Миротворча місія для України: складнощі реалізації ідеї прокоментував політолог

Миротворча місія ООН. Фото: gettyimages.com

Відправка миротворчої місії в Україну розглядається міжнародними партнерами як потенційний інструмент забезпечення безпеки. Однак реалізація ідеї створення миротворчого контингенту вимагає складного політичного врегулювання і ретельної підготовки мандату. На даному етапі мова йде про підготовку до можливих майбутніх рішень, а не про негайне введення миротворців. Про це сьогодні, 16 грудня, в ефірі телеканалу FREEДOM розповів політолог Ігор Петренко.

“[Новообраний президент США] Трамп говорить про те, що питання миротворчої місії повинно лягти на плечі Європейського Союзу. Тому [президент Франції] Макрон, очевидно в комунікації з Трампом, запускає процес обговорення цього. На початковій стадії потрібно зрозуміти, хто готовий приєднатися до місії. Ну а далі вже обговорювати: хто, де і в якому форматі буде створювати цю місію“, — пояснив експерт.

Будь-яка миротворча місія вимагає дотримання трьох фундаментальних принципів.

Ці принципи зводяться до трьох основних. Перший — це згода сторін. Далі, вони повинні бути максимально об’єктивними. І третій — це неприпустимість застосування миротворцями сили, крім випадків самооборони та захисту мандату“, — зазначив політолог.

Петренко нагадав, що діяльність будь-якої миротворчої місії визначається мандатом, який видається певною міжнародною організацією.

По суті, у нас є три організації, які можуть видати мандат для миротворчої місії. Це може бути ООН. Цей варіант ускладнюється позицією Росії, яка має право вето [в складі Радбезу ООН]. Крім того, фінансування такої місії не закладене в бюджет ООН на цей рік. Миротворча місія можлива в межах Об’єднаних сил Європейського Союзу або під егідою НАТО. Теоретично мандат може видати Організація з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ). Але й у цьому випадку є багато проблемних нюансів“, — перерахував експерт.

Тому поки що питання про створення миротворчої місії в Україні знаходиться на початковій стадії, оскільки обговорювати потрібно надто багато нюансів.

Питання відправлення миротворців також пов’язане з низкою політичних і фінансових умов.

Потрібно розуміти формат мандату, який миротворці будуть мати, і фінансове забезпечення мандату, хто буде за це відповідати — фонди Європейського Союзу, фонди країн НАТО, окремий фонд“, — додав Ігор Петренко.

Читайте також: Обговорення миротворчої місії для України є передчасним — коментар глави європейської дипломатії

Нагадаємо, що Еммануель Макрон може виступити ініціатором обговорення питання про розміщення на території України миротворців. За умови припинення вогню і досягнення миру між Києвом і Москвою на саміті лідерів Європейського Союзу, який відбудеться 18-19 грудня.

Читайте також: Запрошення в НАТО і миротворці: шляхи справедливого миру розглядають Україна і Захід (ВІДЕО)

Прямий ефір