Ми робимо все, щоб Путін мав менше грошей на війну: інтерв’ю з представником Держдепу США Андреа Калан

Андреа Калан. Фото: uatv.ua

Росія хоче використовувати зимовий період як паузу, щоб влаштувати паузу та перегрупувати свої війська. Путін не виявляє зацікавлення в тому, щоб закінчити війну дипломатичним шляхом. США підтримуватимуть Україну, надаючи військову, гуманітарну та економічну допомогу, а також посиленням санкцій проти країни-агресора. Про це в інтерв’ю телеканалу FREEДОМ розповіла офіційний представник Держдепартаменту США Андреа Калан.

— Цю зиму Російська Федерація може використовувати як паузу для перегрупування своїх військ, щоб на початку весни розпочати новий контрнаступ. Чи всі країни-партнери усвідомлюють, наскільки РФ грає зі словами, постійно кажучи про готовність до переговорів, щоб потім ще посилити та погіршити ситуацію?

— Це очевидно, що Росія хоче використати паузу для перегрупування, щоб мати паузу. І ми не бачимо з боку Путіна, що він зацікавлений у дипломатії, що він хоче покласти край цій війні через дипломатичні переговори. І поки ми не бачимо, що він справді готовий до переговорів, пауза не має сенсу, тому що ці атаки продовжуватимуться і після цієї паузи.

Тому допомога США продовжується. Продовжуватимемо посилати зброю, продовжуватимемо дуже тісно контактувати з адміністрацією в Україні, щоб знати про їхні потреби.

Ми всі чудово розуміємо, що кінець цієї війни буде лише через дипломатичні переговори, однозначно. Але поки ми не бачимо закінчення атак [російської армії], ми продовжуватимемо допомагати Україні, продовжуватимемо наполягати на тому, щоб Путін поклав кінець війні, вивів війська з України, щоб українці могли жити спокійно в своїй країні.

— А як Російська Федерація має продемонструвати, що вона зацікавлена у дипломатії?

— Росія може насамперед припинити бомбардування українських міст і вивести війська з України. Але поки що ми, на жаль, не бачимо, що Росія має намір це робити.

Отже, поки що просто продовжуємо підтримувати Україну так, як ми можемо, і продовжуватимемо надавати допомогу і продовжуватимемо тиск на Росію, щоб Путін передумав і показав, що хоче йти на переговори.

— Держсекретар США Ентоні Блінкен сказав, що Путін розпочав війну, Путін може її й завершити. Що зараз може більше цьому сприяти — допомога Україні чи санкції проти Російської Федерації?

— Існують різні способи боротися з російською агресією. Продовжуватимемо надавати Україні військову допомогу, гуманітарну допомогу, економічну допомогу. І продовжуватимемо чинити тиск через санкції та інші заходи, щоб Путін не мав коштів на закупівлю зброї, ракет.

Ми робимо все можливе, щоб у Путіна поменшало грошей, засобів для продовження війни проти України.

— Президент України сказав, що мир в Україні може настати вже в 2023 році. Які часові рамки нині розглядають в Державному департаменті?

— Ми дуже хотіли б, щоб 2023-й став мирним роком. Все, справді, залежить від Путіна, він може вирішити завтра завершити війну та вивести війська.

Коли війна закінчиться, ніхто не може сказати зараз. Але поки що ми просто повинні бути зосереджені на тому, що Захід, країни НАТО та інші країни, які підтримують Україну, мають показати, що ми єдині, що ми готові продовжувати нашу допомогу.

І ми сподіватимемося на те, що наступний рік буде мирним. Хтось недавно сказав, що я оптимістка. Але я справді оптимістка. І українці теж оптимісти, адже це їхня країна, і їхня мета — захищати її. І нам потрібно просто подивитися, що буде наступного року, але продовжувати демонструвати нашу єдність і продовжувати боротися проти російської агресії.

— Якщо війна триватиме не лише в 2023 році, а й у наступні роки, які інструменти тиску на Російську Федерацію залишилися у Сполучених Штатів Америки? Нещодавно було запроваджено цінові обмеження на російську нафту, з 5 лютого стартує ембарго на морські перевезення російських нафтопродуктів, вже є заборона на вхід до європейських портів танкерів під прапором РФ. Нафта та газ, по суті, більш-менш закриті. Які ще інструменти можуть добити путінський режим, військову машину Кремля?

— Ми наперед не оголошуємо, які будуть санкції, заходи. Але ми дивимося, звідки у Росії береться прибуток, звідки у Путіна кошти, щоби продовжувати свою агресію. І ми робитимемо все можливе, щоб перекрити ці джерела.

Ось встановлення граничної ціни на нафту багато означає, тому що Росія тепер не отримуватиме надприбутку від цього. Результати санкцій і заходів буде видно через певний час, це не один день, не один тиждень. Тож найближчими місяцями ми бачитимемо, наскільки ефективно працюють уже введені обмеження, і як вони впливають на рішення Путіна продовжувати війну.

— Україна зараз найбільше потребує протиповітряної оборони, захисту повітря. Сполучені Штати Америки постійно підтримують Україну. На якій допомозі зараз робиться основний акцент?

— Є потреба в усіх аспектах. Ми постійно на зв’язку з нашими колегами в Міністерстві оборони України, аби знати, що потрібно насамперед. Як приклад: два тижні тому держсекретар Блінкен оголосив про допомогу у відновленні електромережі в Україні, бо зараз зима, і нам треба робити все можливе, щоб люди не замерзли, щоб українці могли пережити цю зиму.

