На саміті НАТО у Вільнюсі союзники України дійсно наполягатимуть на її вступі до Північноатлантичного альянсу. Таку думку сьогодні, 7 квітня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив кандидат політичних наук, експерт-міжнародник Станіслав Желіховський.
Він зазначив, що президент Польщі Анджей Дуда сподівається на отримання Україною додаткових гарантій безпеки на літньому саміті НАТО у Вільнюсі.
“Якоїсь конкретики наразі не надходило. Але коментарі з боку Сполучених Штатів Америки не змусили себе довго чекати. Офіційний представник Ради національної безпеки Джон Кірбі дав доволі загальне повідомлення з цього приводу, зокрема, про те, що буде продовжуватися робота з Україною над довгостроковими оборонними потребами і що пріоритетом є допомога Україні у поверненні втрачених територій та захист від незаконного вторгнення Росії”, — сказав Желіховський.
На його думку, на полях саміту можливі два варіанти.
“По-перше, представники Республіки Польща продовжуватимуть наполягати на приєднанні до НАТО України. І тут варто зазначити, що Анджей Дуда під час візиту Володимира Зеленського заявив, що Україна має якнайшвидше стати повноправним членом Альянсу. Також у цьому питанні, ймовірно, будуть союзники. Приміром, господиня саміту Литва, Сейм, який ухвалив резолюцію, в якій ідеться про те, що необхідно запросити Україну вступити до НАТО як державу-члена саме на саміті НАТО у Вільнюсі. По-друге, можливе формування так званих малих альянсів, де Україна, Польща, Литва та інші потенційні країни-партнери займатимуть ключові ролі в безпеці кожної країни, зокрема, окремо, так і в цілому регіону — від Балтики до Чорного моря”, — вважає Желіховський.
Експерт не виключає, що деякі спроби або анонси в цьому контексті матимуть місце на літньому саміті НАТО.
Він зазначив, що агресією проти України Росія сама себе загнала в кут, і вже видно, наскільки посилився східний фланг НАТО.
“І я не виключаю, що в майбутньому також НАТО розшириться за рахунок української держави. І, можливо, як я вже говорив, саме на полях саміту у Вільнюсі будуть якісь анонси, будуть якісь повідомлення з цього приводу”, — сказав Желіховський.
Читайте також: Приклад Фінляндії та Швеції може бути застосований до України, — експерт про вступ до НАТО
Нагадаємо, у Москві не втомлюються повторювати, що розглядають розширення Північноатлантичного альянсу як загрозу своїй безпеці. А після входження Фінляндії до НАТО, загальна протяжність кордону Альянсу з Російською Федерацією зросла приблизно на 1 300 кілометрів.