ЄС і Велика Британія готові запроваджувати нові санкції проти Росії та посилити підтримку України. Про це йдеться у спільній заяві за підсумками зустрічі в Мадриді міністрів закордонних справ Іспанії, Німеччини, Франції, Італії, Британії та Польщі, а також верховної представниці Європейського Союзу із закордонних справ і політики безпеки Каї Каллас і єврокомісара з питань оборони Андрюса Кубілюса. Дипломати закликали Москву погодитися на негайне і беззастережне припинення вогню. І наголосили, що готові посилювати тиск на Федерацію. Про підсумки зустрічі в Мадриді дізнавався телеканал FREEДOM.
Основною метою зустрічі в Мадриді було узгодження подальшої підтримки України та інших безпекових питань Європи
“Ми збираємося краще координувати свої дії, щоб продовжувати допомагати Україні в досягненні миру, щоб Україна залишалася вільною, суверенною і демократичною країною. Президент Володимир Зеленський запропонував припинити вогонь. І водночас ми бачимо, як Росія використовує тактику затягування. Необхідно додати голос Європи, щоб це припинення вогню стало першим кроком до справедливого і міцного миру”, — пояснив міністр закордонних справ Іспанії Хосе Мануель Альбарес.
Глава дипломатії ЄС Кая Каллас закликала Москву погодитися на повне припинення вогню, а США — чинити тиск на Кремль, щоб покласти край повномасштабній війні. Україна погодилася на безумовне припинення вогню, тому європейські партнери та союзники мають нарощувати допомогу Києву.
“Нам потрібно, щоб Росія погодилася на припинення вогню і повернула українських дітей, які були депортовані в Росію, або звільнила військовополонених. Є багато кроків, які вони можуть продемонструвати. Тому я думаю, що США також повинні чинити тиск на Росію, щоб вона припинила цю війну”, — наголосила Каллас.
Своєю чергою, міністр закордонних справ Франції Жан-Ноель Барро акцентував, Росія має чітко відповісти США, чи хоче вона взагалі продовжувати мирний процес.
“Кілька тижнів тому Україна домовилася про безумовне припинення вогню. У той час як Росія продовжує скоювати воєнні злочини. І я кажу це до триріччя російських злочинів у Бучі. І я вважаю, що сьогодні Росія повинна дати Сполученим Штатам Америки, які взяли на себе зобов’язання щодо досягнення перемир’я, чітку відповідь, чи хоче вона йти мирним шляхом, так чи ні”, — зазначив він.
Глави МЗС країн Євросоюзу запропонували визначити дату закінчення переговорів із Росією. Неможливо чекати вічно, заявив міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський. Він попередив, що якщо переговори не завершаться до встановленого терміну, проти Росії доведеться ввести нові санкції.
Розміщення іноземного контингенту в Україні після припинення вогню — ще одне питання, яке обговорили європейські дипломати в Мадриді. Якщо Київ запросить гарантії безпеки у вигляді іноземної присутності, то міжнародне співтовариство вирішуватиме, в якій формі це може бути.
“Саме Україна вирішує, чи можуть іноземні війська перебувати на її території і які саме. І ніхто інший. Це ще не було результатом будь-яких переговорів. Якщо Україна вимагатиме гарантій безпеки у вигляді іноземної присутності, тоді міжнародне співтовариство вирішить, у якій формі це може бути зроблено. Чого точно не можна допустити, так це того, щоб Путін диктував, хто може чи не може перебувати на території України”, — прокоментував Радослав Сікорський.
На зустрічі в Мадриді досягнуто два типи угод, розповів міжнародний кореспондент видання El Мundo Альберто Рохас.
“З одного боку, це стосується України, а з іншого — безпеки Європи, і це також пов’язано з тим, що Європа має намір обговорити, які санкції вона може продовжити проти Росії. Щоб чинити на неї ще більший тиск і більше ізолювати її. А з іншого боку, домовитися про те, які дії зроблять європейські країни, щоб продовжувати підтримувати Україну як під час війни, так і особливо після неї, приєднавшись до ініціативи прем’єр-міністра Великої Британії Кіра Стармера і президента Франції Еммануеля Макрона”, — пояснив він.
Країни-учасниці мадридського саміту заявили про намір збільшити військову, політичну та гуманітарну підтримку України спільно з міжнародними партнерами, про це йдеться в підсумковій декларації. Також у заяві акцентували, що країни не ухвалять жодної “мирної угоди”, яка б обмежувала українську оборонну промисловість або військову присутність країн-партнерів на території України. Країни-підписанти також підтвердили, що продовжують виступати за притягнення Росії до відповідальності за воєнні злочини в Україні, зокрема, через створення спеціального трибуналу в рамках Ради Європи. І вимагатимуть обміну військовополоненими, звільнення цивільних осіб та повернення українських дітей, незаконно депортованих у Росію та Білорусь.
Читайте також: ЄС виступив за подальшу підтримку України
Нагадаємо, 31 березня в Мадриді відбулася зустріч міністрів закордонних справ Іспанії, Німеччини, Франції, Італії, Британії та Польщі у форматі “Веймар+”.
Читайте також: Росія не прагне миру, тому США мають посилити тиск, — Каллас