Зернова угода між Україною та Росією за посередництва Туреччини та ООН стала значущим прецедентом. Ця модель може бути використана для майбутніх мирних переговорів між країнами, проте завжди існує ризик порушення зобов’язань з боку Москви. Про це сьогодні, 2 липня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив політолог Володимир Фесенко.
“Президент Зеленський назвав прецедент, коли такі переговори були, і вони привели до результату, нехай тимчасового, всього на рік, але тоді обидві сторони підписали зернову угоду саме через посередників — Туреччину та ООН”, — сказав він.
Фесенко звернув увагу на те, що тоді переговори між країнами йшли паралельно.
“Не було прямих переговорів між Україною і Росією, переговори вели посередники Туреччина і ООН окремо з Україною і Росією, і угоду підписали точно так само — однаковий текст, але підписували окремо з Україною і з Росією”, — наголосив політолог.
Він також зазначив, що така модель переговорів показала свою ефективність.
“Наскільки мені відомо, за схожою моделлю відбуваються переговори щодо повернення українських дітей, незаконно вивезених з України: делегації можуть бути навіть в одному готелі, а посередники, як правило, представники арабських країн”, — каже Фесенко.
Таким чином, як він зазначив, посередники проводять окремі переговори з Росією та Україною, а потім узгоджується необхідне рішення.
“Тож модель працює. Вона працювала, нехай і не дала стабільного результату, але це не з нашої вини. Росія перервала зернову угоду, і цей ризик буде присутній завжди. Будь-які угоди, які підписуються з Росією, на жаль, завжди можуть бути нею розтоптані. Ось у чому головна проблема на майбутнє”, — резюмував Володимир Фесенко.
Читайте також: Головне завдання України — посилити позиції, щоб мирний план максимально відповідав питанням національної безпеки, — політолог
Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський прокоментував можливу модель ведення переговорів із Росією, заявивши, що наразі можливий один сценарій переговорів із російським диктатором — для цього потрібно задіяти посередників, залучених до реалізації “зернового коридору”.