На кону світове лідерство: як США і Китай намагаються перезапустити відносини, розповів аналітик

Прапори США та Китаю. Фото: zn.ua

США і Китай намагаються знаходити спільну мову, хоч їхні відносини і загострюються. Про це сьогодні, 1 вересня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив аналітик, аспірант Цзілінського університету Петро Шевченко.

На його думку, у Сполучених Штатах Америки є розуміння, що якщо вони підуть на жорсткі економічні заходи проти Китаю, то це вдарить і по самих США. Обидві держави хочуть зберегти канали економічної взаємодії.

“Країни зрозуміли, що вони перебувають у такому патовому стані, коли вони тільки можуть конкурувати, тому що на кону світове лідерство, насамперед економічне. І при цьому їм необхідно зберегти певні канали, насамперед економічної, торговельної взаємодії, тому що від цього залежить їхній власний добробут. І от я думаю, що десь на стику цих двох трендів і буде знайдена їхня точка взаємодії. Тобто коли вони зрозуміють, що так, це керована конкуренція, але ми повинні щось зберігати, якісь сфери взаємодії — клімат, торгівля, наприклад, боротьба з якимись пандеміями, глобальне здоров’я тощо”, — сказав Шевченко.

За словами аналітика, США бояться втратити контроль над розвитком Китаю, тому намагаються скоординувати свою стратегію щодо нього — перейти від політики сприяння до політики стримування. Водночас КНР намагається зменшити свою економічну залежність від США та вийти на нові рейки розвитку, замінюючи західні ринки на ринки Глобального півдня.

Шевченко вважає, що і у Вашингтона, і у Пекіна є усвідомлення, що вони не повинні вийти за певні рамки суперництва та не зіткнутися в прямому протистоянні.

“І зараз дві країни намагаються розвинути тренд того, щоб вони змогли співіснувати в максимально взаємовигідному ключі. Тобто, як ми розуміємо, це, будучи конкурентами, зберігши свою торгово-економічну роботу. І тому ось ці всі зустрічі на рівні міністрів, людей, відповідальних за економіку, фінанси, вони в підсумку призведуть до того, що буде укладена певна велика домовленість на високому рівні. Найімовірніше, це буде зроблено вже цієї осені на саміті країн ОПЕК. Можливо, Сі Цзіньпін туди поїде, і там буде зустріч із президентом Байденом”, — сказав експерт.

Він переконаний, що країни перебувають на позиції необхідності перезапуску відносин, переходу з кризового в більш конструктивний характер.

Читайте також: Китай турбує неможливість купувати технологічні напівпровідники через заборону США, — Плаксієнко-Бутирська

Нагадаємо, Сполучені Штати і Китай домовилися про початок діалогу з питань дотримання експортного контролю та створення робочої групи з комерційних питань.

Прямий ефір