів військової допомоги.
Бюджет Канади розширено до більш ніж 2 млрд дол. кредитних коштів уряду України для відновлення країни
Також США та Канада продовжуватимуть навчати українських військових та допомагатимуть в обслуговуванні техніки. Зокрема, Канада приєднається до програми навчання українських військових на винищувачах F-16 та танках “Леопард”.
14-й пакет військової допомоги затвердила і Бельгія: ЗСУ отримають боєприпаси на суму майже 32,5 млн. євро. За заявами міністра закордонних справ Данії Україна також отримає 2 тис. артилерійських снарядів на суму 36 млн дол.
Надіслати Україні понад 100 танків Leopard 1 A5 планує Німеччина. Про це повідомив міністр оборони країни Борис Пісторіус.
“Ми не зможемо замінити кожен танк, що вийшов з ладу, але з липня нарощуватимемо поставки Leopard 1 A5”, — зазначив німецький чиновник.
Берлін також виділив новий пакет військової допомоги Україні, до якого увійшла техніка, боєприпаси та багато іншого, повідомляють у пресслужбі німецького уряду.
Міністерство оборони Данії та Норвегії заявило про намір зібрати 9 тисяч артилерійських снарядів, щоб передати їх Україні. Відповідне повідомлення з’явилося у пресслужбах оборонних відомств.
Норвегія надасть Україні снарядові гільзи, а Данія — детонатори та паливні заряди для снарядів.
“Україна гостро потребує артилерійських боєприпасів. Тому ми вирішили об’єднати зусилля з Данією для нової пожертвування, щоб Україна отримала боєприпаси якнайшвидше”, — повідомили в Міноборони Норвегії.
На відкритті засідання контактної групи країн-союзників України у форматі “Рамштайн” голова Пентагону Ллойд Остін заявив, що в Україні розпочався “військовий марафон”, і їй особливо потрібна допомога.
“Зараз розпочався військовий марафон на території України, а тому сьогодні ми розглядаємо її найнеобхідніші потреби”, — зазначив він.
За словами Остіна, союзники зосередяться на боєприпасах для протиповітряної оборони та артилерії, витрата яких, ймовірно, має збільшитися.
Розбір експертів
Про те, що є особливо важливм у допомозі союзників України, і наскільки ця допомога відповідає запитам ЗСУ — в ефірі телеканалу FREEДОМ говорили:
- Іван Тимочко, голова Ради резервістів Сухопутних військ ЗСУ;
- Дмитро Левусь, політолог-міжнародник;
- Пітер Залмаєв, директор “Євразійської демократичної ініціативи”
ІВАН ТИМОЧКО: Американські та європейські виробники озброєння налагодили систему взаємодії
— Ключове — покращується виробництво. Важливо, що вони можуть віддавати не лише за залишковим принципом або виділяти дуже обмежений ресурс. Виробництво налагоджується, коли зроблено розрахунки, зроблено аналіз, коли відомо, скільки потрібно коштів на ураження.
До цього серйозне промислове виробництво ракет ATACMS не було налагоджено, оскільки їх використання як таке не відбувалося у промислових масштабах.
Оскільки війна в Україні дає нові виклики, то перше, що зробили американці та європейці, налагодили систему взаємодії.
У наших союзників зараз процес конкуренції відведено на другий план.
Ресурс є, є бажання. Просто для необхідної кількості ліній, які будуть запущені, необхідно підготувати певну кількість фахівців, збільшити кількість складів, збільшити логістичні шляхи постачання.
Снаряди, які потрапляють на фронт або летять у ворога, — це вже кінцевий результат великої роботи, яка робиться за кадром.
Ми знаємо, що відстань між розмовою або повідомленням в інформпросторі про те, що буде надано щось, і його потраплянням на фронт, дуже коротка.
Будь-які системи ППО, які існують, мають на меті виконання конкретних завдань. Зважаючи на ті системи, які нам були передані, проведено аналіз успішності їх використання. З’явилася ніша, де є необхідність додаткових засобів на враження на середню, коротку чи велику дальність.
Наразі розглядається питання у тому плані, щоб закрити ті райони, ті сфери, де нам не вистачає ракет. Дуже добре було б для нас, якби засоби ППО працювали максимально наближено до лінії фронту і могли вражати ворога углиб його позицій, особливо їхню авіацію.
У плані авіації у ворога є перевага, не критична, але й цю ситуацію треба враховувати.
Це дуже важливо, що ми маємо можливість випробувати системи ППО, і ми маємо можливість вибирати, що нам найкраще підходить та необхідно.
ДМИТРО ЛЕВУСЬ: Політичних гальм у партнерів немає
— Ми бачимо як змінюється ситуація. Можна згадати, як Німеччина взагалі досить довго виступала проти постачання озброєнь. Тепер ми маємо і німецькі танки, і німецькі бойові машини піхоти та інше озброєння.
Приклад показали британці та американці, які заявили, що надають свої танки. Тоді процес створення танкової коаліції пішов.
Зараз великих політичних гальм немає ні в кого з партнерів. Про Угорщину не говоритимемо. Позиція країни зрозуміла, хоч вона і член НАТО.
Є розбіжності щодо того, як подавати цю допомогу, у тому числі й внутрішньополітичні.
Ситуація справді непроста перед самітом. Поки що прогнозувати, як виглядатиме пропозиція для України щодо забезпечення нашої безпеки говорити, складно.
Ми вже чуємо заяви про те, що якісь країни можуть індивідуально розмістити свої війська. Є різні погляди.
Чому виходить така конфігурація Франція-Німеччина-Польща? Так вийшло, що у Східній Європі реальна сила НАТО — це зараз наші польські партнери.
ПІТЕР ЗАЛМАЄВ: Червоні лінії стираються
— Щоб не допустити ще більшого кровопролиття, нових “каховок”, треба дати Україні максимальну кількість якісної зброї, щоб Україна змогла виграти контрнаступ якнайшвидше.
Думаю, що на Байдена зростає тиск з обох боків, але все-таки превалює поки здоровий глузд.
Щодо кількості та якості озброєння, яке отримає Україна, зрозуміло, все залежатиме від результату контрнаступу, як надовго він затягнеться, наскільки буде кривавим для України.
Превалює розуміння, що Америці на користь, щоб Україна якнайшвидше виграла цю війну.
Захід бачить, що йому не залишається іншого шляху, як відповідати ескалацією на ескалацію.
Півроку тому важко було уявити, що дадуть F-16, Leopard та Abrams. Нині це стало реальністю. Згідно з цією тенденцією, нелогічно припускати, що ось ATACMS залишаться за червоною лінією. Ми бачимо, що одна за одною ці “червоні лінії” стираються.