США переглядають відносини з Грузією через нещодавно ухвалений грузинським парламентом закон про “іноагентів”. Держсекретар Сполучених Штатів Ентоні Блінкен заявив, що Вашингтон запроваджує візові обмеження щодо відповідальних за підрив демократії в південнокавказькій країні. Євросоюз також закликає грузинську владу відкликати скандальний закон “про іноагентів”. Як пише Financial Times, у ЄС погрожують скасуванням безвізового режиму з Грузією і заморожуванням виділення коштів з європейських фондів, інформує FREEДОМ.
Виступаючи в американському Конгресі, Блінкен назвав закон про “іноагентів” переписаним із російського підручника. Документ становить серйозну загрозу для свободи дії незалежних грузинських медіа та неурядових організацій, які отримують фінансування з-за кордону.
“Я оголошую про нову політику обмеження видачі віз особам, відповідальним за підрив демократії в Грузії, зокрема у зв’язку із запропонованим “Грузинською мрією” законом про “іноземний вплив”, — заявив держсекретар США.
На думку Дмитра Шашкіна, члена політради “Єдиного національного руху” Грузії, американці дуже правильно підходять до цього питання.
“Не можна карати народ, треба карати конкретних людей, які узурпували владу, які представляють у Грузії інтереси Росії. І це офіційно “Грузинська мрія”. Швидше її назва — “Російська мрія”, — наголосив Шашкін.
Проти так званого закону про “іноагентів” виступають і в Євросоюзі. Financial Times пише, що Естонія, Нідерланди, Швеція та Чехія ініціюють пропозицію про позбавлення Грузії безвізового режиму.
Також європейські країни виступають за заморожування фінансової допомоги ЄС, призначеної для Тбілісі, та введення санкцій проти вищих посадових осіб, причетних до ухвалення скандального закону.
Ба більше, за інформацією видання Foreign Policy, у жовтні Єврокомісія може не підтвердити статус кандидата на вступ до ЄС для Грузії, що ще більше віддалить державу від євроінтеграції.
“Венеціанський комітет настійно рекомендував Грузії скасувати Закон про іноземний вплив у його нинішній формі. Ми закликаємо владу країни наслідувати цю рекомендацію з метою захисту фундаментальних принципів демократії в Грузії”, — написав у соцмережі Х верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель.
Закон про “іноагентів” наразі ветований президентом Грузії Саломе Зурабішвілі. Однак проросійська парламентська більшість може подолати вето.
Для звільнення Кавказу від російського впливу, як пише видання La Tribune, Зурабішвілі звернулася до свого французького колеги Еммануеля Макрона. Йому пропонують відвідати країну в День незалежності 26 травня.
“Тепер слово за Макроном. Він представляє себе лідером ЄС, у якого теж є дуже хороші важелі, оскільки Іванішвілі, російський олігарх, який керує Грузією, є громадянином Франції. У нього у Франції є бізнес-інтереси, один із синів — громадянин Франції. Тож до Франції Іванішвілі прислухається”, — вважає Дмитро Шашкін.
Тим часом у Тбілісі не вщухають масові протести проти закону про “іноагентів”. Критики називають його російським і зазначають, що документ загрожує громадянським свободам і заважає зближенню з Європою. Силовики намагаються розганяти демонстрації, застосовують газ, водомети та стріляють гумовими кулями.
Грузинська опозиція розповідає, що після акцій протестів на активістів також нападають так звані “тітушки” — чоловіки спортивної статури.
“Грузія стоїть на розвилці, насправді. Вони можуть повторити долю Білорусі, стати Білоруссю 2:0. Якщо зараз протести програють, влада ще більше закрутить гайки й усе. Це буде тривалий процес деградації до моменту програшу РФ, коли вона вже не зможе так впливати на Грузію”, — вважає експерт-міжнародник Максим Несвітайлов.
Читайте також: “Уряд намагається забрати в нас бажане”: Грузія протестує проти закону про “іноагентів”, що перегороджує шлях до ЄС і НАТО (ВІДЕО)
Нагадаємо, 13-го травня юридичний комітет парламенту Грузії розглянув і підтримав так званий закон про “іноагентів”. Як пише видання “Эхо Кавказа”, сталося це за 67 секунд. Наступного дня парламент країни у фінальному третьому читанні ухвалив законопроєкт. Навколо будівлі парламенту одразу зібралися протестувальники, які намагалися не пускати депутатів на голосування. Проти учасників протесту залучили силовиків.