Можливості з продажу газу в Європу для Росії закінчилися, а в Китаї проблеми в економіці: Устенко оцінив перспективи “Газпрому”

Ілюстративне фото: bankruptcy-ua.com

Російський газ і нафта є основними джерелами поповнення держбюджету РФ, і введені санкції зменшують розмір скарбниці. Про це сьогодні, 1 вересня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів радник президента України з економічних питань Олег Устенко.

“Не можу сказати, що “Газпром” повністю “ляже”. Вони все-таки намагаються продавати свій газ на територію насамперед Китаю, у них було багато планів щодо Китаю. Але проблема якраз із китайською економікою зараз полягає в тому, що, схоже, 40-річне зростання, яке було в Китаї, і було досить активне, якому й аналогів у світі не було, закінчилося. Джерела цього зростання припинилися, а коли твоя економіка не зростає такими темпами, які вона показувала раніше, мається на увазі китайська економіка, а ще гірше — опинятиметься в зоні нульового зростання, а ще гірше — в зоні легкого падіння, то це означає, що весь ресурс, який вона споживала, буде меншим”, — сказав він.

Це означає, уточнив економіст, що потенційно газова труба, яка йде з Сибіру на територію Китаю, буде дедалі менше і менше заповнена. І доходи Росії в цьому разі зменшуватимуться.

“Це не можна порівняти з тим, що вони отримують зараз від продажу свого газу на територію Європи, але загалом, з огляду на попередні меседжі, які ми чули з Європи, про те, що 2025 року Європа припинить купівлю російського газу і повністю позбудеться цієї купівлі, це означає, що, загалом, зрештою, їхні можливості з продажу в Європу, те, що для них було абсолютно солодким і бажаним ринком, бо там була найвища маржа, найстабільніші, найдовші та найдорожчі контракти, ця солодка історія для РФ закінчилася, закінчилася миттєво після того… Ця спроба 10-річної історії до 24 лютого 2022 року у взаємовідносинах Росії з Європою нав’язати свій енергетичний ресурс будь-якими способами для Європи, щоб поставити її в залежність, закінчилася”, — каже Устенко.

Він додав, що ніколи більше, і це за заявою практично всіх європейських провідних політиків, Росія не буде стійким джерелом енергоресурсу не тільки в Європі, а й у цілому світі.

“І це настільки очевидно, і це означає фактично в довгостроковій перспективі обвалення енергетичного сектора. Крім усього іншого, це ж не просто відсутність нових замовлень. У перших санкційних пакетах були обмеження щодо можливості купівлі Росією енергетичного обладнання, яке використовується і для видобутку в нафтогазовій галузі”, — пояснив радник.

Зрештою Росія повернеться до тих показників, які були за часів РРФСР до 1991 року.

“Це старезне викачування ресурсу на максимумі можливостей, а це значить ледве не в 2-2,5 раза нижче, порівняно з тим, що є навіть зараз у Росії. Якщо говорити про середню і довгострокову перспективу, то саме ця перспектива і очікує Росію”, — резюмував Олег Устенко.

Читайте також: Від 500 до 800 млн доларів на війну проти України щодня витрачає російський бюджет, — Пендзин

Нагадаємо, виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин висловив думку, що нафтогазові та вуглевидобувні компанії в Росії сильно постраждали від санкційних обмежень, але оптимізацію проведуть за рахунок гаманців звичайних росіян.

Прямий ефір