У Гаазі сьогодні, 3 липня, розпочав роботу Міжнародний центр судового переслідування за злочин агресії проти України (ICPA), розміщений в Агентстві Європейського Союзу зі співробітництва в галузі кримінального правосуддя (Євроюст). Про це повідомили у пресслужбі Європейського Союзу, інформує FREEДОМ.
Цей Центр займатиметься розслідуванням агресії Росії проти України та полегшить підготовку справ для майбутніх судових процесів.
“Він забезпечить структуру для підтримки та поліпшення поточних і майбутніх розслідувань злочину агресії та сприятиме обміну та аналізу доказів, зібраних з початку російської агресії”, — ідеться в повідомленні.
Центр складається з обраних національних прокурорів, які вже беруть участь у Спільній слідчій групі, з якою Центр пов’язаний у своїй діяльності. Експерти, які беруть участь, зможуть щодня працювати разом, швидко обмінюватися доказами та узгоджувати спільну стратегію. Євроюст забезпечить оперативну, юридичну, фінансову та матеріально-технічну підтримку, зокрема для збереження, зберігання та аналізу доказів.
“Російське вторгнення в Україну продовжує щодня приносити невимовні жахи. Глибоко тривожні новини про навмисні напади на мирних жителів, включно з дітьми, стали жорстоким щоденним нагадуванням про кровопролиття, яке Путін повернув на наш континент. Докази незліченних міжнародних злочинів, скоєних Росією, накопичуються. Новий міжнародний центр кримінального переслідування відіграватиме ключову роль у забезпеченні того, щоб винні постали перед судом, зокрема за злочин агресії. Ми не залишимо каменя на камені, щоб притягнути Путіна та його поплічників до відповідальності”, — заявила голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн.
Також повідомляється, що Міжнародний кримінальний суд (МКС) правоможний переслідувати найтяжчі міжнародні злочини (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини й злочин агресії). Однак наразі МКС не може переслідувати Росію за злочин агресії, оскільки Росія не є державою-учасницею МКС. Щоб заповнити цю прогалину, у листопаді 2022 року Комісія представила державам-членам варіанти гарантій повної відповідальності за всі злочини, вчинені в Україні. У цих варіантах вивчали можливість створення механізму підзвітності, що дозволяє переслідувати злочин агресії.
Читайте також: Як “вагнерівці” розстрілювали українських дітей: шокуючі одкровення колишніх найманців в огляді Мацуки
Нагадаємо, правоохоронні органи на материковій частині території України безпосередньо займаються розслідуванням злочинів, скоєних в окупованому Криму.