Днями український Центр національного спротиву (ЦНС) оприлюднив інформацію, що на весняний період російські окупанти мають намір посилити примусову мобілізацію на тимчасово окупованих територіях (ТОТ) України.
“Серйозні втрати на фронті російська влада намагається перекрити мобілізацією на ТОТ України, а також рекрутингом найманців та мігрантів. У зв’язку із цим окупанти постійно здійснюють психологічний тиск на чоловіків призовного віку, щоб таким чином змусити їх підписувати контракти під загрозою арештів, конфіскації рухомого та нерухомого майна або депортації з рідного міста до депресивних регіонів Росії”, — розповіли в ЦНС.
Крім того, за інформацією ЦНС, особливу увагу російські військкомати приділяють мігрантам із Центральної Азії, які приїхали на ТОТ у пошуках заробітку. Наразі їх активно залучають до підписання контрактів зі збройними силами РФ.
Згідно з федеральним законом країни-окупанта “Про військовий обов’язок та військову службу”, кадровий запас складається з мобілізаційного людського ресурсу та мобілізаційного людського резерву, більш відомого як БАРС — бойовий армійський резерв спеціальний. Чисельність першого, за оцінками української сторони, становить від 12 до 15 млн осіб. Представників БАРСа значно менше. За інформацією російського Міноборони, кількість резервістів оцінюється приблизно у 2 млн осіб.
Натомість за даними російського військового оглядача, члена громадської ради при Міноборони РФ Віктора Баранця, їх не 2 мільйони.
“Інакше їх було б у 2 рази більше за загальну чисельність російської армії! І жодна часткова мобілізація країні не знадобилася б. Поки що відомо лише одне: у Південному військовому окрузі БАРСа близько 40 тисяч”, — зауважує він.
На думку українського військового експерта Петра Черника, загалом росіяни декларують у межах від 1,5 до 3 млн осіб, які мають відповідний військовий вишкіл. Вони завжди мали таку компоненту у своєму війську, як “призовна частина”.
Утім, згідно з російським законодавством, провести загальну мобілізацію можна тільки указом президента за умови бойових дій безпосередньо на території Росії. Тому, щоб продовжувати війну проти України, влада проводить приховану мобілізацію.
І одним зі способів поповнення особового складу окупаційної армії є та сама примусова мобілізація на тимчасово окупованих територіях України, про яку повідомляє Центр національного спротиву.
Але є нюанси.
Річ у тому, що ще у 2022 році в планах мобілізації в так званих “ДНР” та “ЛНР”, згідно з інформацією з відкритих джерел, повідомлялося про нарощування чисельності 1-го й 2-го армійських корпусів квазіреспублік до 100 тисяч.
Щобільше, 19 березня 2022 року ватажок квазіутворення “ДНР” Пушилін вніс зміни до “указу” №30 “Про спеціальні формування”. Згідно з внесеними змінами, мобілізації підлягають чоловіки віком від 18 до 65 років, хоча раніше було до 55 років. Повідомляється, що служба проходитиме у спеціальному формуванні “МВС ДНР”.
За словами командувача Об’єднаних сил Володимира Кравченка, до початку активної фази російсько-української війни Генштаб збройних сил РФ сформував та тримає на окупованих територіях Луганської і Донецької областей два армійські корпуси — 1-й (Донецьк) та 2-й (Луганськ). Їх загальна чисельність — понад 35 тис. осіб. Корпуси оперативно підпорядковані 8-й загальновійськовій армії Південного військового округу ЗС РФ.
Нескладно порахувати, що число примусово мобілізованих (йдеться про призив усіх чоловіків віком від 18 до 65 років) складає щонайменше 50-60 тис.
Представник Головного управління розвідки Міноборони України Андрій Черняк у коментарі проєкту “Донбас Реалії” підтвердив,що з початку 2022 року станом на липень 2023-го держава-агресор Росія на тимчасово окупованих територіях України примусово мобілізувала до своєї армії від 55 000 до 60 000 чоловіків.
Ба більше, терористична Росія зганяє до окупаційного війська й студентів з тимчасово окупованих українських територій.
“Людина зранку пішла на заняття — і через два дні вона вже воює. Власне кажучи, Росія не вважає мешканців Донеччини та Луганщини за людей, тому окупантам абсолютно все одно, закони не діють”, ― зазначив Черняк.
Зараз на окупованих територіях Луганської області окремі міста самі місцеві жителі називають “бабьими” — зважаючи на повну відсутність чоловічого населення через тотальну мобілізацію.
Тому говорити про посилення примусової мобілізації на тимчасово окупованих територіях (ТОТ) України, на тлі її тотального характеру і практичної відсутності чоловічого населення на окупованих територіях, немає жодних підстав.
