На протестах продовжують вимагати проведення нових виборів — огляд останніх подій у Грузії (ВІДЕО)

Протестувальники в Грузії. Фото: ap.org

Необхідність проведення нових парламентських виборів у Грузії підтвердив звіт Бюро ОБСЄ з демократичних інститутів і прав людини. Те, що іншого виходу немає, вкотре заявила і президентка Саломе Зурабішвілі. Вона готова обговорити питання призначення нових виборів з олігархом і лідером проросійської партії “Грузинська мрія” Бідзіною Іванішвілі. Детальніше про останні події в Грузії — в матеріалі журналістів телеканалу FREEДОМ.

Тисячі людей із Тбілісі, а також низки грузинських регіонів, зокрема Самегрело, Рачі, Кутаїсі ввечері 21 грудня пройшли маршем столицею до будівлі парламенту. Учасники протесту продовжують вимагати проведення нових виборів і звільнення затриманих під час демонстрацій. 

Громадяни Грузії вийшли на протестні акції наприкінці жовтня 2024 року проти фальсифікації парламентських виборів, на яких нібито перемогла проросійська партія “Грузинська мрія”.  

Демонстрації активізувалися після 28 листопада, коли уряд Грузії відмовився від курсу на євроінтеграцію країни. 

Вперше у 2024-му грузини вийшли на вулиці навесні — через внесення до парламенту, а після —ухвалення закону про так званих іноагентів. Країни-партнери Грузії тоді прямо заявили, що затвердження документа російського зразка, який дозволив маркувати громадські організації та незалежні медіа “іноагентами”, значно віддалить країну від ЄС.  

20 грудня, після візиту до Тбілісі, генеральний секретар Ради Європи Ален Берсе заявив, що влада Грузії пообіцяла змінити скандальний закон.

“Вітаю обіцянки уряду про внесення поправок до закону про так званий “іноземний вплив”. Тепер ми створимо робочу групу, в складі якої будуть експерти від Грузії та Ради Європи, зокрема “Венеціанської комісії”, для визначення того, які зміни буде внесено”, — заявив Берсе.

Водночас прем’єр-міністр Грузії Іраклій Кобахідзе, коментуючи візит генсека Ради Європи, заявив лише про готовність до обговорення документа. 

“У нас було обговорення законодавства, зокрема обговорення закону “Про прозорість іноземного впливу”. Ми ще раз заявили про свою відкритість до обговорення. Таку відкритість ми фіксували і в процесі, і навіть після ухвалення закону. Ми ще раз говоримо: якщо хтось нам доведе, що в цьому законі є щось негативне, звичайно, ми готові обговорювати ці питання, співпрацювати з відповідними структурами Ради Європи”, — сказав Кобахідзе.

Тим часом уряд Грузії вирішив нагородити чиновників, які потрапили під західні санкції за участь у жорстокому розгоні протестів.  

Серед нагороджених — міністр внутрішніх справ Вахтанг Гомелаурі та керівники департаменту спеціальних завдань відомства — їх звинувачують в організації побиття опозиційних політиків, журналістів та учасників акцій протесту. 

Напередодні санкції за порушення прав людини проти них запровадили США та Велика Британія. А Латвія розширила список небажаних у країні осіб.

“Я внесла 13 громадян Грузії до списку персон нон ґрата Латвії, заборонивши їм в’їзд до Латвії. Це рішення було ухвалено відповідно до розділу 61(2) Закону про імміграцію”, — написала міністерка закордонних справ Латвії Байба Браже в соцмережі X. 

Брюссель також вдався до обмежень. Євросоюз скасував безвізовий режим для власників дипломатичних паспортів Грузії. 

“Це означає, що тим, хто зараз перебуває нібито при владі, у владних структурах, заборонено в’їзд до Євросоюзу. Це дуже сильний політичний хід, потужний сигнал для грузинського народу про те, що з цією владою ми не зможемо здійснити нашу справді грузинську мрію — стати членами Євросоюзу, а згодом, можливо, і членами НАТО”, — зазначив колишній віцепрем’єр-міністр Георгій Барамідзе. 

Під словом “влада” Георгій Барамідзе має на увазі парламент, вибори якого значна частина суспільства та опозиція не визнають, а також призначеного президента Грузії Михаїла Кавелашвілі — першого главу держави, якого обрав не народ, а колегія виборщиків, що складається з представників правлячої партії “Грузинська мрія”.

“ЄС не визнав цих виборів. Члени Євросоюзу не визнали. Ніхто не привітав цю так звану владу з “обранням”, крім Азербайджану, Білорусі, Вірменії та чомусь Сербії. Більше ніхто у світі не визнав цю владу. Тобто вона — абсолютно нелегітимна”, — наголосив Барамідзе. 

“Інавгурація” Кавелашвілі має відбутися 29 грудня. Тоді чинну президентку Грузії Саломе Зурабішвілі позбавлять права на державну охорону, і, ймовірно, спробують виселити з резиденції. 

Попри це, Зурабішвілі заявила, що не збирається у відставку, і не планує залишати посаду, поки в державі не проведуть нові парламентські вибори.

Читайте також: Пік напруження ситуації в Грузії настане після “інавгурації” Кавелашвілі, — Читадзе

Нагадаємо, 14 грудня в парламенті Грузії провели “вибори” президента, на яких був представлений єдиний кандидат — колишній футболіст Михаїл Кавелашвілі. Чинний президент держави Саломе Зурабішвілі назвала цей процес нелегітимним і заявила, що не визнаватиме його результати. У зв’язку з “виборами” лідери опозиції та багато громадян вийшли на протест біля будівлі парламенту в Тбілісі.

Прямий ефір