На чому базується примус РФ до миру, пояснив Подоляк

Михайло Подоляк. Фото: uatv.ua

Примус Росії до миру має базуватися на чотирьох основних напрямках. Їх в ефірі телеканалу FREEДОМ назвав радник глави Офісу президента України Михайло Подоляк.

Перше — це політичний інструмент примусу.

“Це впевненість західних еліт. Впевненість у тому, що вони мають право вести суверенну політику і, зокрема, дозволяти вести суверенну політику тим країнам, які хочуть перебувати в тих самих альянсах, наприклад, західноєвропейських або євроатлантичних і так далі. Тобто ці сигнали мають бути від західних еліт дуже жорсткими. Сигнали про те, що ніхто не дозволить Росії домінувати в регіоні. Ніхто не дозволить Росії вигравати війни, вбивати безкарно громадян інших країн. Ніхто не дозволить Росії намагатися відновити концепцію Радянського Союзу щодо контролю над територіями інших суверенних держав. Ці політичні сигнали мають бути чіткими, структурними”, — сказав гість ефіру.

І тут союзникам Києва, вважає Подоляк, дуже важливо ухвалити чіткі юридичні рішення щодо далекобійних ударів по території Росії.

“Ви хотіли війну — ви повинні її вести на своїй території. У цьому і був би сенс політичних сигналів. Це політичний інструмент примусу”, — доповнив спікер.

Другий інструмент, за словами Подоляка, — військовий.

“Україна неодноразово показувала протягом усіх цих 950 днів війни, що російська армія — це не те, що розповідали довгий час пропагандисти РФ. Відповідно, їй можна ефективно протистояти. Для цього необхідний певний обсяг ресурсів. І, відповідно, потрібно масштабувати, ще раз наголошую, військову присутність або, так скажімо, присутність війни на території РФ. Це не тільки Курська область, тому що цього абсолютно мало. Для цього потрібно наносити гігантську кількість ударів по військовій інфраструктурі на території Росії, незалежно від відстані. Це точно сильно впливатиме на внутрішню політику, внутрішні соціальні процеси в Росії. Буде різко пришвидшувати настання фіналу війни”, — аргументував радник глави ОПУ.

Третій інструмент — це економічні важелі впливу на країну-агресора.

“Це більш правильний обсяг санкцій. Це, звісно ж, заборона компаніям працювати на російському ринку, сплачувати кошти до федерального бюджету, податки тощо. Я маю на увазі європейським насамперед, американським, і, зокрема, компаніям інших країн, які займають нібито нейтральну позицію”, — зазначив Михайло Подоляк.

Четвертий інструмент примусу РФ до миру, за його словами — дипломатичний.

“І тут такі країни, як Китай, Індія, Бразилія і всі інші, можуть істотно прискорити фінал війни. Але тільки якщо перестануть грати в цю гру з “мирними ініціативами”, у гру “Друзі миру” тощо. Якщо вони перестануть грати в ці піар-ігри, які насправді в основі несуть у собі концепції російської пропагандистської машини. Це єдині країни, мається на увазі Китай, Індія, Бразилія, Саудівська Аравія, які дійсно мають суттєві дипломатичні важелі примусу Росії до миру”, — акцентував спікер.

На його думку, Китай може примусити Росію до миру, оскільки КНР — це ключова на сьогодні глобальна країна, від якої тотально залежить РФ.

“Росія — це країна-сателіт Китаю в якомусь сенсі. Безумовно, не в юридичному конструкті. Росія надзвичайно залежить сьогодні від торгових ринків двох країн — Індії та Китаю. Тобто основні товари, основні можливості заробляти гроші є на цих ринках. І, звичайно ж, ці країни можуть використовувати дипломатичні інструменти примусу Росії до миру”, — вважає Подоляк.

Питання тільки в тому, чи хочуть ці держави на даному етапі, аби світ повернувся до міжнародного права як такого.

“А ось це вже робота української дипломатії. Важливо пояснювати, що в будь-якому разі в стратегічній перспективі мати зламану систему міжнародного права. А не покарана Росія якраз і означатиме, що міжнародного права не існує. Це вкрай невигідно будь-якій країні, навіть якщо ти глобальний лідер, тому що ти в принципі маєш усе-таки визначати контури, усередині яких перебувають взаємовідносини різних країн. І якщо одна країна ці контури повністю обнулила, а ви не готові їх захистити, це означає, що не буде нічого, окрім хаосу”, — наголосив гість ефіру.

Примус до миру — це єдина робоча технологія щодо Росії, вважає радник глави ОПУ.

“Жодні домовленості, жодні вмовляння, жодні відсилання до адекватної поведінки не працюватимуть. Ніяка дипломатія класичного штибу працювати не буде. Тільки примус до миру”, — резюмував Подоляк. 

Читайте також: Що на практиці означає “примусити Росію до миру”, пояснив політолог

Прямий ефір