На ювілейному саміті НАТО, який відбудеться 9-11 липня у Вашингтоні, Україна має отримати запрошення на вступ до Альянсу. І попри те, що це рішення мають схвалити всі 32 члени Північноатлантичного альянсу, багато в чому воно залежатиме від рішення Сполучених Штатів. У разі, якщо Україна не отримає запрошення, її шлях до НАТО може затягнутися ще на невизначений час. Такою думкою в ефірі телеканалу FREEДOM поділився президент громадської організації “Українська асоціація зовнішньої політики” Володимир Хандогій.
“Напередодні саміту знову почали звучати тези про те, що Вашингтонський саміт стане “мостом” для України в НАТО. Мене це трошки дивує, тому що 2023 року у Вільнюсі ми зняли свої вимоги надати Україні ПДЧ, тобто план дій щодо членства. Цей план якраз і був чудовим мостом для того, щоб гарантовано вступити до НАТО по досягненню тих критеріїв, які нам висуває блок. Але тоді, під ейфорією вступу до НАТО Швеції та Фінляндії, які обійшли етап ПДЧ, Україна теж пішла на такий компроміс і відмовилася від цього етапу, розраховуючи отримати запрошення. Але, як бачимо — запрошення досі немає”, — зазначив експерт.
Він додав, що запевнення партнерів України, що вона гарантовано стане членом Альянсу, прозвучали ще 2008 року на саміті в Бухаресті.
“З 2008 року партнери України грають словами і продовжують шукати якусь політичну семантику, щоб всіляко відтягнути вступ України до блоку. Тепер з’явилося слово “міст”. Потрібно дочекатися саміту, щоб подивитися, що буде. Які несучі опори будуть у цього мосту і наскільки довгим буде цей міст, який приведе нас до НАТО”, — заявив Хандогій.
Він звернув увагу: щоб стати членом НАТО, сьогодні Україні потрібно отримати згоду всіх 32 членів блоку.
“Треба виходити з того, що НАТО — організація, яка працює на принципі консенсусу. Для того, щоб стати членом цієї організації, потрібна згода всіх її членів. Звичайно, дуже багато залежатиме від різних політичних обставин. Але найголовніше — політична воля. І це було зрозуміло з першого дня нашої заявки на вступ до НАТО. Нагадаю, що 2008 року на саміті в Бухаресті США стали головними лобістами приєднання України до Альянсу. Сьогодні США, за безпрецедентної підтримки України, займають дещо іншу позицію”, — констатував гість ефіру.
За його словами, отримання запрошення України до Альянсу багато в чому залежить від рішення США.
“Усім зрозуміло, що для НАТО найгучнішим є голос Сполучених Штатів Америки. Якби США змінили свою позицію, не демонстрували постійно якийсь острах ескалації, острах стати якимось подразником у відносинах із РФ, а реально заявили про те, що Україна отримує запрошення до НАТО, це змінило б ситуацію повністю. Звичайно, ніхто не скасовував консенсус усіх членів блоку. Але, рішення про вступ України до блоку було б більш реальним. Ще раз повторюся — Україна повинна отримати запрошення в блок. Інакше її шлях до НАТО може затягнутися ще на невизначений час”, — резюмував Володимир Хандогій.
Читайте також: Зближення України і НАТО: в Альянсі розробляють конкретні кроки (ВІДЕО)