На конференції з відновлення України стало більше конкретики та менше декларацій — включення з Лондона (ВІДЕО)

Конференція з відновлення України в Лондоні. Фото: Facebook/Денис Шмигаль

На міжнародній конференції з відновлення України, яка триває в Лондоні, партнери заявляють про багатомільярдну допомогу для країни. На полях конференції також ухвалюють важливі рішення щодо інвестицій у державу. За підсумками заходу Україна очікує підписання двосторонніх конкретних угод із партнерами. Подробиці з Лондона у включенні розповів спеціальний кореспондент телеканалу FREEДОМ у Європі Віталій Сизов.

Багато учасників визнають, що порівняно з минулими конференціями з відновлення України, зокрема, із зустріччю в Лугано, нинішній захід більш конкретний і менш декларативний.

“У Лугано було багато про принципи й багато хто скаржився, що там було мало конкретики. Тут ми чуємо більше конкретики. Тут уже міністри закордонних справ, скажімо, Франції говорять про те, що буде програма страхування політичних ризиків для бізнесу з їхньої країни, для Франції, які хочуть діяти в Україні. Будуть міжнародні такі програми, будуть оголошені й деякі інвестиційні фонди. Тобто тут уже доходить більше до конкретики”, — сказав колишній посол Канади в Україні Роман Ващук, який зараз працює українським бізнес-омбудсменом.

Він не тільки спостерігає ситуацію в країні зсередини, а й отримує відгуки від людей, які тривалий час працювали з Україною. Іноземці оцінюють трансформацію та зміни, і деякі з них бачать очевидний прогрес.

“Я думаю, що якщо людина щодня в цьому сидить, то не завжди бачить ті зміни, які відбуваються. Бажано мати невелику дистанцію. Наприклад, я натрапив сьогодні тут на знайомого американського юриста, який був дуже активним в Україні в 90-ті роки. І він каже, що, слухай, ті люди, які зараз приїжджають з України, які діють, які з бізнесу, вони зовсім інші люди, порівняно з тими, з якими я зустрічався в 90-ті роки. Вони англомовні, професійні, європейська освіта, тотальна деталізація, підключення до процесів. Тобто мені іноді здається, що в людей у самій Україні та близьких до неї країнах немає самої дистанції, щоб відпустити на хвилину й побачити ці зміни. Це як свої власні діти, власні діти начебто ніколи не ростуть й ось одного дня вони стали дорослими, тоді як чужі діти ростуть на очах. Щось подібне і з Україною”, — сказав Ващук.

На полях відбуваються багато важливих зустрічей. Так, Міжнародна фінансова корпорація Світового банку підписала угоду, які дозволяють збільшити потужність глобальної програми фінансування торгівлі для України до 300 млн дол.

“Ці міжнародні банки будуть їх кредитувати, будуть допомагати експортерам в Україні та імпорту компаній, яким необхідно доставити товари в Україну. Важлива річ, що ця допомога піде безпосередньо в приватний сектор. Ми не підемо до бюджету, ми не підемо до уряду, ми підемо в приватний сектор, ми підемо допомагати експорту та імпорту. Тобто ця угода допомагатиме експорту та імпорту на загальну суму 1 млрд дол. упродовж наступних двох років”, — сказав віцепрезидент IFC Альфонсо Гарсія Мора.

Саме такі угоди важливі, адже вони дають змогу українській економіці працювати.

“За підсумками конференції ми очікуємо низку двосторонніх угод, підписаних між Україною та її міжнародними партнерами. Це включатиме енергетику, сільське господарство, довкілля, інфраструктуру та економічну підтримку. Я переконаний, що тільки разом ми переможемо в цій війні, тільки разом ми виграємо справедливий мир, заснований на формулі президента Зеленського, і принесемо десятиліття стабільності й безпеки та розвитку для світу. Конференція з відновлення України та успішне відновлення України будуть важливим кроком у напрямку до цієї мети. Дякую вам усім за вашу підтримку і вашу увагу. Всього вам доброго і слава Україні!” — сказав на пресконференції прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

Попри те, що ця конференція, звісно, насамперед про економіку, але всім зрозуміло, що відновити її неможливо без забезпечення безпеки. Тому під час пресконференції міністр закордонних справ Великої Британії Джеймс Клеверлі говорив й про цю тему. Він зробив досить несподівану заяву. За його словами, для того, щоб Україна стала членом НАТО, їй зовсім не обов’язково надавати план дій щодо вступу, зробити це можна іншим шляхом та набагато швидше.

“Ми бачимо, як Україна розвивається напрочуд швидко. Єнс Столтенберг на неформальній зустрічі міністрів закордонних справ НАТО сказав, що насправді багато вимог плану щодо вступу до НАТО виконуються. Реформи армії відбуваються під час конфлікту. Думаю, що позиція Великої Британії буде в бік підтримки. Ми відійшли від плану членства, визнавши, що Швеції та Фінляндії цього не знадобилося. Україна демонструє свою прихильність до реформ, а військові демонструють це на полі бою. Я думаю, що всі союзники по НАТО визнають це”, — сказав Клеверлі.

Так економіка переплітається з політикою, з військовою сферою. Сьогодні фінальний день заходу, і за кілька годин буде підсумкова пресконференція міністра прем’єр-міністра України.

Читайте також: Перший день конференції з відновлення України в Лондоні — заяви та підсумки (ВІДЕО)

Як повідомлялося раніше, міжнародна конференція з питань відновлення України URC23 (Ukraine Reform Conference), яка стартувала в Лондоні 21 червня, зібрала практично всіх глав МЗС країн G7 (“Великої сімки”), а також окремих лідерів держав. Захід відкрив президент України Володимир Зеленський — його онлайн-виступ зірвав овації. Київ на заході представляють прем’єр-міністр Денис Шмигаль, міністр закордонних справ Дмитро Кулеба, члени уряду.

Прямий ефір