Мирні ініціативи Саудівської Аравії є для України приводом для діалогу з цією країною, — Фесенко

Володимир Фесенко. Фото: ukrinform.ua

Україні не варто переоцінювати роль Саудівської Аравії як мирного посередника, але це привід для діалогу з цією країною. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив політолог Володимир Фесенко.

Він впевнений, що Саудівська Аравія не є союзником Росії попри їхні певні збіжні інтереси як експортерів нафти.

“Вони зацікавлені підтримувати певну, ну, скажімо так, немаленьку ціну на нафту. Це їхні інтереси економічні, тут їхні інтереси певним чином збігаються з інтересами Росії. Але Саудівська Аравія, на відміну від Сирії, наприклад, не виступала на підтримку війни Росії проти України. По суті, Саудівська Аравія займає нейтральну позицію, і дуже важливо Україні доносити нашу позицію, наш погляд на війну з Росією, на російський напад, на нашу країну іншим країнам. Там не завжди, можливо, сприймають певні деталі, не знають інколи ці деталі, сприймають цей конфлікт як зіткнення таких великих держав: з одного боку — Захід, США, країни Європи, з іншого боку — Росія, Китай теж у протистоянні зі США перебуває. А інші країни, зокрема й арабські, на це дивляться збоку. Ну, мовляв, це не наша війна, це до нас не має стосунку”, — сказав Фесенко.

Він зазначив, що президент України Володимир Зеленський під час візиту до Саудівської Аравії нагадав, що ця війна стосується і продовольчої безпеки, і ядерної безпеки, і загалом міжнародної безпеки.

“Тому що якщо буде домінувати право сили, то тоді у світі почнеться хаос і тоді буде непереливки всім, зокрема й арабським державам. Близький Схід і так є зоною постійних конфліктів. Тому якщо поширювати практики, що застосовуються Росією, і на регіон Близького Сходу, проблем буде тільки більше. Тому для нас важливо дивитися на відносини з арабськими країнами не через призму “якщо ти не з нами, значить, ти проти нас”, ні. Ось такий підхід нам не підходить”, — сказав політолог.

На його думку, важливіше розповідати, чому РФ напала на Україну, у чому може бути інтерес арабських країн щодо України, — це більш конструктивна дипломатія, яка працює на перспективу. Фесенко переконаний, що українською владою обрано правильний підхід — порушувати монополію Росії на тих майданчиках, де вона, здавалося б, домінує. У цьому разі візит Зеленського до Саудівської Аравії та його участь у саміті Ліги арабських держав — це приклад прямого діалогу з тими країнами, із більшістю з яких в України в основному були суто економічні відносини.

“Безумовно, не варто переоцінювати роль Саудівської Аравії як мирного посередника. І зараз дійсно є конкуренція на цьому полі. Багато країн намагаються підняти свою вагу за рахунок своїх мирних ініціатив. Але ми не повинні це відкидати. Навіть якщо ми не маємо особливих якихось ілюзій, очікувань від цих мирних ініціатив, ми повинні вести діалог із цими країнами. Це, зрештою, привід. Ви хочете запропонувати якусь мирну ініціативу? Давайте обговорювати. А ми вам зустрічно запропонуємо, розповімо про нашу позицію. Ми не можемо просто погодитися на припинення вогню, і пояснюємо, чому. Тож я не бачу нічого поганого в цих мирних ініціативах. Навряд чи від них будуть великі, скажімо так, наслідки. Але це привід для діалогу. А діалог — якраз те, що нас у нинішніх умовах цілком влаштовує”, — переконаний політолог.

Читайте також: Зеленський грає не так, як очікують у Росії — Фесенко про візит до Саудівської Аравії

Нагадаємо, під час візиту до Саудівської Аравії президент України Володимир Зеленський виступив з промовою на саміті Ліги арабських країн. Український лідер закликав партнерів підтримати українську формулу миру, щоб протидіяти агресії Росії та допомогти відновити справедливий мир. Зеленський наголосив, що Україна запустила Чорноморську зернову ініціативу навіть за умови блокади українських портів Росією.

Прямий ефір