На новий рівень вийшла співпраця України та ЄС 2023 року — оцінка підсумків і завдання на 2024-й із Брюсселя (ВІДЕО)

Прапор України біля будівлі Єврокомісії в День Європи. Фото: uatv.ua

2023 рік, що минає, став знаковим для відносин між Європейським Союзом та Україною. Брюссель ухвалив історичне рішення про старт перемовин про вступ України до ЄС. Як оцінюють підсумки року для України в Брюсселі, і які завдання ставлять на 2024 рік — з’ясовував спеціальний кореспондент телеканалу FREEДОМ у Європі Віталій Сизов.

2023 року співпраця України з Євросоюзом вийшла на новий рівень.

“Це історичний момент, який показує надійність Європейського Союзу, його силу. Рішення ухвалено, і ми відкриваємо перемовини з Україною і з Молдовою”, — заявив президент Європейської ради Шарль Мішель.

У грудні Євросоюз затвердив початок перемовин з Україною про її вступ до ЄС.

“Ми хочемо підтримати Україну. Це дуже потужний політичний сигнал, це дуже потужне політичне рішення. Сьогодні я думав про народ України. Ми на його боці. І це рішення, ухвалене країнами-членами, дуже важливе для надійності Європейського Союзу”, — запевнив президент Євроради.

До повноправного членства ще десятки раундів перемовин і роки, але тут Євросоюз визнав успіх українських реформ і право України на майбутнє в об’єднаній Європі.

“Україна б’ється на полі бою і українці багато працюють, щоб продовжувати реформи для того, щоб продовжувати шлях до Європейського Союзу”, — наголосив верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель.

Представник України в ЄС Всеволод Ченцов вважає таке рішення повністю виправданим.

“Головним досягненням було збереження єдності Євросоюзу і збереження логіки стосунків, напрямів стосунків між Україною і Союзом протягом усього року. І логіка в тому, щоб зберегти високий рівень підтримки України. Я маю на увазі насамперед військову підтримку. По-друге, економічна і фінансова підтримка. І, безумовно, слідувати за європейськими прагненнями українців прийти від статусу кандидата до відкриття перемовин про приєднання. Політичне рішення було ухвалено наприкінці грудня, що стало свого роду кульмінацією всієї цієї роботи за останній рік”, — сказав він.

Крім рішення про майбутнє членство України в ЄС, було затверджено три пакети санкцій проти Росії та ухвалено принципове рішення про виділення Україні 50 млрд євро протягом наступних 4 років на підтримку економіки та інфраструктури. Загальний обсяг допомоги, наданої країнами-членами ЄС і самим Євросоюзом Україні від початку повномасштабного вторгнення РФ, становить близько 85 млрд євро. Україна отримала доступ до європейського ринку, в ЄС знайшли тимчасовий прихисток близько 4 млн громадян України.

“Сподіваюся, що Україна скоро буде членом цієї сім’ї. І так психологічно і духовно ми вже тут. Ми — європейці, але нам потрібно багато працювати, щоб це стало незворотнім”, — зазначив Ченцов.

Крім політичної сфери, важливий і людський зріз і тут теж відчуваються зміни. Марта Барандій та її ініціатива Promote Ukraine працюють у центрі ЄС — Брюсселі — від 2014 року, і вона бачить колосальний зсув у сприйнятті України та її громадян.

“Порівняно з 2014 роком нас побачили, почули і визнали. Від 2014 року ми говорили про те, що в Україні війна, що це не просто конфлікт. 2022-го почули і побачили, і повірили, що насправді війна. Ми говорили про те, що Україна заслуговує… що ті молоді українці, які були на Євромайдані, вони вмирали саме під європейським прапором саме за цінності ЄС. Зараз це помітили і в це повірили. Ці рішення, які були ухвалені за два роки, дають нам зрозуміти, що в Європи відкрилися очі. Щоправда, вони дуже повільно відкриваються, у нас дуже мало часу, українці гинуть щодня, нас стає менше. Це просто боротьба на випередження. Ми переконуємо, повільно, але переконуємо. За наступні пів року нам треба посилити темп”, — висловилася засновниця Promote Ukraine.