Щодо варіанту російської мобілізації коштом мігрантів із Центральної Азії, які приїхали на ТОТ у пошуках заробітку. За розрахунками аналітичної служби аудиторсько-консалтингової мережі FinExpertiza, зробленими на підставі даних МВС РФ, 2022 року було зафіксовано 11,8 млн випадків постановки іноземних працівників на міграційний облік. Згідно з офіційною статистикою ФСБ, за перші три місяці 2023 року в Росію на заробітки приїхало 1,3 млн осіб.
У вересні 2022 року Держдума РФ ухвалила законопроєкт, який спрощував отримання російського громадянства для іноземців, що стали контрактниками російської армії. Російське Міноборони обіцяє платити до 200 тис. рублів на місяць у разі підписання контракту.
За інформацією безпосередньо з місця подій, влада Москви відкрила призовний пункт у міграційному центрі Сахарово. Крім того, трудових мігрантів російська влада залучає до відновлення окупованих українських міст та зведення бойових укріплень безпосередньо на лінії бойового зіткнення.
Наприкінці 2024 року російський уряд ухвалив бюджет “відновлення” окупованих територій сходу та півдня України. За наступні сім років на ці цілі планується направити майже 2,3 трлн рублів (приблизно 23 млрд доларів). Відповідно, щоб освоїти ці обсяги фінансування, потрібна велика кількість дешевих робочих рук. Враховуючи той факт, що їх бракує в самій РФ, це питання будуть вирішувати шляхом громадян Таджикистану, Узбекистану та Киргизстану.
У 2024 році, за інформацією аналітиків “Мігрант Сервіс”, Росію залишили близько 1 млн мігрантів. Переважно з РФ виїжджали саме громадяни Узбекистану, Таджикистану та Киргизстану. У 2025 році ця тенденція може зберегтися, і гіпотетично, Росію може залишити ще приблизно 1 млн трудових мігрантів у пошуках більш привабливих умов праці за кордоном. Це може суттєво вплинути на багато галузей російської економіки, особливо на ті, що сильно залежать від праці мігрантів.
Показовим є той факт, що на тлі цих подій на 2025 рік у Росії збільшили в 1,5 раза квоту для мігрантів із візових країн. Відповідну постанову підписав прем’єр Мішустін. Квота становитиме 234,9 тис. дозволів.
Тому немає жодного сенсу приділяти особливу увагу російським військкоматам на окупованих територіях мігрантам із Центральної Азії. Подібні заходи не будуть сприяти залученню дешевої робочої сили, а навпаки створять серйозні проблеми для представників окупаційних адміністрацій.
До того ж законодавство Киргизстану, Узбекистану та Таджикистану забороняє громадянам найманство та участь в іноземних збройних конфліктах. З початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну, українські військові взяли в полон лише 30 громадян країн Центральної Азії, які воювали на боці Росії. Такі цифри повідомила проєкту “Новини Приазов’я” міністерка юстиції України Ольга Стефанішина.
Натомість у 2025 році армія країни-окупанта планує залучити щонайменше 126 тис. для поповнення втрат особового складу з числа так званого “спецконтингенту” — ув’язнених, боржників по кредитах та осіб із проблемами із законом. Йдеться про росіян, які відбувають покарання у тюрмах, перебувають під слідством, мають заборгованості за кредитами та інші проблеми.
За інформацією української розвідки, для перекриття людських втрат на фронті Москва планує мобілізувати щонайменше 10 тис. солдатів із числа “спецконтингенту” кожного місяця. Так, у 2025 році Росія збирається мобілізувати загалом щонайменше 280 тисяч військових, щоб поповнити втрати своїх підрозділів у війні проти України.
Показово, що на тлі заяв представників офіційного Кремля про те, що наразі немає потреби у проведенні другої хвилі часткової мобілізації, Держдума РФ ухвалила закон про збільшення мобілізаційного резерву коштом підвищення граничного віку перебування в запасі. Новий закон підвищує на 5 років всі вікові межі для військовослужбовців запасу і мобілізаційного резерву. Також збільшується граничний вік перебування в мобілізаційному резерві — до 65 років для старших офіцерів і до 60 років для молодших офіцерів. Примітно, що для всіх інших категорій граничний вік перебування в мобілізаційному резерві підняли відразу на 10 років — з 45 до 55 років.
За інформацією Генерального штабу ЗСУ, станом на 17 лютого російська армія втратила у війні проти України близько 859 920 військових.
Військово-політичний аналітик Дмитро Снєгирьов, спеціально для FREEДOM
Попередні огляди автора:
- Окупанти активізувалися на Куп’янському напрямку: цілі проаналізував Дмитро Снєгирьов
- Контрнаступ Сил оборони в Курській області: яких цілей досягла Україна — огляд Дмитра Снєгирьова
- Захоплення у полон українських цивільних — масштабний воєнний злочин путінської Росії: огляд Дмитра Снєгирьова
- Ударів по РФ стане набагато більше — українські дрони змінять правила гри
- Росія змінила тактику і цілі атак “Шахедами” — розбір Дмитра Снєгирьова