У російській армії зростає кількість дезертирів. Потрапляючи на фронт, стикаючись із реальними умовами, коли в бій кидають абсолютно без підготовки, багато хто починає усвідомлювати, що хоче жити і не хоче вбивати. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав координатор відділу допомоги та евакуації проєкту “Идите лесом” Антон Горбацевич.
За його даними, кількість людей, які добровільно підписали контракт зі збройними силами РФ і зараз хочуть дезертирувати, сильно збільшилася.
“Судячи зі звернень до нашої організації, якщо брати дані за січень 2023 року, їх було близько 80 осіб. У січні 2024 року ця цифра збільшилася до 900 осіб. Це тільки за місяць. Тобто кількість дезертирів, які тільки звернулися до нас, зросла в 10 разів”, — зазначив Горбацевич.
Про зростання кількості дезертирів у російській армії також свідчить статистика в судах РФ. Це збільшення кількості відкритих справ за відповідними статтями: залишення частини, дезертирство, невиконання наказу, доповнив спікер.
“Люди стикаються з реальністю, потрапляючи на фронт. Вони говорять про те, що їм дають у руки автомат із двома обоймами і кажуть: ідіть на штурм. Ніякої реальної підготовки немає. І в цьому плані, я думаю, у людей дуже розходиться картинка. Навіть у тих, хто вірив роспропаганді. Коли людина стикається з реальністю на фронті, пропаганда перестає працювати. Вона просто хоче жити, не хоче вбивати. Ми в цьому плані допомагаємо людям. Допомагаємо тікати з Росії, ховатися в РФ”, — сказав гість ефіру.
Говорячи про настрої в російському суспільстві щодо участі у війні проти України та дезертирства, Горбацевич зазначив, що вони також змінюються.
“Ми можемо судити з думки аудиторії, яка підписана на наші канали. Настрої, звичайно, сильно змінилися. Якщо на початку діяльності нашої організації доводилося переконувати людей у тому, що дезертирство — це щось хороше в нинішніх російських реаліях, то зараз уже люди самі захищають дезертирів. І видно з цих настроїв, що люди змінюють поступово своє ставлення і до війни, і до тих, хто відмовляється брати участь у ній. Раніше їх називали боягузами, а сьогодні їх радше називають героями. Але водночас про загальні настрої в Росії судити складно”, — резюмував спікер.
Читайте також: Друга масштабна хвиля мобілізації в Росії неминуча — ознаки назвав Горбацевич
Раніше в ефірі телеканалу FREEДОМ прессекретар фонду “Идите лесом” Іван Чувіляєв розповів, що російські військові звертаються до правозахисників зі скаргами на випадки насильства з боку командування. Одним із головних джерел інформації є дезертири, які розповідають про те, що коїться на фронті.