Військове співробітництво РФ з Іраном не має ідеологічного характеру, воно продиктоване взаємною вигодою. Щоб його зупинити, потрібні нові санкції. Таку думку сьогодні, 3 липня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив військовий аналітик, співробітник СБУ (2004-2015 рр.) Іван Ступак.
“Це не ідеологічна співпраця між РФ та Іраном. Це грошики. Є грошики — є що запропонувати. Іран готовий продати. Іран під санкціями понад 40 років, але все-таки примудряється щось робити, щось виробляти, затягувати до своєї країни якісь мікросхеми, електроніку, деталі, комплектувальні, щось самому виготовляти. Тобто, на жаль, працює ця історія. Російська Федерація це не може зробити, тому змушені звертатися по допомогу до Ірану”, — сказав він.
За словами аналітика, зі свого боку Росія може запропонувати або гроші, або якусь свою військову техніку.
“Була розмова про ударну російську авіацію, яка нібито може постачатися до Ірану і порушувати той крихкий баланс у регіоні — Іран кардинально налаштований проти Ізраїлю. Він вважає, що Ізраїль має перестати існувати і все для цього зробить. І такі постачання озброєння можуть порушити цю крихку конструкцію. Крім того, були міркування про те, що і Росія може передавати Ірану свої ядерні технології для розвитку ядерної промисловості Ірану. Іранська ядерна промисловість створювалася завдяки одному дуже відомому пакистанському вченому Кадир Хану. Він є батьком-засновником пакистанської ядерної програми, також північно-корейської та іранської. Звідти все це черпається”, — каже Ступак.
Він вважає, що санкції потрібно запроваджувати не просто щодо компаній, які закуповують, а й людей та організацій, які безпосередньо виділяють гроші, беруть участь у роботі цих механізмів. Тобто які є вигодонабувачами.
“Компаній може бути створено тисячі, які закупівлі роблять, а саме хто виділяє, хто є мозком — їх насправді не так вже й багато. Є компетентні органи, які мають вирішувати, як буде далі розпоряджатися доля цими людьми. Є Ізраїль, який періодично завдає серйозних ударів по Ірану. Але поки що таке велике затишшя. Я думаю, що ми можемо через якийсь час почути про Ізраїль, який знову заявить про себе і зможе знищити якусь частину інфраструктури Ірану”, — резюмував Іван Ступак.
Читайте також: 17 “Шахедів” випустила РФ по Україні — жоден не досяг цілі: подробиці нічної атаки
Нагадаємо, як заявив військовий експерт і полковник запасу СБУ Михайло Притула, іранські ударні дрони Shahed (“Шахед”) коштують дуже дешево та можуть постачатися до Росії сотнями. Проте українські сили ППО ефективно їх знищують.