Москва та Мінськ збираються створити об’єднаний список “екстремістів” й “екстремістських ресурсів”, повідомив посол Білорусі в Росії Дмитро Крутой. У білоруському списку “причетних до екстремістської діяльності” — понад 3,7 тис. осіб, у російському — понад 13 тис., інформує FREEДОМ.
За рік у Білорусі затримали 4 100 осіб — такі дані наводить аналітичний Центр нових ідей у дослідженні “Барометр репресій у Білорусі”. Були використані дані правозахисного центру “Вясна”, Білоруського Гельсінського комітету, Lawtrend, Human Constanta та Dissidentby. На думку соціолога й автора дослідження Геннадія Коршунова, режим Лукашенка посилює репресії. За рік список “екстремістів” поповнився на 1 400 осіб.
“Головний сенс таких дій, як нам здається, — це залякування суспільства. Зрозуміло, що це дуже сильно впливає на білорусів, тому що будь-який контакт що з “екстремістами”, що з “терористами”, що з “екстремістськими матеріалами” — це контакт криміналізований, тобто за нього може бути призначено покарання”, — сказав старший експерт Центру нових ідей Геннадій Коршунов.
Правозахисники кажуть, що в репресивних практиках режим переходить від індивідуальної відповідальності до колективної, наприклад, коли через позицію громадянина переслідують його родичів. Серед нових трендів й арешти тих, хто повертається до Білорусі з-за кордону.
“Міліція, КДБ, ГУБОЗіК — така кримінальна поліція для політичних переслідувань — їм дається карт-бланш. Шукайте, фільтруйте, бачите когось, хто вам не подобається, ви його затримуєте. А потім уже на нього шукають статтю”, — розповів журналіст, політичний діяч Білорусі, радник Світлани Тихановської Франак Вячорка.
Тепер Росія та Білорусь створять єдиний список так званих екстремістів. Експерти вважають, що це черговий метод контролю Кремля за діями Лукашенка.
“У білоруському списку “причетних до екстремістської діяльності” понад 3 700 осіб, туди входять усі ті, щодо кого набув чинності вирок суду в справі екстремістської спрямованості. Список веде МВС республіки. Також існує і спеціальний реєстр “екстремістських матеріалів”, який веде Міністерство інформації Білорусі. Більшість пунктів там з’явилася після 2020 року. До російського ж списку “екстремістів та терористів” занесено понад 13 тисяч осіб і понад 5 тисяч матеріалів”, — пише The Moscow Times.
Нещодавно силовики затримали п’ятьох колишніх співробітників МВС, які у відеозверненні до колишніх колег засудили насильство щодо білорусів, що брали участь у протестах 2020 року. Раніше представник об’єднання колишніх білоруських силовиків BELPOL Андрій Остапович повідомив, що 2023 року білоруські слідчі порушили 6 419 кримінальних справ за політичними мотивами.
Читайте також: Поліцейська система у РФ ефективно служить інтересам режиму, придушуючи будь-які форми протесту, — Боровських