Мотиви росіян писати доноси на близьких і співпрацювати з органами назвала журналістка The Insider

Доноси в Росії заохочуються чинним керівництвом країни-агресора. Самі ж росіяни знаходять певні вигоди — як матеріальні, так і моральні — в поданні скарг на своїх родичів або знайомих. Про це сьогодні, 15 червня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіла журналістка латиського інтернет-видання The Insider Катя Максимова. 

“Насамперед варто виділити професійних донощиків, які дійсно заробляють собі пенсію, неформально співпрацюють з органами: ФСБ, поліцією. Це все враховується і зараховується, дані передаються до Пенсійного фонду. Тобто це заохочення такої співпраці”, — сказала вона. 

Щодо особистої мотивації росіян журналістка посилається на класифікацію російської антропологині Олександри Архипової.

“Перший тип — це отримання емоційної вигоди, коли донощик хоче покарати свого друга або члена сім’ї після конфлікту. Другий тип — це люди, які використовують доноси для зведення особистих рахунків, наприклад, із сусідом згори, який шумить. Так, ви написали на нього донос, що він “Слава Україні!” з ранку до вечора говорить, і до нього прийшла поліція”, — розповіла Максимова.

Вона зазначила, що такі випадки для Росії реальність. 

“Зокрема, білоруський студент у Москві в такий спосіб був змушений покинути Росію, тому що в нього щось не зрослося із сусідами знизу, і вони на нього написали донос про дискредитацію армії. Ним зайнялася поліція, яка знайшла в його соцмережах антивоєнний пост і закрутилася ця машина. Найімовірніше, без доносу вони б ніколи цей пост не знайшли”, — вважає вона.

Третій тип — це “пильні громадяни”, каже Максимова.

“Вони вважають, що допомагають державі. Вони бачать загрозу в людях, які виступають проти війни в Україні, проти тих, хто підтримує Україну. І вони щиро вважають, що вони допомагають таким чином”, — підсумувала Катя Максимова.

Читайте також: “Стукачі” й місця їхнього існування: у Росії знову стали популярними доноси (ВІДЕО)

Нагадаємо, 206 тис. онлайн-ресурсів було заблоковано в Росії з початку повномасштабного вторгнення. Причина — розміщення правдивої інформації про війну проти України, в окремих випадках — заклики виходити на вулиці.

Прямий ефір