Російські війська хочуть охопити на Донбасі три напрямки одночасно та створити передумови для оточення підрозділів Збройних сил України. Військово-політичний оглядач Олександр Коваленко в ефірі марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA розповів про військові дані станом на 15 червня, а також прокоментував заяви маріонетки Кремля, голови т.зв. “ДНР” Дениса Пушиліна.
— Триває атака на Слов’янськ з боку росіян. Бойові дії точаться у Богородичному. Що зараз відбувається усередині Святогірська?
— Ситуація складна. Це зумовлено тим, що російські окупанти зосередили у цьому районі велику кількість особового складу, техніки та артилерії. Використовуючи основний майданчик для наступальних дій у напрямку Слов’янська район Ізюма. Усі логістичні основні артерії ведуть до нього.
Також російські війська активізують наступальні дії на тлі розвитку ситуації в районі Сєвєродонецька. У напрямку Бахмута вони хочуть охопити три напрямки одночасно, щоб створити передумови для оточення підрозділів Збройних сил України у цьому районі. Оточення можливе з просуванням у напрямку Бахмута і в напрямку Слов’янська.
— Від Барвінкового може починатися лінія, яка візьме за задумом військ РФ у кільце Краматорськ та Бахмут?
— Своїм просуванням у Барвінковому вони намагаються відвернути увагу від Слов’янська. Змусити підрозділи Збройних сил України перегрупуватись, створюючи видимість загрози у районі Барвінкового. Суть маневру в тому, щоб скористатися ослабленням фронту в районі Слов’янська та посилити на нього у найкоротші терміни інтенсивність тиску наступального характеру. Оскільки Слов’янськ для них є важливим населеним пунктом у цьому районі.
Сконцентрувавши свої основні сили та засоби у напрямку Слов’янська, створюючи додаткові загрози для Барвінкового, війська РФ можуть опинитися в ситуації, коли ЗСУ переріжуть їх по одній з логістичних артерій. Буде перекрито постачання сил та засобів для підкріплення в Ізюмі. І російське угруповання опиниться, якщо не в оточенні, то в ізоляції через те, що основні логістичні шляхи будуть або під контролем ЗСУ, або під їхнім вогнем.
Укріпрайони, зведені Збройними силами України в цьому регіоні, витримують в оборонному форматі ведення бойових дій. Кількісна перевага супротивника, який може пробити оборону.
Ізюм грає важливу тактичну та стратегічну роль у наступальних діях. ЗСУ у напрямку Ізюма продовжують ефективно вести контрнаступ у південно-східному напрямку від Харкова.
— Тактика “котлів”, яку зараз використовують російські війська, – це вимушена методика? Чим пояснюється використання “котлів” і чим ми можемо протистояти?
— Поняття “котел” виникло в російській пропаганді, і це маргінальне пояснення для середнього росіянина поняття “оточення”. У росіян модно використовувати саме фразу “котел”, хоча вона навіть серед професійних військових неприпустима, оскільки це сленг.
Щодо ситуації загалом. Протистояння арт-дуелям, які зараз стали основними, досить ефективно здійснюють наші артилерійські підрозділи. Єдине, чого нам не вистачає, це кількісної переваги та безмежного боєзапасу, який є у російських окупантів. В них практично цілодобово триває підвезення боєприпасів.
Також змінилася тактика. Змінилася тим, що вони не лише перейшли зараз до використання артилерії. Ще вони діють виключно накопиченням підрозділів на певній ділянці, а потім переходять до наступальних дій. Вони намагаються тиснути навичками, не професіоналізмом, не стратегією, а кількістю. Це ми зараз спостерігаємо на Донбаському плацдармі.
Але цього ми не бачимо нині у Херсонській чи Запорізькій області, де вони нездатні утримувати території під натиском контрнаступальних дій Збройних сил України.
Постачання нового озброєння, далекобійного високоточного озброєння нашими міжнародними партнерами може змінити ситуацію, зокрема, і на Донецькому плацдармі.
— Що зараз відбувається на Харківському напрямку?
— Протягом останнього місяця, як у північному та північно-східному напрямку від Харкова, ЗСУ реалізовували досить успішне просування з деокупації територій. Фактично вийшли до Тернового, кордону з Російською Федерацією.
У російському командуванні розуміють, чим це може закінчитися. Якоїсь миті у північно-східному напрямку ЗСУ вийдуть до населеного пункту Вовчанськ біля кордону з Росією, який відіграє важливу роль у забезпеченні логістичних артерій, постачання у район Ізюма.
Через Вовчанськ проходить одна з основних, північно-західна логістична артерія з виходом на Куп’янськ, а з Куп’янська вже на Ізюм. Деокупація цього населеного пункту значно урізає можливості за логістичним сполученням однієї з найбільших російських окупаційних груп на Донецькому плацдармі.
Тому вони доклали зусиль, щоб убезпечити північно-східний напрямок від Харкова, і пішли у свій контрнаступ, але напоролися на укріпрайон у районі Старого Салтова і зупинилися. Зараз займаються переважно дистанційним мінуванням. Причому хаотичним та масовим. Вони не впевнені, що зможуть утримати цей плацдарм досить довго, оскільки для цього потрібні сили та кошти. А у російської армії на сьогоднішній день вони обмежені.
Російським військам вистачило першого ривка для того, щоб створити від кордону вглиб територій України буфер безпеки, який забезпечує прикриття для Вовчанська та спрямування до логістичних артерій. З іншого боку, вони розуміють, що довго його утримувати у разі контрнаступу не зможуть, тому масово мінують територію, аби хоч якось заблокувати та загальмувати просування Збройних сил України.
— Представник т.зв. “ДНР” Денис Пушилін зробив заяву із закликом до Росії про необхідність підтримки союзницькими військами Донецька. Що відомо про те, що зараз відбувається на непідконтрольних Україні територіях щодо ведення бойових дій?
— Пушилін — маріонетка Кремля, яка говорить те, що вигідно Кремлю. Говорить нісенітниці. Про які нові постачання може йтися, якщо російська армія вже там?
Донецьк зараз перебуває під постійним обстрілом реактивної артилерії. Проте достатньо навіть зайти в сепаратистських чати Донецька, т.зв. “ДНР”, та прочитати, що пишуть місцеві жителі. Вони на власні очі бачать, з якого напрямку завдають ударів по Донецьку. Це з району, де розміщено артилерію російських окупантів.
У пропагандистському полі РФ зараз створюється видимість того, що ЗСУ скоюють військові злочини та обстрілюють Донецьк. Вони перейшли на режим максимум, тому що російська влада побоюється постачання Україні високоточних далекобійних реактивних систем залпового вогню “М-270”, “М-142”. Тому що вони розуміють, наскільки це може зламати хід бойових дій.
Тому вони намагаються дискредитувати ЗСУ. Створюють видимість того, що ЗСУ хаотично обстрілюють Донецьк, убивають цивільне населення, руйнують цивільну інфраструктуру. І чим? Реактивні системи залпового вогню. Дискредитація спрямована на зрив постачання.
Читайте також:
Смертельний удар по Добропіллю та фейковий “указ про здачу Авдіївки” — ситуація в містах Донеччини
Експорт українського зерна — маршрути, ризики, гарантії
У броньованій капсулі, об’їзними дорогами — кадри евакуації з Лисичанська
Європейці не хочуть, щоб Україна стала європейською Сирією – експерт