Дедалі більше дипломатів та політиків говорять про термінову необхідність реформувати архітектуру ООН. Паралізована Рада Безпеки та неможливість засудження Росії за її злочини проти Статуту організації викликають безліч питань у країн-учасників, інформує FREEДОМ.
Ідею реформи підтримали США, Японія та Швейцарія. Президент Франції Еммануель Макрон наголосив на необхідності обмежити право вето в Раді безпеки.
“Я сподіваюся, що ми, нарешті, зможемо провести реформу Ради Безпеки, щоб вона стала більш представницькою, щоб працювали нові постійні члени. І щоб вона дійсно могла відігравати свою роль, обмежуючи використання права вето в разі масових злочинів. Разом ми маємо побудувати світ і сучасний міжнародний порядок, який є цілями нашої хартії”, — заявив Макрон.
Світові лідери вимагають від Москви негайно припинити війну проти України. Представники США, Литви, Словенії, Франції та інших країн вважають, що російських військових злочинців і вище політичне керівництво Росії необхідно притягнути до відповідальності. На думку лідерів цих країн, світ має об’єднатися для протидії Кремлю.
“Буду прямолінійним: постійний член Ради Безпеки ООН увірвався до свого сусіда, спробував стерти суверенну державу з карти. Росія безсоромно порушила ключові постулати Статуту ООН. Немає нічого важливішого за пряму заборону захоплення країнами території сусіда силою”, — підкреслив президент США Джо Байден.
Навіть раніше помірковані політики виступають з жорсткими заявами.
“Якщо ми хочемо, щоб ця війна закінчилася, нам не може бути байдуже, чим вона закінчиться. Путін відмовиться від своєї війни та своїх імперіалістичних амбіцій лише в тому випадку, якщо зрозуміє, що не може виграти цю війну. Він не лише руйнує Україну, але й свою країну. Ось чому ми не приймемо жодного миру, продиктованого Росією, і саме тому Україна має бути спроможна відбити напад Росії”, — зазначив канцлер Німеччини Олаф Шольц.
Ці заяви звучали 21 вересня, в день, коли російський президент Володимир Путін оголосив про часткову мобілізацію в Росії та проведення незаконних референдумів на окупованих російською армією територіях.
Кремль, своєю чергою, звинуватив у злочинній діяльності НАТО та США. Державна Дума одноголосно прийняла звернення до Генеральної асамблеї ООН та інших міжнародних органів.
“Країни НАТО безперервно ведуть масове постачання в Україну летальної зброї, направляють іноземних найманців. Ці безвідповідальні дії не залишають населенню низки регіонів України іншої можливості, крім звернення до Росії з проханням про захист та допомогу”, — йдеться у зверненні депутатів Держдуми Росії.
Дії Росії загрожують не лише безпеці в Європі. Через спровоковану нею продовольчу кризу загроза голоду в країнах, що залежать від українського зерна, зростає. Президент України Володимир Зеленський у своєму виступі на Глобальному саміті з продовольчої безпеки розповів, наскільки російське вторгнення на територію України вдарило по експорту зерна.
“За вісім місяців минулого року Україна експортувала близько 38 млн тонн агропродукції. За вісім місяців поточного року світовий ринок отримав уже майже на 10 млн тонн менше. Мінус 10 млн тонн нашого агроекспорту — це плюс десятки мільйонів людей, які опинилися на межі голоду або голодують. І це тільки початкові наслідки російської блокади наших портів, російських спроб ракетними ударами перешкодити нам будувати нову логістику експорту та аморальної політичної гри з коливаннями продовольчих цін. Росія має за це відповідати”, — звернув увагу Володимир Зеленський.
Гуманітарні питання з генеральним секретарем ООН Антоніу Гуттерішем обговорили члени української делегації — перша леді Олена Зеленська та прем’єр-міністр України Денис Шмигаль. На 77-ій Генасамблеї делегати закликали Фонд народонаселення ООН взяти участь у відновленні України.
Читайте також: П’ять ключових пунктів української формули миру назвав Зеленський в ООН (ВІДЕО)