Москву позбавляють фінансових можливостей вести війну — нові обмеження та очікуваний ефект (ВІДЕО)

Газпромбанк. Фото: meduza.io

Росії стає дедалі складніше фінансувати війну проти України. Попри зусилля Центробанку РФ, інфляція стає вищою. При цьому головний інструмент впливу на неї — підвищення ключової ставки — веде до уповільнення економіки, ускладнює фінансування видатків та викликає невдоволення населення. Крім того, експерти відзначають ефект недавніх американських санкцій, зокрема відключення “Газпромбанку” від системи SWIFT, повідомляє FREEДОМ.

До бюджету на 2025 рік Кремль заклав рекордні витрати на війну проти України — 145 млрд дол. За інформацією Bloomberg, приблизно такими ж вони залишаться і 2026-го.

Головною опорою бюджету РФ досі залишаються нафтові доходи. У грудні 2022-го союзники Києва спробували їх обмежити. Вони запровадили цінову стелю у 60 дол. за барель. Але Росії вдалося обійти санкції за допомогою так званого тіньового флоту, транспортуючи нафту старими танкерами, зареєстрованими в юрисдикціях третіх країн. У 15-му санкційному пакеті ЄС готує обмеження саме для нього.

“Європейський Союз працює над новим пакетом санкцій, спрямованих проти тіньового флоту танкерів, які Росія використовує для доставки своєї нафти… Очікується, що пакет, який блок має намір затвердити до кінця року, також включатиме санкції проти окремих осіб, залучених до торгівлі”, — повідомляє агентство Bloomberg.

Проте аналітики ставлять під сумнів ефективність таких планів Брюсселя, оскільки головними покупцями російської нафти залишаються Індія та Китай.

“Тому тут питання: наскільки цей флот є тіньовим і яким чином Європейський Союз може збільшити санкції щодо того, щоб не постачалася нафта до Китаю та Індії? Якщо ці країни санкції не вводили на російську нафту, як це зробити?” — коментує директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.

Позитивніше оцінюють аналітики нещодавній санкційний пакет від Сполучених Штатів. 21 листопада у казначействі США оголосили про відключення “Газпромбанку” від міжнародної платіжної системи SWIFT. Також з 20 грудня буде заборонено здійснювати будь-які фінансові операції за його участі. Під обмеження потрапила і низка комерційних банків.

Санкції вже призвели до того, що картки “Газпромбанку” перестали працювати у більш ніж 20 країнах світу, а російський рубль упав до показників березня 2022-го. Але навіть з урахуванням цього тиск Вашингтона протягом майже трьох років війни був недостатнім, вважають експерти.

“З урахуванням навіть цих санкцій, я називаю санкційну політику Байдена дуже помірною, яка докорінно не руйнує економіку Росії. Але створює певні проблеми. Якщо оцінити числом, я сказав би так: це 1% ВВП на рік”, — сказав професор, ректор Міжнародного інституту бізнесу, банкір та економіст Олександр Савченко.

Санкційний тиск Вашингтона може посилитись із приходом новообраного президента Дональда Трампа. Він уже пообіцяв наростити видобуток нафти та опустити її ціну до 40 дол. за барель. На думку аналітиків, більша увага приділятиметься і тіньовому флоту.

“Я впевнений, що при ньому буде заборона на імпорт до Європи з Росії газу природного та скрапленого, і це місце там займуть Сполучені Штати. Чекаю також індивідуальних санкцій щодо, припустимо, морського тіньового флоту, яким РФ перевозять незаконно нафту на світові ринки. Я думаю, проти них теж будуть жорстокі санкції, аж до арешту цих суден і кримінального покарання капітанів і власників компаній”, — вважає економіст Савченко.

Крім того, проблеми наростають і в економіці Росії. Вливання величезної кількості грошей у військово-промисловий комплекс (ВПК) створює дисбаланс усередині системи, а також розганяє інфляцію. Для боротьби із цим у Центральному банку РФ продовжують підіймати ключову ставку, яка знижує фінансову активність. Але охолодити інфляцію Москві не вдається, а російський бізнес скаржиться на великий тиск та закликає реформувати Центробанк.

За словами начальника Головного управління розвідки Міноборони України Кирила Буданова, Росія почне відчувати серйозні проблеми з економікою до літа 2025 року.

Читайте також: Новий пакет санкцій ЄС буде націлений на тіньовий флот Росії — розбір економіста

Нагадаємо, Велика Британія ввела санкції щодо 30 суден російського тіньового флоту.

Читайте також: Рекордний військовий бюджет затвердив російський диктатор — розбір FREEДОМ (ВІДЕО)

Прямий ефір