У п’ятницю, 14 лютого, у Мюнхені стартує конференція з безпеки. Відомо, що Україна буде в центрі уваги. Говоритимуть про спільну європейську архітектуру безпеки, а також про нові мирні ініціативи президентської адміністрації США. На місці працює спеціальний кореспондент телеканалу FREEДОМ у Європі Віталій Сизов.
Цього року в роботі Мюнхенської конференції з безпеки візьмуть участь лідери понад 60 країн з усього світу. Дипломати в Брюсселі називають цей тиждень європейським для нової адміністрації президента США Дональда Трампа. Усі ключові члени його команди зараз перебувають у Європі: це і віцепрезидент США Джей Ді Венс, і глава Пентагону Піт Гегсет. До них приєднається державний секретар США Марко Рубіо.
Основною темою дискусії в Мюнхені стане план США щодо допомоги Україні в досягненні справедливого і стійкого миру. Очільник Пентагону пропустить цю зустріч, але вчора в штаб-квартирі НАТО в Брюсселі на зустрічі Контактної групи з оборони України він змалював обриси нового американського підходу. Основна теза — Європа має допомагати більше.
“Європа має надати переважну частку майбутньої летальної та нелетальної допомоги Україні. Члени цієї контактної групи повинні відповідати моменту. Це означає пожертвування більшої кількості боєприпасів і устаткування, використання переваг, розширення вашої оборонно-промислової бази й, що важливо, відвертість із вашими громадянами щодо загрози, з якою стикається Європа. Частина цього полягає у відвертій розмові з вашими людьми про те, що ця загроза може бути вирішена тільки за рахунок збільшення витрат на оборону. 2% недостатньо. Президент Трамп закликав до 5%. І я згоден”, — заявив міністр оборони Піт Гегсет.
Президент України Володимир Зеленський теж буде присутній на конференції в Мюнхені. Очікується низка зустрічей, зокрема з новою командою Трампа, а також із генеральним секретарем НАТО Марком Рютте. Як раніше повідомляв керівник Офісу президента України Андрій Єрмак, українська делегація презентуватиме позицію Києва щодо припинення війни, своє бачення того, як можна досягти міцного і стійкого миру. Ще на початку тижня Володимир Зеленський анонсував інтенсивну дипломатичну роботу.
У роботі конференції також візьме участь спеціальний представник Дональда Трампа щодо України та Росії Кіт Келлог. Під час своєї поїздки до Європи він буде в штаб-квартирі НАТО, зустрінеться з керівниками Європейського Союзу та обговорить із союзниками план дій. Потім Келлог відвідає й Україну, де зустрінеться з представниками українського уряду. У Державному департаменті США наголошують, що Келлог прихильний до жорсткої дипломатії. Напередодні своєї поїздки він зустрівся з послом України в США Тетяною Маркаровою та обговорив бачення Дональда Трампа на “відновлення стабільності в Україні”.
Читайте також: Мюнхенська безпекова конференція: що обговорюватимуть і чого очікувати Україні — розбір політолога
Нагадаємо, Мюнхенська конференція з безпеки триватиме з 14 до 16 лютого. На офіційному сайті конференції повідомляють, що очікують на понад 350 сесій, що охоплюють широкий спектр тем. На конференції обговорюватимуть майбутнє міжнародного порядку, реформи багатостороннього управління, регіональні конфлікти і транснаціональні проблеми, такі як клімат і відсутність продовольчої безпеки.