“Мирні плани” Трампа: ризики та перспективи для України проаналізував Желіховський

Дональд Трамп. Фото: cnbc.com

Команда новообраного президента США Дональда Трампа запропонувала три варіанти врегулювання війни РФ проти України. Ці плани збігаються в ключових моментах, але їхня реалізація несе ризики для України, оскільки заморожування війни може дати змогу Росії перегрупуватися. Остаточний варіант умов “мирного плану” залежатиме від змін на фронті та від кроків президента Трампа після його інавгурації. Про це сьогодні, 6 грудня, в ефірі телеканалу FREEДOM розповів політолог, експерт-міжнародник Станіслав Желіховський.

Три варіанти врегулювання війни РФ проти України викладено в “мирних планах”:

  • Кіта Келлога, якого Трамп обрав на посаду спецпредставника з питань України та Росії;
  • Джей Ді Венса, майбутнього віцепрезидента в адміністрації Трампа;
  • Річарда Гренелла, який 2020 року був виконувачем обов’язків директора національної розвідки США.

У деяких аспектах ці три плани відрізняються між собою. Але загалом їхня суть зводиться до такого: щоб закінчити бойові дії, і щоб настало перемир’я, потрібно погодитися на реалії, які є або будуть [на момент старту перемовин] щодо територій, які окупувала Російська Федерація. Це означає, що з великою часткою вірогідності може бути замороження конфлікту, але також з великою часткою вірогідності врегулювання стосуватиметься і наших євроатлантичних перспектив, тобто членства України в Північноатлантичному альянсі“, — пояснив експерт.

Тобто загалом бачення команди Трампа полягає у заморожуванні війни за нинішньою лінією розмежування між українськими та російськими військами.

Але лінія розмежування також проходить і по Росії (мається на увазі частина Курської області РФ, яка перебуває під контролем ЗСУ, — ред.), але тут невідомо, яка буде ситуація“, — додав Желіховський.

Він наголосив, що Київ не піде на заморожування війни, тому обговорення планів врегулювання, запропонованих командою Трампа, може бути відкладено на деякий час.

Важливо зробити все можливе, щоб лінія розмежування не проходила в тому місці, де вона зараз є, щоб можна було повернути окуповані території України“, — пояснив експерт.

Крім того, в контексті можливих переговорів Україні дуже важливо наполягати на твердих гарантіях безпеки від західних партнерів. Найпозитивнішим варіантом стало б членство України в НАТО.

Офіційний Київ про це постійно говорить, але досі ми не бачимо позитивних сигналів від деяких країн Альянсу, зокрема від США та Німеччини. Бачимо також негативні сигнали, які йдуть від деяких інших країн. І Україні потрібно працювати саме в цьому напрямку“, — вказав Желіховський.

Він припустив, що найближчим часом Україна координуватиме дії із західними партнерами, сподіваючись на підтримку ЄС і США для захисту своїх інтересів у мирних переговорах. І нинішній візит української делегації до США на чолі з керівником Офісу президента України Андрієм Єрмаком є одним з елементів такої координації.

Водночас позиція Москви не дає змоги говорити про можливість переговорів найближчим часом.

Ми не знаємо, чи захоче Росія на чолі з Володимиром Путіним про щось домовлятися. Ми бачимо, що поки Москва налаштована на продовження агресії проти України, націлена на те, щоб знищити державність нашої країни. Ну, і їхні вимоги в контексті можливого мирного врегулювання так само залишаються ультимативними щодо України, що неприйнятно ні для України, ні для наших партнерів“, — наголосив Желіховський.

Після інавгурації Дональда Трампа, яка відбудеться 20 січня, ситуація з позицією нового президента США щодо врегулювання війни буде яснішою, і це дасть змогу виробити конструктивну стратегію, що враховуватиме інтереси України та її західних партнерів.

Будуть якісь зміни й у глобальній політиці й, можливо, ситуація на полі бою також може змінитися. Тому тут немає нічого стійкого, все відбувається в динаміці. Думаю, що на той момент ми матимемо яснішу картину всього, що відбувається, а також реакцію на це нової адміністрації США. І вже після цього зможемо виробляти ту стратегію, яка дійсно могла б наблизити мирне врегулювання, але не на тих умовах, які виставляє Володимир Путін“, — підсумував Станіслав Желіховський.

Читайте також: Вступ України до НАТО без територіальних поступок: на які політичні кроки вже готовий піти Захід проти РФ

Нагадаємо, що 27 листопада, Дональд Трамп призначив генерала у відставці Кіта Келлога своїм помічником і спеціальним посланцем по Україні та РФ.

Читайте також: Трамп хоче продемонструвати “український кейс” як свою історію успіху, — Лісний

Прямий ефір