Москва отримає від Тегерана не ті ракети, на які розраховувала — подробиці від Жовтенка

Прапори Ірану та Росії. Ілюстративне фото: zn.ua

Росія отримає від Ірану не ті ракети, на які розраховувала. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розказав експерт з міжнародної безпеки фонду “Демократичні ініціативи” ім. Ілька Кучеріва Тарас Жовтенко.

“Насправді це, швидше за все, далеко не ті ракети великої дальності, про які мріяв Кремль. Це не Zolfaghar, це Fath-360. І дальність польоту в них 120 кілометрів, бойове навантаження — 150 кілограмів. Насправді тут у цій історії є кілька важливих моментів, які загалом можуть нам дати повнішу картину ось такої реакції Ірану, тобто не зовсім такої, якої б хотілося Кремлю, і те, що Росія, найімовірніше, зараз отримає саме ось ці ракети з дальністю 120 кілометрів”, — сказав він.

Експерт нагадав, що Північна Корея вже постачає Російській Федерації балістичні ракети, і Кремль використовує їх для ударів по цивільних цілях на території України.

“Але насправді якість північнокорейських ракет приблизно така сама, як і якість північнокорейських снарядів та пострілів до реактивних систем залпового вогню. Тому те, що зараз Кремль знову порушує тему постачання балістичних ракет саме іранського виробництва, свідчить, що, скажімо так, північнокорейська якість російське військове керівництво не надто влаштовує”, — сказав Жовтенко.

Водночас він звернув увагу, що в Ірану є кілька моментів, які можуть впливати на ситуацію та на ухвалення рішень у Тегерані. Зокрема, зараз тривають домовленості про те, щоб Москва й Тегеран підписали таку саму стратегічну угоду зі співробітництва в питаннях безпеки, яка раніше була підписана між Пхеньяном і Москвою.

“І ось у процесі, вочевидь, політичних дискусій навколо цього договору, навколо того, що там має бути, Іран робить питання постачань балістичного озброєння в Російську Федерацію однією з тем цих домовленостей. Тобто, або Іран постачає Росії те, що вона хоче, але водночас Іран вписує в цей договір те, що вигідно Ірану, або, скажімо так, текст договору буде більше в бік Російської Федерації, але водночас Росія отримає досить скромні балістичні ракети від Ірану”, — пояснив Жовтенко.

Окрім цього, за його словами, на ситуацію впливає й те, що існують ще інші контракти та зобов’язання з боку Російської Федерації щодо постачання зброї до Ірану. Зокрема, іранці очікують від Російської Федерації винищувачі-бомбардувальники Су-35, однак Росія не поспішає виконувати контрактні зобов’язання, бо зараз ці літаки потрібні їй для продовження агресивної війни на території України.

“І це теж другий важіль тиску з боку Тегерана на Кремль. І очевидно, що ці важелі працюють, бо зараз ідеться тільки про ракети ближньої дальності й абсолютно не про те, що очевидно хотіла б отримати Москва зараз для того, щоб по максимуму мати можливості завдавати ударів по території України. Насправді зараз Росія ще більше потребуватиме цих балістичних ракет, оскільки Україна з отриманням літаків F-16 і, вочевидь, з розширенням зони дії української ППО на території Російської Федерації, на території Курської області, суттєво обмежує можливості військово-повітряних сил Російської Федерації з завдання ударів КАБами по території України. Тому для того, щоб було чим замінити КАБи, росіяни, скоріш за все, і кинулися зараз ще більш активно випрошувати в Ірану балістичні ракети. Тому що у Кремлі прекрасно розуміють, що дуже скоро використання російської авіації, КАБів істотно скоротиться й потрібно чимось цей вакуум заповнювати”, — сказав експерт.

Читайте також: Про можливі постачання ракет з Ірану до Росії заявили західні ЗМІ — деталі (ВІДЕО)

Нагадаємо, Іран може передати сотні балістичних ракет Росії. Про це пише Reuters. Йдеться про ракети типу “земля-земля” двох модифікацій. Один тип ракет з дальністю ураження 86 км призначений для використання проти цілей на фронті та у ближньому тилу. Другий тип, дальністю польоту 120 км, для атак об’єктів противника в глибокому тилу. Б’ють такими ракетами зі спеціальних транспортно-пускових установок — по вісім на одній платформі. Як зазначають військові аналітики, іранці традиційно маскують їх під звичайну вантажівку.

Прямий ефір