На відміну від більшості країн Євросоюзу, Угорщина після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну зберігає тісні зв’язки з Москвою. Прем’єр-міністр Віктор Орбан виступає проти військової допомоги Україні та санкцій проти РФ. 11 грудня він провів телефонну розмову з Путіним, позиціонуючи це як частину своєї “миротворчої місії”. Орбан заявив, що прагне сприяти припиненню вогню та мирним переговорам. Однак, це лише гра на власний імідж і подібні ініціативи не мають жодного сенсу, передає FREEДОМ.
Для досягнення реального миру та гарантованої безпеки потрібні не розмови з диктатором, а рішучість і єдність усіх партнерів Києва, наголосив президент України Володимир Зеленський. Дзвінок прем’єр-міністра Угорщини Путіну — частина гри Віктора Орбана на власний імідж, заявив він.
Розмови про війну Росії проти України не можуть відбуватися без України. Тому переговори Орбана з Путіним, по суті, позбавлені сенсу, сказав український президент.
“Ми всі сподіваємось, що Віктор Орбан не буде хоча б Асаду в Москву телефонувати, щоб послухати ще і його годинні лекції. Абсолютно зрозуміло, що для досягнення реального миру й гарантованої безпеки потрібні рішучість Америки, єдність Європи та налаштованість усіх партнерів на дотримання цілей і принципів Статуту ООН. Не треба грати на власний імідж коштом єдності — треба дбати про спільний успіх. Саме єдність у Європі завжди дає успіх“, — акцентував Зеленський.
Наступного дня після зустрічі Орбана з новообраним президентом Трампом у Флориді міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто анонсував “важливі події” в межах так званої миротворчої місії Будапешта. Однією з них, очевидно, і стала розмова прем’єр-міністра Угорщини з кремлівським диктатором.
“Ми робимо всі можливі дипломатичні кроки, щоб виступити на користь припинення вогню і мирних переговорів“, — прокоментував цей дзвінок Орбан.
В Офісі президента України (ОПУ) вважають самопроголошену миротворчу місію Орбана неефективною.
“Орбан сам на себе взяв певну роль, яку йому, безумовно, ніхто не доручав, відповідно, ефективність у такому випадку неможлива. Бо якщо хтось вважає, що закінчити війну можна, клацнувши пальцями: а давайте ми швиденько зупинимося, не прибравши причини цієї війни, не прибравши той тип агресії, який сповідує РФ, то зрозуміло, що ти граєш на боці Росії. І зрозуміло, що це не миротворча функція, в яку спробував зіграти прем’єр-міністр Угорщини, це, скоріше, функція, яку він намагався грати раніше, роблячи миротворчі вояжі, не маючи на це жодного мандата“, — сказав у коментарі телеканалу FREEДОМ радник керівника ОПУ Михайло Подоляк.
Кремлівський режим переслідує свої цілі, вважають в Офісі президента України. Але до жодного реального прогресу у встановленні справедливого миру такі переговори не ведуть.
“Путін наполягатиме на необхідності поважати суверенне право Росії безкарно вбивати громадян інших країн, поважати суверенне право робити “спецоперації” на території інших країн, поважати суверенне право Росії не дотримуватися Женевських або будь-яких інших конвенцій. І Росія наполягає на тому, щоб приростити до себе — злиденної убогої країни, але великої територіально — ще території іншої країни у вигляді чотирьох областей“, — додав Подоляк.
15 листопада з Путіним телефоном поговорив і канцлер ФРН Олаф Шольц. Він назвав цю розмову розчаруванням. Однак, на думку Шольца, розмова була потрібна, щоб дати зрозуміти диктатору, що Німеччина, як і раніше, буде підтримувати Україну. Путін же, за його словами, просто повторив усі свої звичні формули. Але канцлер ФРН запевнив — за необхідності він готовий до нових переговорів із главою Кремля, хоча жодних ілюзій щодо цього бути не повинно.
Читайте також: Орбан не приховує своїх інтересів: про перешкоджання Угорщини в ухваленні нових санкцій проти РФ розповіла Стефанішина
Нагадаємо, що Віктор Орбан обіцяв накласти вето на наступний бюджет Європейського Союзу, якщо країна не отримає доступ до 20 млрд євро, які заморозила Єврокомісія. Йдеться про кошти, заморожені через відмову Будапешта ухвалювати антикорупційне законодавство.
Читайте також: Демонструючи проросійські погляди, Орбан все одно буде слідувати політиці НАТО та ЄС, — Потапенко