Лідери країн Європейського Союзу сьогодні, 17 квітня, зібралися в Брюсселі на позачергове засідання Європейської Ради. Мають обговорити подальшу допомогу Україні, ситуацію на Близькому Сході, підвищення конкурентоспроможності економіки та взаємини з Туреччиною. Крім того, з ініціативи прем’єр-міністра Бельгії Александра Де Кроо планують обговорити черговий шпигунський скандал, пов’язаний із Російською Федерацією. Детальніше про порядок денний саміту Євросоюзу розповість спеціальний кореспондент телеканалу FREEДОМ у Європі Віталій Сизов.
Шпигунський скандал дійсно стане однією з головних тем на позачерговому засіданні Євроради. Це останні збори лідерів ЄС перед виборами до Європейського парламенту, і прем’єр-міністр Бельгії стурбований можливою спробою Росії впровадити своїх агентів впливу. Він має намір порушити це питання для обговорення.
Однак головною темою є посилення протиповітряної оборони (ППО) України. Це особливо актуально на тлі постійних терористичних атак з боку Росії та значної шкоди, завданої енергетичному сектору України.
На відкритті позачергового засідання по відеозв’язку виступить президент України.
Напередодні Володимир Зеленський неодноразово звертався до світових лідерів із закликом захистити українське небо, особливо після того, як низка європейських і країн-членів Північноатлантичного альянсу (НАТО) брали участь у відбитті повітряної атаки Ірану на Ізраїль.
Раніше верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель провів зустріч із міністрами закордонних справ і обговорив із ними, зокрема, і заклик українського лідера.
“Якби я був на місці Зеленського, я б, звісно, хотів підкреслити, що Україну теж бомблять. Кілька днів тому Росія зруйнувала найважливішу електростанцію, що постачає Київ електроенергією. І Україна не змогла цьому запобігти, тому що в них не було боєприпасів. Я говорю не про артилерійські боєприпаси для наземних наступів, а про авіаційні. Тому всі міністри прагнуть збільшити можливості протиповітряної оборони України. І в понеділок, коли міністри оборони зустрінуться, я сподіваюся, що ми матимемо дуже конкретні зобов’язання в цьому напрямку”, — заявив Жозеп Боррель.
Очільник європейської дипломатії повідомив, що єврочиновники готують санкції проти Ірану, зокрема через постачання дронів до Росії.
Боррель також зазначив, що участь низки європейських країн і країн-членів НАТО у відбитті атак на Ізраїль була зумовлена присутністю їхніх військових сил у регіоні. Також Тель-Авів довго працював над розробкою своєї системи ППО, в той час, як Євросоюз поки що не здатний повторити аналогічні зусилля в Україні, навіть за наявності фінансування.
Напередодні позачергового засідання, виступаючи на Європейському саміті з безпеки та оборони, президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн також виступила із закликом до збільшення виробництва військової амуніції та забезпечення стабільної допомоги Україні.
“Ціна відсутності безпеки, ціна перемоги Росії набагато перевищує будь-яку економію, якої ми могли б досягти зараз. Ціна зіткнення з численними загрозами і конфліктами без належної підготовки набагато вища, ніж ми можемо собі дозволити. Ось чому Європі час активізувати зусилля з оборони та безпеки”, — заявила Урсула фон дер Ляєн.
Це не єдина зустріч у форматі лідерів країн ЄС. Перед її початком лідери трьох європейських держав — Чехії, Нідерландів і Данії, зібралися в штаб-квартирі НАТО, де заявили про свою готовність спільно працювати над зміцненням протиповітряної оборони України. Можливо, це стане початком ініціативи, аналогічної чеській.
Нагадаємо, що Чехія виступила ініціатором закупівлі снарядів для української армії не в Європі. Вона збирала внески з інших європейських країн для цієї мети, і, можливо, подібний підхід буде застосовано і щодо протиповітряної оборони України. І, природно, все це буде обговорюватися на позачерговому засіданні лідерів країн ЄС і за закритими дверима.
Але зараз, за словами кореспондента FREEДОМ, усі очікують виступу Володимира Зеленського та його послання.
Читайте також: Історична резолюція ПАРЄ: можливість відновлення України коштом російських активів проаналізували експерти