“Мирні вояжі” Орбана: як реагує Євросоюз (ВІДЕО) 

Віктор Орбан. Фото: ap.org

У Єврокомісії оголосили заходи щодо головування Угорщини за так звані “мирні вояжі” Віктора Орбана. Голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн скасувала візит Колегії комісарів до Угорщини та відкоригувала рівень представництва на засіданнях під угорським головуванням. Про це повідомив представник Єврокомісії Ерік Мамер. Кілька днів тому він дав зрозуміти, що в Єврокомісії готують наслідки для Угорщини через неузгоджений візит Орбана до Москви, повідомляє FREEДОМ.

Одразу після того, як Угорщина взяла на себе ротаційне головування в Раді ЄС, Віктор Орбан розгорнув небачену досі дипломатичну активність. Угорський прем’єр-міністр вирішив усього за кілька днів відвідати Брюссель, Київ, Москву та Пекін. Після візиту до Китаю Віктор Орбан написав у соцмережах, що їде до Вашингтона для продовження своєї так званої “миротворчої місії”. А потім повідомив, що зустріч із президентом Туреччини стала частиною таких зусиль. Орбан пояснив, що завдання нібито “миротворчої місії” — посадити за стіл переговорів Київ та Москву.

“Що стосується прем’єр-міністра Орбана, він був у Києві й після цього полетів до Москви. Я не знав про те, що він летить до Москви. Це його незалежний вибір. Що стосується того, чи може він бути посередником? Немає посередництва між Росією та Україною, можуть посередниками бути тільки серйозні сильні союзи. Весь світ може змусити Росію зупинити цю війну… Я думаю, що це можуть бути Сполучені Штати Америки, Китай, Євросоюз. Не якась одна країна в ЄС, а весь Євросоюз. Це дійсно може бути така посередницька місія”, — так президент України Володимир Зеленський прокоментував дипломатичну активність Орбана.

Повноважень для здійснення посередництва від ЄС у глави угорського уряду немає. Орбан використовує статус європейського головування без згоди інших членів Євросоюзу. Таке фейкове “посередництво” щодо припинення війни Росії проти України почало дратувати європейських партнерів Угорщини. Досі в ЄС ніколи не припиняли повноваження голови Ради ЄС достроково, але можливості для цього у Брюсселя є.

“У даному випадку, більшість країн Євросоюзу займають іншу позицію, ніж Угорщина, то тих чиновників, які в Брюсселі сидять на постійній основі, зокрема Шарль Мішель, природно, ця справа сильно розізлила, бо вони не стикалися з такими історіями, коли якась країна починала досить серйозні якісь рухи, які не узгоджені з ними”, — зазначив керівник центру внутрішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень В’ячеслав Потапенко.

Після вояжів до України, РФ та Китаю Орбан ознайомив лідерів ЄС із результатами своєї так званої “миротворчої місії”. Про це в інтерв’ю угорській проурядовій газеті заявив політичний директор прем’єр-міністра Угорщини Балаж Орбан. Він розповів, що з поїздок угорського прем’єра до Києва та Москви стало зрозуміло, що Україна й Росія рішуче налаштовані воювати. Після цього, за словами Орбана, Угорщина почала переговори нібито з потенційними посередниками.

“Сенс ось полягає в тому, що він переказує, як би своїми словами позицію, так би мовити звіт про свій візит до Києва, до Москви. Ось і по суті, він переказує різні версії “мирних планів”, які існували, як ми пам’ятаємо в минулому році, там був бразильський план, китайський план, російські плани тощо. Ну ось, він їх викладає, та ніби схиляє Євросоюз до того, щоб він, Євросоюз, тиснув на Україну, й Україна приймала ці пропозиції”, — сказав Потапенко.

За даними Politico, глави МЗС країн Євросоюзу нібито збираються бойкотувати саміт із закордонних справ, який проводить Угорщина. Три дипломати ЄС, безпосередньо знайомі з планом, розповіли виданню, що глава зовнішньополітичного відомства ЄС Жозеп Боррель запросить міністрів на офіційну раду в закордонних справах паралельно із самітом Орбана. Цей план уже неофіційно схвалено кількома країнами ЄС, включно з Францією та Німеччиною, а в середу команда Борреля обговорить його з 27 постійними представниками ЄС.

“Бойкотуючи саміт із закордонних справ, глави МЗС країн Євросоюзу планують “послати чіткий сигнал, що Угорщина не говорить від імені ЄС”. Якщо того ж дня відбудеться офіційна рада у закордонних справах, організована Боррелем, міністри не зможуть поїхати в Будапешт”, — повідомляє Politico, посилаючись на власні джерела.

Юридична служба Євросоюзу раніше встановила, що переговори угорського прем’єра з Путіним суперечать договорам ЄС. За даними ЗМІ, держави Європейського Союзу розглядають різні варіанти покарань для Угорщини через неузгоджений візит до Росії.

Читайте також: “Мирний” план Орбана повторюватиме російсько-китайські наративи, — Левченко

Раніше експерт Ради зовнішньої політики “Українська призма” Сергій Герасимчук висловив думку, що прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан бажає продемонструвати 45-му президенту США Дональду Трампу та голові Китайської Народної Республіки Сі Цзіньпіну, що він “успішний парламентер” і здатний говорити як із Володимиром Путіним, так і з президентом України Володимиром Зеленським.   

Прямий ефір