Україна планує організувати другий Саміт миру найближчими місяцями. І поки Київ працює над залученням якомога більшої кількості країн глобального Півдня, Пекін просуває власні так звані миротворчі ініціативи, повідомляє FREEДОМ.
27 вересня Китай і Бразилія на полях Генасамблеї ООН провели зустріч, присвячену “мирному плану”, який дві країни представили наприкінці травня 2024 року. На нараді були присутні 17 країн, серед яких, крім організаторів, були Індонезія, ПАР і Туреччина. Усе це відбувається в межах того, що КНР хоче сформувати платформу під назвою “Друзі світу”. Президент України Володимир Зеленський засудив формування альтернативних так званих мирних ініціатив.
“Коли китайсько-бразильський дует намагається перерости в хор голосів з кимось у Європі, з кимось в Африці, які кажуть щось альтернативне до повного і справедливого миру, постає питання: “Який справжній інтерес?”. Усі мають розуміти, що ви не будете нарощувати свою міць коштом України”, — заявив Володимир Зеленський.
Нещирість миротворчих потуг Китаю відзначають і у Вашингтоні. Держсекретар США Ентоні Блінкен після зустрічі з очільником китайської дипломатії Ван Ї повторив, що Вашингтон готовий розглядати тільки ті мирні плани, які базуються на принципах Статуту ООН і які поважають територіальну цілісність країн. Також Блінкен знову нагадав, що Пекін, попри свою миротворчу риторику, допомагає Росії розвивати свій ВПК.
“Приблизно 70% верстатів, які імпортує Росія, надходять із Китаю, Гонконгу. 90% мікроелектроніки — з Китаю, Гонконгу. І це суттєво допомагає Росії виробляти ракети, снаряди, бронетехніку, боєприпаси, які їй потрібні для продовження війни, для продовження агресії. Тому коли Пекін, з одного боку, каже, що хоче миру, а з іншого — дозволяє своїм компаніям робити дії, які насправді допомагають Путіну продовжувати агресію, то це не узгоджується”, — зазначив Ентоні Блінкен.
План, який просувають Китай і Бразилія, складається з шести пунктів. Він є трохи зміненим варіантом так званого мирного плану, представленого Пекіном 24 лютого 2023 року. На думку експертів, документ не має чіткої стратегії та по суті пропонує заморозити війну на наявній лінії фронту. На відміну від мирної ініціативи президента Зеленського, Москва вітає китайсько-бразильський план. Аналітики вважають, що він є повністю китайським проєктом, а присутність Бразилії — лише номінальна. Мета КНР — зупинити російську агресію, сформувавши потрібний для себе світопорядок.
“Бачення Китаю, на жаль, щодо цієї війни — це його особисте протистояння зі Сполученими Штатами Америки. І навіть ось цей “клуб друзів”, який Китай намагається організувати під час Генеральної асамблеї ООН, усе-таки це ширше бажання Китаю в теперішній ситуації впливати на якісь миротворчі процеси, тому що Китай розуміє, що закінчення війни Росії проти України впливатиме на міжнародну безпекову архітектуру, буде впливати на те, яким буде мир”, — пояснила експертка з питань Східної Азії, магістерка зовнішньої політики Наталя Плаксієнко-Бутирська.
Одним із пунктів так званого китайського мирного плану є підготовка міжнародної “мирної” конференції. Politico повідомляє, що план її підготовки Пекін хоче представити на саміті БРІКС у Казані наприкінці жовтня 2024 року. У виданні також стверджується, що під час Генасамблеї ООН Київ закликав дипломатів різних країн не підтримувати “мирний план” Китаю.
Читайте також: “Мирні ініціативи” Китаю та Бразилії — чергова спроба розмити процеси, ініційовані Україною, — Чаленко