На ситуації на нафтогазовому ринку, яка склалася через запроваджені проти РФ санкції, що діють, роблять гроші корумповані російські посадовці та самі нафтові компанії. Про це сьогодні, 24 квітня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив експерт з нафтогазового ринку Михайло Крутіхін, коментуючи повідомлення Мінфіну США, що Росія намагається обійти ліміт на ціни нафти, що експортується.
“Намагаються обійти [санкції] — тут різні речі: держава російська, яка недоотримує ці гроші, або ті, хто бере участь в експорті. Нафтова компанія, наприклад, чи то державна, чи то недержавна, вона за дуже низькою ціною продає газ у порту трейдеру, тобто не безпосередньо якійсь країні або нафтопереробному заводу в Індії, наприклад, вони продають трейдерській компанії. А трейдерська компанія належить або самій нафтовій компанії, або вона “приблатнена”, тобто належить якимось корумпованим посадовцям у Росії. Ті далі вже починають накручувати”, — сказав він.
Експерт пояснив, що спочатку йде накрутка комісії. Потім — заробіток на суднах, які возять цю нафту.
“Вартість фрахту збільшилася від початку війни приблизно вдвічі, ці гроші теж не повертаються до Росії, хоча там є деякі судна, що належать фактично російським державним організаціям. Там теж накручується ціна. Страхові компанії накручують ціну. Це все… на санкціях наживаються корумповані посадовці і самі нафтові компанії. Перший принцип — давайте, кажуть ці люди, не повертати гроші до Росії, щоб вони не живили війну. Усе це залишається на закордонних рахунках”, — розповів Крутіхін.
Він наголосив, що санкції проти російського бюджету якраз працюють.
“Так, обсяг збільшується, так, російський уряд нібито прагне якось порушити цю стелю цін. Але великого результату ми від цього не бачимо, тому що, я думаю, що зараз санкції таки посилюватимуться. Проти порушників цього принципу стелі цін уже застосовуються заходи впливу. Уже заборонили деяким індійським компаніям страхувати такі перевезення, які дозволяли собі за надто високою ціною возити російську нафту. Є заходи проти банків, які намагаються проводити високі платежі за російську нафту. Тож поступово гайки закручуватимуть і санкції ці робитимуть ще більш і більш суворими”, — каже експерт.
Крутіхін погодився, що жадібність комерсантів, які не хочуть повертати гроші назад до Росії, тим паче до російського бюджету, у скарбничку перемоги України.
“Звичайно, тому що вся ця публіка і посадовці корумповані, і комерсанти (дочки нафтових компаній) діють так, що “що буде завтра ми не знаємо, давайте зараз по максимуму, скільки завгодно, хоч за копійки все продаватимемо, видобуватимемо якомога більше, можемо, не можемо, але висмоктувати останнє з тих промислів, які зараз працюють, де ще собівартість нафти не така висока. Але головне — не повертати ці гроші до Росії”. Так, звичайно, це на користь йде позиції України у війні. Така складається ситуація, що на цьому хаосі роблять гроші дуже багато хто в Росії”, — резюмував експерт з нафтогазового ринку.
Читайте також: “Санкції спрямовані не на обсяги”: зростання експорту російської нафти пояснив експерт
Нагадаємо, як заявив голова правління Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Ігор Бураковський, новий 11-й пакет санкцій Європейського Союзу проти Росії перебуває в процесі формування. Триває активна робота з розширення списку країн, які вводять обмеження проти РФ.