Спочатку візит держсекретаря США Ентоні Блінкена на Близький Схід мав тривати два дні — це насамперед поїздка до Ізраїлю, а потім до сусідньої Йорданії, де частину населення становлять палестинці. Але потім турне продовжили, і Блінкен також побував у Катарі, Бахрейні, Саудівській Аравії, ОАЕ та Єгипті. Мета візитів держсекретаря — вплинути на війну ХАМАС проти Ізраїлю, інформує FREEДОМ.
12 жовтня, Ізраїль — перша зупинка держсекретаря Сполучених Штатів Ентоні Блінкена в його близькосхідному турне. Він зустрівся з прем’єр-міністром Ізраїлю Біньяміном Нетаньяху, президентом Іцхаком Герцогом, а також із членами ізраїльського уряду.
У заяві для преси Блінкен наголосив, що його, як єврея, особисто чіпає те, що відбувається в країні, а також повідомив, що постачання військової допомоги вже почалося.
“Що стосується другого фронту, ми, як і Ізраїль, сповнені рішучості не створювати ані другого, ані третього фронту. І ми докладаємо всіх зусиль, працюючи з іншими партнерами в регіоні, щоб спробувати домогтися цього”, — акцентував держсекретар США.
Після візиту до Тель-Авіва Блінкен відвідав адміністрацію Західного берега річки Йордан, де проживає значна кількість палестинців.
Як пишуть західні медіа, саме ця територія може стати другим фронтом. Там держсекретар провів переговори з главою палестинської адміністрації Махмудом Аббасом. І вирушив до Йорданії на зустріч із королем Абдаллою ІІ.
“Це спроба американської адміністрації повернутися до своєї близькосхідної політики, якої, в принципі, не було. У Вашингтоні, у Білому домі зрозуміли, що потрібно включати дипломатію з іншими гравцями, важливими на Близькому Сході. Включати такі важливі країни, як Йорданія, яка давно має дипломатичні відносини з Ізраїлем, але водночас не може відверто стати на бік Ізраїлю в боротьбі проти палестинського руху”, — зазначив директор Центру міжнародних досліджень Володимир Дубовик.
Катар — перша країна з розширеного списку турне Блінкена. Раніше Емір Тамім ібн Хамад Аль Тані заявляв, що держава припинить постачання газу світові, якщо Ізраїль і надалі обстрілюватиме сектор Гази.
Після прибуття до столиці, Дохи, американський держсекретар заявив, що у співпраці з Ізраїлем ведеться робота зі створення безпечних зон для мирного населення.
“Ми закликали ізраїльтян використовувати всі можливі запобіжні заходи, щоб уникнути шкоди мирному населенню. Ми оплакуємо загибель усіх невинних людей. Ізраїльтян, палестинців, євреїв, християн, мусульман, а також цивільних осіб усіх віросповідань і всіх національностей, які були вбиті”, — сказав Блінкен.
Висвітлювати проблему війни ХАМАС проти Ізраїлю та закликати до її вирішення Блінкен продовжив у Бахрейні. Там він зустрівся з главою МЗС держави Абдуллатіфом бін Рашидом Аль-Заяні. А потім вирушив до Саудівської Аравії.
Перед прибуттям, як пише Російська служба BBC, Ер-Ріяд виступив із різкою критикою на адресу Ізраїлю, а не ХАМАСу.
“Без узгоджених зусиль, спрямованих на припинення постійного повернення до насильства, насамперед страждатиме цивільне населення, і зрештою розплачуватися будуть мирні жителі з обох сторін. Тому я сподіваюся, що ми зможемо знайти спосіб деескалації нинішньої ситуації, а потім дійдемо до більш довгострокового рішення”, — наголосив міністр закордонних справ Саудівської Аравії.
Як зазначає Дубовик, з кожною країною на Близькому Сході у США є свій порядок денний.
“Блінкен згадує, що в Америки з цими державами є певні відносини. Зараз їх розморожують. Він приїжджає, просить розуміння дій Ізраїлю, не підтримувати ХАМАС, не вступати у війну на їхньому боці. Принаймні ізолювати якоюсь мірою ХАМАС, обіцяючи, що американці будуть тиснути на Ізраїль, щоб не було надто кривавої, затяжної війни на території сектора Гази”, — каже Дубовик.
Сполучені Штати зараз мусять сильно лавірувати між своїми союзниками на Близькому Сході. Як вважають експерти, пов’язано це з тим, що цілі воюючих сторін взаємовиключені: Ізраїль хоче демонстративно покарати ХАМАС, а арабські країни — захистити населення сектора Гази.
Читайте також: ХАМАС проти Ізраїлю: США закликають Іран не втручатися — огляд заяв (ВІДЕО)
Нагадаємо, на думку ізраїльського військового експерта Давида Гендельмана, ХАМАС не просто так заявляє, що в нападі на Ізраїль він усе зробив сам, без іранської або іншої підтримки, бо Ірану зараз невигідно, щоб його звинувачували в прямій участі в тому, що сталося.
Читайте також: РФ спонсорувала атаку ХАМАС на Ізраїль — які знайдено докази (ВІДЕО)