“Муляж великої держави”: імітаційний тоталітаризм наростає в Росії, — Лев Гудков

Москва. Ілюстративне фото: apostrophe.ua

У Росії сьогодні наростає тоталітаризм, який імітує брежнєвські, а частково сталінські практики. Це імітаційний тоталітаризм, який не менш страшний за своєю агресивністю, жорстокістю та цинізмом. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ озвучив науковий керівник російської недержавної дослідницької агенції “Левада-центр” Лев Гудков.

“Цей тоталітаризм будується не на ідеології обіцянки майбутнього, але в спробах зібрати уламки старої ідеології, старої системи та створити якийсь муляж великої держави. І це винятково задля збереження своєї влади, лише цим стурбовані ці люди”, — пояснив Гудков.

Він зазначив, що угорські соціологи цей вид тоталітаризму описують як мафіозну державу, яка утворилася після розпаду СРСР, — і Угорщина, і Росія, і середньоазіатські держави.

“Звичайно, і мафіозна держава використовує ідеологію. Але це не та ідеологія, яка була за радянських часів, не марксизм-ленінізм. А це еклектичне поєднання різних міфів. Це нове явище. На Заході цим ніхто не займався, була популярна лише парадигма демократичного транзиту: що треба зробити, щоб з точки А перейти до стану демократії. А де вихід із тоталітаризму? Ось ця проблематика абсолютно не розроблена”, — говорить соціолог.

Гудков нагадав, що тоталітарна система руйнується внаслідок військових поразок. Як Німеччина чи Італія.

“А якщо цього немає, то якою є логіка реставрації цих інститутів? І ми це описували на прикладі путінського режиму та його впливу на масову свідомість. Зрозуміло, що путінський режим не може жити без війни. Рейтинг Путіна постійно спирається на військові авантюри, військові кампанії. Але доки ця система буде стійкою, поки зараз сказати важко”, — сказав Гудков.

Він вважає, що поразка у нинішній війні спровокує сильну кризу і поставить під сумнів існування путінізму. Однак усі процеси, які можна спостерігати в РФ сьогодні, з відходом Путіна можуть перейти у певний сплячий стан.

“Так само, як всі ці великодержавні, імперські настрої — вони довгий час не актуалізувалися, до приходу Путіна, вони перебували в сплячому стані, мов сплячий вірус”, — вважає соціолог.

Повна версія інтерв’ю: Рейтинги Путіна та війни падають: про тенденції російського суспільства говоримо з науковим керівником “Левада-центру” Львом Гудковим

Нагадаємо, в інтерв’ю Гудков також розповів, як змінювався рейтинг Путіна протягом 22 років правління.

Прямий ефір