Дводенна конференція високого рівня з досягнення миру в Україні, яку 15-16 червня проведе уряд Швейцарії, збере представників країн з усіх континентів, за винятком Росії. Про це сьогодні, 11 квітня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів політолог Дмитро Васильєв.
“Це будуть країни євроатлантичного простору. Я сподіваюся, що будуть країни, які представлятимуть також й латинську частину Америки, ну й, відповідно, африканські країни. Будемо сподіватися, що велика кількість африканських країн також будуть на цій конференції. Повного списку ми ще не знаємо. Але очевидно, що це будуть країни, які представлять усі континенти, як сказав президент (президент України Володимир Зеленський, — ред.). І точно ми знаємо, що країни під назвою Росія на цій конференції не буде”, — зазначив він.
Васильєв звернув увагу, що попри те, що РФ не запрошена на цю конференцію, країна-агресор намагається інформаційно це обіграти як своє рішення.
“Вони говорять про те, що немає сенсу Росії туди їхати. Ну, і в кінцевому підсумку, коли Росію туди не запрошують, вона всім розповідає про те, що вона не збиралася там бути, та взагалі цей захід виїденого яйця не вартий. Ну, відповідно, Росія після того, як цей захід пройде, скаже, що раз Росія не брала в ньому участь, він “був абсолютно непотрібний, безглуздий”, ті рішення, які там ухвалено, виконувати не варто. Ну, ось це підхід Росії, вона так завжди робила”, — пояснив політолог.
Він висловив сподівання, що сам захід міститиме три ключові пункти: засудження Росії за її агресію, визнання того, що українська формула миру стає юридичною рамкою для всього світу, і декларація чіткої позиції, що всі злочини проти міжнародного права, проти людяності та всі воєнні злочини мають бути покарані.
Васильєв також не виключає, що в конференції може взяти участь спеціальний представник Китаю по Євразії Лі Хуей, й тоді КНР змушена буде показати, що є частиною світової спільноти.
“Очевидно, що Китай у нинішніх умовах підтримує Росію. Очевидно, що та формула Китаю з 12 пунктів, яку ніколи не обговорювали з Україною, вона є похідною від взаємовідносин Китаю з Росією, і виходить із довгострокових інтересів Китаю, в яких Росія є всього лише інструментом реалізації його інтересів. Тому давайте будемо дивитися ближче до червня, до дат проведення цього заходу. Китай декларуватиме свою позицію. Поки що вона незрозуміла”, — сказав політолог.
Читайте також: Глобальний саміт миру відбудеться у Швейцарії — названі дати
Раніше президент України Володимир Зеленський в інтерв’ю українським журналістам розповів, що немає конкретного списку країн на Глобальний саміт миру, який має відбутися у Швейцарії. Але Україна розраховує на участь 80-100 країн.