Жителі Сумської області створюють музеї російсько-української війни. Зібрані артефакти наочно ілюструють наслідки путінського терору. Один із таких музеїв організували прямо на місці влучення авіаційної бомби — у дворі житлового будинку, повідомляє FREEДОМ.
У 2022 році, одразу після деокупації захопленої росіянами частини Сумської області, місцеві ентузіасти почали створювати музеї війни просто неба. Їхніми експонатами стають підбита російська техніка, уламки ракет і ударних дронів.
“Суми — це північно-східний форпост нашої країни”, — каже депутат Сумської райради, командир роти добровольчого загону Володимир Біцак.
Він збирає артефакти війни на своїй ділянці у передмісті Сум. Особлива гордість — уламки російських ударних безпілотників, збитих підрозділом добровольців, яким він керує.
Знайшлося в імпровізованому музеї й місце для залишків російської бронетехніки. Крізь башти танків та бронетранспортерів путінської армії тепер проростають спеціально висаджені дерева — символ того, що життя завжди перемагає смерть.
“З цього дула самохідної установки обстрілювали Суми на початку вторгнення. Але тепер вона стоїть тут, більше не стріляє, а лише нагадує про те зло, яке коїлося”, — коментує Володимир Біцак.
Цілий цвинтар російської бронетехніки зібрано на території сільгосппідприємства у місті Лебедин Сумської області. Директор каже, що металобрухт не лише засмічував собою поля, придатні для вирощування хліба, але й зміг послужити Збройним силам України.
“Він — донор запчастин для наших військових, наших прикордонників, вони використовували ті запчастини, які на ньому були”, — розповів директор агропідприємства Валерій Чалий.
Його підприємству вдається триматися на плаву, попри те, що більшість співробітників змінили робочий одяг на військовий піксель.
“Чоловіки пішли майже всі воювати. Залишилися на підприємстві переважно жінки та люди пенсійного віку”, — каже директор.
2022-го російські окупанти дійшли до околиць Лебедина, але взяти місто не змогли. Щоб увічнити пам’ять захисників Сумської області, на в’їзді до міста Валерій Чалий за сприяння місцевої влади організував сквер пам’яті.
“Наші місцеві умільці, ковалі показали, як вони уявляють те, що буде з російською імперією після того, як закінчиться війна”, — коментує він.
Від населеного пункту Велика Писарівка на Сумщині до кордону з РФ — лише 3 км. “Декораціями” для музею війни тут стали стіни майже десятка зруйнованих будинків. На початку жовтня російська авіабомба впала прямо посеред одного із дворів.
“Авіабомба прилетіла прямо сюди, було знищено господарські будівлі та житлові будинки навколо. Відсотків на 90 було зруйновано багатоповерхівку. Залишилася велика яма там, куди було безпосереднє влучення авіабомби”, — розповідає мешканець Великої Писарівки Олексій Скоркін.
За щасливим збігом обставин, від вибуху ніхто не постраждав: люди до того моменту вже залишили небезпечний мікрорайон. Квартира Олексія в постраждалому будинку тепер не придатна для проживання, але він сподівається, що в майбутньому вдасться відновити дах і зробити ремонт.
Під час Другої світової війни Курська дуга проходила Сумською областю, і тепер в експозиції Великописарівського музею війни артефакти понад 80-річної давності — поруч з уламками сучасних російських ракет.
Незважаючи на краєвид, що здається безжиттєвим, Олексій Скоркін не сумує.
“Ялинку висадив цього року прямо поряд з місцем влучення авіабомби, і сподіваюся, що ялинка поступово зростатиме, а разом з нею будуть відновлюватися і наші будинки”, — каже чоловік.
Читайте також: Дивом уціліла новорічна ялинка: зруйнований ракетами Будинок культури планують відновити в Дергачах (ВІДЕО)