Головним пріоритетом для європосадовців залишається спроможність України проводити необхідні реформи, пов’язані з боротьбою з корупцією, та створенні, підтримці ефективних державних інституцій.

“Від моменту ухвалення політичного рішення про початок перемовин щодо вступу Україна зможе почати гармонізацію свого законодавства із законодавством ЄС”, — каже аналітикиня New Europe Center Маріанна Фахурдінова.

Президент Євроради згадує допомогу Україні, як один із головних успіхів і досягнень року.

“Люди тут, установи, урядовці, а також широка громадськість, мають розуміти, що поставлено на карту”, — зазначив представник України в ЄС.

“Насправді є тільки одне очікування, і очікування полягає в тому, що Україна переможе російського агресора, зможе відкинути його і звільнити всі свої території в межах міжнародно визнаних кордонів. Це наші очікування, наша надія і наше зобов’язання продовжувати допомагати Україні в досягненні цієї мети. І, звичайно ж, ми сподіваємося, що 2024 рік буде також важливим з погляду проведення більшої кількості реформ і ще більшого зближення з Євросоюзом. Це буде дуже важливий рік, тому що це буде рік, коли перемовини про вступ почнуться всерйоз”, — заявив представник зовнішньополітичної служби ЄС Петер Стано.

Брюссель — не тільки центр європейської політики, там розташована і штаб-квартира НАТО. І на цьому напрямку теж величезний прогрес. Була створена і почала свою роботу рада Україна – НАТО, і є вже перші результати. Про них розповіла представниця України при НАТО Наталія Галібаренко:

“За пів року ми фактично виконали рішення Вільнюського саміту, тобто ми запустили роботу Ради, немає більше вимоги щодо Плану підготовки до членства. Ми затвердили річну національну програму зі співробітництва України з НАТО, тобто все, що ми закріпили, ми виконали”.

Паралельно з євроінтеграцією українська дипломатія бореться і за інтеграцію в євроатлантичний простір. Багато експертів розраховують, що на 75-му ювілейному саміті НАТО у Вашингтоні 2024 року шлях України до лав Альянсу буде формалізовано.

“Саме для того, щоб сформувати своє бачення, ми працювали спочатку з нашими адвокатами, як я їх називаю. Це країни, які нас дуже сильно підтримують. І тоді ми зможемо виходити на ширший рівень 31 країни і, зокрема, переконувати тих, хто з різних причин досить скептично ставиться, для поглиблення саме політичних відносин між Україною і НАТО”, — сказала Галібаренко.

Разом із цим експерти вважають, що шлях до НАТО може виявитися навіть швидшим, ніж шлях до Євросоюзу.

“Це більш тривалі перемовини з ЄС, ніж із НАТО. Перемовини з НАТО повинні відбутися, і повинні стартувати. І я б сказав, що вони мають стартувати в липні на саміті. Це може піти набагато швидше. Головне тут — закінчити війну, виграти війну”, — висловив думку посол США в Україні (2006-2009 рр.) Вільям Тейлор.

“Між запрошенням і членством не буде 10-15 років. У практиці НАТО, як ми бачимо, це дуже короткий період. Тобто йде запрошення і одразу починається за фактом ратифікація відповідних протоколів”, — каже представниця України при НАТО.

А поки що новорічну ялинку в будівлі Євроради прикрасила українська іграшка з Бородянки Київської області, яка стала одним із символів спротиву України. Керамічна фігура була виявлена неушкодженою на руїнах розбомбленого росіянами будинку.

“Це більше, ніж просто прикраса, вона символізує надію, схід сонця і непереможність України. Прикрашаючи нашу різдвяну ялинку, ця прикраса слугує вираженням нашої непохитної підтримки”, — сказано в повідомленні на офіційному акаунті в мережі Х Європейської ради.

Читайте також: Немає варіанту закінчити цю війну “заморозкою”: підсумки 2023 року підбиваємо з Михайлом Подоляком

Прямий ефір