Тому що Путін продовжує використовувати зиму як зброю. І ми зараз зосереджені на тому, щоб протистояти йому в цій спробі.

Звичайно, і економічна допомога вкрай важлива також, щоб Україна могла оплачувати роботу важливих напрямків та сервісів: лікарень, рятувальників, пожежників, тощо.

Тож навряд чи можна сказати, що одне важливіше за інше. Думаю, що вони працюють разом, і ми маємо продовжувати надавати всі види допомоги.

— Перші особи США заявляють, що Америка підтримуватиме Україну стільки, скільки потрібно. А чи є певний стоп-момент, далі якого США не готові йти?

— Позиція США: ми допомагатимемо Україні стільки, скільки знадобиться, в довгостроковій перспективі. Отже, немає такого стоп-періоду, коли вже все.

І друга позиція США: українці та президент України мають вирішувати, як покласти край цій війні та як продовжувати захищати Україну. А ми підтримуватимемо його рішення і матимемо постійний контакт з нашими партнерами, щоб надавати саме ту допомогу, яка потрібна на даний момент.

— В 2024 році — в США президентські вибори. Якщо подивитися вперед, через два роки підтримка України збережеться? Чи збережеться вона у випадку, якщо президентом Сполучених Штатів стане людина, яка критикує нинішні обсяги підтримки?

— Думаю, що треба дивитися на Конгрес США та голосування в Конгресі.

Більшість конгресменів голосували за допомогу для України, американці підтримують Україну і це не залежить від однієї людини, це залежить від американців.

Я зараз у Вашингтоні, і я бачу, як американці підтримують Україну. І видно, що це не залежить від адміністрації, це не залежить від демократів чи республіканців.

США підтримують Україну, бо це правильно. Це те, що потрібно робити, інакше просто неможливо.

Отже, продовжуватимемо допомагати. І українці не повинні сумніватися в цьому.

І ми працюватимемо разом з нашими партнерами. Держсекретар Блінкен правильно говорив про заходи, які вживають країни “Великої сімки”, НАТО. Тому що це залежить не тільки від США, а все залежить від того, що Захід єдиний, ми продовжуватимемо бути єдиними, щоб протистояти Путіну.

— Президент РФ Володимир Путін сказав на нараді російської Ради з прав людини, що війна Росії проти України може стати тривалим процесом. Як ви вважаєте, це посилання адресоване Заходу, США, що, мовляв, готуйтеся? Чи щось інше закладено в цьому?

— Він міг би це казати Заходу. Але я думаю, що він більше говорив це для внутрішньої аудиторії в Росії. Тому що мобілізація дуже непопулярна в РФ, і ми бачимо, як він намагається її виправдовувати.

Думаю, що люди в Росії мають реально бачити ситуацію, мають реально бачити, що ця війна проти їхніх інтересів, що молоді росіяни гинуть через рішення Путіна розпочати цю війну.

Продовження цієї агресії не вигідне ні Росії, ні Україні, ні Заходу. Це продовжується, просто тому, що одна людина вирішила почати вторгнення, і одна людина може завтра вирішити зупинити агресію.

— 8 грудня Штати та Росія здійснили обмін ув’язненими: американської баскетболістки Бріттні Грайнер на одного з найвідоміших в світі торговців зброєю росіянина Віктора Бута. Грайнер — двократна олімпійська чемпіонка, її затримали в московському аеропорту Шереметьєво в лютому, незадовго до початку війни. У неї виявили картриджі для вейпу, які містили медичну марихуану, за що її засудили до 9 років позбавлення волі, відправили до виправної колонії в Мордовії. Віктора Бута екстрадували з Таїланду до США ще в 2010 році, де засудили до 25 років ув’язнення. При цьому не був обміняний американський морпіх Пол Вілан, якого в РФ в 2020 році засудили до 16 років колонії за звинуваченням у шпигунстві. Російська пропаганда вже кричить, що Україна для США важливіша, ніж Вілан. Як би ви прокоментували це?

— Як президент Байден сказав сьогодні (8 грудня, — ред.), схвалити обмін Бута та Грайнер — це було рішення Росії. Ми дуже раді, що Грайнер їде додому. Байден також сказав, що сім’я Вілана ще чекає, він несправедливо затриманий.

Влітку ми направили дуже серйозне звернення щодо того, щоб Вілан і Грайнер повернулися додому, ми довго не отримували відповіді. І зараз Бріттні Грайнер вирушила додому, але, на жаль, Пол Вілан ще залишається в Росії. Але ми будемо робити все можливе, щоб звільнити Пола, він несправедливо затриманий, і президент Байден сказав, що він продовжуватиме працювати, щоб всі американці, які несправедливо затримані в Росії і тільки в Росії, а в усьому світі, були звільнені.

— Чи є розуміння у Держдепу, чому РФ не погодилася віддавати Вілана?

— Я не маю інформації про це. Я тільки знаю, що президент Байден сказав, що таким було рішення Російської Федерації. Ми, звичайно, хочемо, щоб він повернувся додому. Він занадто довго сидить у в’язниці, занадто довго не бачив своїх близьких, і ми працюватимемо наполегливо, щоб він повернувся додому якнайшвидше.

Прямий ефір