“Тільки Україна має вирішувати, яким має бути мир”. Так у Міністерстві закордонних справ (МЗС) України відреагували на останні заяви Китаю і Бразилії про альтернативний “мирний план”. Київ не підтвердив свою участь у переговорах про проведення саміту за участю російської сторони, про що раніше заявляли в Пекіні. Тим часом у МЗС Китаю стверджують, що так званий мирний план для України авторства Пекіна підтримали понад 20 країн, повідомляє інформаційне агентство Bloomberg. Як зазначають аналітики агентства, альтернатива Китаю не містить основну вимогу Києва — виведення російських військ з усієї території України, включно з окупованою з 2014 року, повідомляє FREEДОМ.
Китай і Росія намагаються підірвати авторитет майбутнього Саміту миру. Про це заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба. Пекін, за його словами, переконує інші країни не сідати за стіл переговорів у Швейцарії та розсилає листи із заявами про те, що засідання нібито не має цінності.
“Підривні дії носять системний і безпрецедентно масштабний характер, що вкотре підтверджує, що ми все робимо правильно, йдемо правильним шляхом і разом із нашими партнерами ми створимо прецедент, коли мирний саміт буде скликаний не на умовах країни, що нападає, або на умовах країни-посередника, а на умовах Статуту ООН”, — зазначив Дмитро Кулеба.
Про підрив Китаєм зусиль зі встановлення миру в Україні заявив і президент України Володимир Зеленський. За його словами, подібні дії Пекіна можуть свідчити лише про одне — приховану підтримку Китаєм війни Росії проти України.
“Можна відмовитися від участі в мирному саміті. Це означає, що ви не бачите миру в такому форматі. Ви можете вирішити не допомагати Україні, усім мирним жителям або будь-кому ще, щоб покласти край війні. Але, мені здається, що зривати саміт, робити кроки щодо послаблення представництва лідерів і країн, робити все, щоб лідери не приїхали на мирний саміт, чинити тиск на них — це точно не наближає мир, і це не тільки підтримка Росії, це, по суті, підтримка війни”, — наголосив Володимир Зеленський.
Тим часом офіційний Пекін продовжує наполягати на тому, що формат Саміту миру в Швейцарії не відповідає інтересам Китаю. Пекін наполегливо намагається посадити за один стіл переговорів українську та російську сторони. При тому, що як Київ, так і Москва, судячи із заяв, поки що не розглядають такої можливості.
“Ми від самого початку надавали великого значення мирному саміту щодо України та перебували в тісному контакті щодо цього питання зі Швейцарією, Україною та іншими сторонами. Китай неодноразово наголошував, що міжнародна мирна конференція має відповідати трьом важливим складовим: визнання всіх сторін, включно з Росією та Україною, рівноправна участь усіх сторін і справедливе обговорення всіх мирних планів. Що стосується Китаю, то зустріч, схоже, ще не відповідає всім трьом складовим. І саме тому Китай не зможе взяти участь у зустрічі”, — заявив офіційний представник МЗС Китаю Мао Нін.
Суперечливу позицію Китаю щодо Саміту миру експерти трактують по-різному. Частина звинувачує Пекін у підіграванні Москві з огляду на те, скільки електроніки та товарів подвійного призначення надходить із Китаю до підсанкційної Росії. Інші впевнені, що Китай і в цій ситуації намагається відстояти свій інтерес і використати війну Росії проти України як зміцнення власних позицій у світі.
“Чому Китай не присутній на саміті? Це не прохання Путіна до Сі Цзіньпіна, це зовсім інша історія. Китай просто поки що не бачить, як він може виступити лідером у вирішенні війни. Саме лідером. Він хоче бути там на рівних із кількома іншими країнами та запропонувати щось таке, що всі почують. Оскільки йому поки що немає нічого такого запропонувати, вони вирішили ніби взяти паузу і в цьому не брати участі”, — висловив думку в інтерв’ю виданню “Настоящее время” політолог Ігор Рейтерович.
Участь у швейцарському саміті підтвердили понад 100 країн і міжнародних організацій. За столом переговорів обговорять три з 12 пунктів формули миру президента Володимира Зеленського: енергетична, ядерна та продовольча безпека, а також обмін полоненими у форматі “всіх на всіх”.
Читайте також: Український саміт миру відбудеться у Швейцарії: як країна змінює концепцію нейтралітету
Нагадаємо, Глобальний саміт миру відвідає прем’єр-міністр Японії Фуміо Кішида, а Угорщина буде представлена на рівні Міністерства закордонних справ.