Москва не розраховує на дипломатію, навіть у питаннях ядерної безпеки: що буде після вимоги Генасамблеї ООН

На ЗАЕС. Фото: gettyimages.com

Найбільша атомна електростанція в Європі — Запорізька — вже понад два роки перебуває під контролем збройних сил РФ. Тим самим окупанти наражають на небезпеку не тільки Україну, а й решту світу. Адже неможливо точно передбачити, якими будуть наслідки удару по АЕС. Не набагато кращою ситуація буде, якщо росіяни й надалі продовжать залишатися на території станції, обстрілюючи прилеглі міста, тримаючи в страху персонал, а також розміщуючи там свою техніку.

Про це і не тільки Москву не раз попереджали західні країни. У липні Генасамблея ООН виступила з вимогою до Росії негайно розмінувати територію Запорізької атомної електростанції (ЗАЕС), вивести звідти своїх військових і персонал. Українські атомні станції та установки мають бути під повним суверенним контролем України, йдеться в резолюції ООН.

Чому ЗАЕС необхідно максимально убезпечити просто зараз

Проголосована резолюція ООН щодо забезпечення ядерної безпеки через війну Росії проти України стала першою у своєму роді. У документі міститься вимога до Москви — терміново вивести військових і персонал з території Запорізької АЕС і негайно повернути станцію під повний контроль України.

Західна преса зазначає, схвалення 99 країн резолюції ООН зазвичай вважається успіхом. Однак попередня резолюція про виведення російських військ з України набрала понад 140 голосів “за”. Утрималися — 60. “Проти” проголосували дев’ять країн: Росія, Білорусь, Малі, Куба, Північна Корея, Сирія, Нікарагуа, Бурунді та Еритрея.

“Резолюція підтверджує необхідність демілітаризації та деокупації ЗАЕС у світлі невиконання Росією резолюцій керівних органів МАГАТЕ. Це голосування ґрунтується на дискусіях і рішеннях, ухвалених на першому Саміті миру, де ключовим питанням був перший пункт формули миру — “Радіаційна та ядерна безпека”, — написав президент України Володимир Зеленський у соцмережі Х.

Резолюція підтримує мандат Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) щодо усунення ризиків для ядерної безпеки під час збройного конфлікту та визнає важливість дотримання принципів, які можуть гарантувати захист ЗАЕС.

“У резолюції визнається важливість семи невід’ємних стовпів, що стоять в основі ядерної безпеки. Крім того, наголошується на п’яти принципах, яких необхідно дотримуватися для того, щоб забезпечити ядерну безпеку на Запорізькій АЕС. Запорізька АЕС — найбільша атомна електростанція в Україні — була навмисно перетворена на невід’ємну складову збройної стратегії Російської Федерації, і це може закінчитися катастрофою. Радіація не визнає національних кордонів. Радіація може поширюватися повсюдно”, — наголосив постійний представник України в ООН Сергій Кислиця.

Російська армія захопила атомну станцію 2022 року. Російські окупанти використовують територію станції як військову базу. Так, за інформацією Центру протидії дезінформації при Раді нацбезпеки України, в окупованому Росією Енергодарі розташовані підрозділи Росгвардії “Ахмат”.

“Вони допускали на Запорізьку АЕС, і зараз допускають тих, хто не має жодного стосунку до безпечної, надійної експлуатації об’єктів. Боєприпаси, амуніція, танки. Навіть були помічені танки і реактивні системи залпового вогню, був обстріляний корпус повномасштабного тренажера тощо”, — зазначив головний державний інспектор з ядерної та радіаційної безпеки України Олег Коріков.

Російські окупанти проводять на ЗАЕС нелегальну модифікацію, безконтрольно втручаються в роботу станції, чим створюють загрози безпеці. Адже техобслуговування станції та ремонт обладнання в таких умовах можуть бути неповноцінними.

“Немає можливості підвезти потрібні запчастини, тому що атомна станція фактично перебуває в зоні бойових дій. І немає можливості найняти кваліфікований ремонтний персонал, щоб виконати ці роботи, або підрядника, оскільки це пов’язано з ризиком постраждати внаслідок воєнних дій”, — акцентував Коріков.

За час російської окупації Запорізька АЕС пережила кілька блекаутів. Повне знеструмлення атомної електростанції — одна з найсерйозніших загроз ядерній та радіаційній безпеці.

Системи пожежогасіння на станції теж залежать від електропостачання. При відключенні електрики станція переходить на живлення від генераторів — і все залежить від кількості пального та справності обладнання. Незважаючи на попередження МАГАТЕ, російські військові продовжують системні обстріли ліній електропередач.

У Москві відповіли на цю вимогу коротко. Кремль наполягає, що своїми діями він забезпечує “безпеку ядерних об’єктів”. А захоплені території вона називає своїми.

“Росія готова продовжувати вживати необхідних заходів для безпеки ядерних об’єктів, зокрема ЗАЕС та інших установок, розташованих у наших кордонах”, — сказано в заяві МЗС РФ.

При цьому РФ звинуватила Україну в обстрілі цього об’єкта.

Окрім цього Москва не так давно виступила з новою заявою щодо важливої інфраструктури України. З Кремля почали доноситися завуальовані погрози. Нібито українська влада готує підриви дамб Київської ГЕС, Канівського водосховища чи іншої інфраструктури. Таким чином, Росія сама планує такі провокаційні удари, впевнені в Міністерстві закордонних справ України.

“Справжньою метою таких заяв Москви є спроба залякати українське суспільство та ввести в оману міжнародне співтовариство і медіа. Росія вже багато разів демонструвала таку стратегію: звинувачувати інших у тому, що робить або планує зробити сама. Чергові російські фантазії на тему дніпровських дамб — це привід для міжнародного співтовариства ще уважніше стежити за діями Росії”, — заявили в МЗС.

Київ також нагадав, що Росія вчинила найбільший техногенний злочин у Європі за останні десятиліття, підірвавши Каховську ГЕС. Москва тоді так само звинувачувала в цьому злочині Київ. Підрив ГЕС призвів до руйнування і осушення Каховського водосховища.

А від термінів відновлення Каховської ГЕС залежить і швидкість повернення Запорізької АЕС в енергосистему України після відходу звідти російських військ. Про це розповів радник прем’єр-міністра України Юрій Бойко.

“Навряд чи можливе функціонування й одного блоку в поточних умовах, а для активної експлуатації шести атомних енергоблоків потрібно повернути рівень Каховського водосховища до тих показників, які дадуть змогу брати звідти воду для охолодження реакторів”, — сказав Бойко.

ЗАЕС не виробляє електроенергію з вересня 2022 року. Усі її 6 енергоблоків загальною потужністю понад 6 ГВт поступово виведені в стан холодної зупинки. Живлення власних потреб станції здійснюється з енергосистеми України.

Думки експертів і чиновників

Про важливість резолюції Генасамблеї ООН, а також подальші кроки Росії, України та Європи щодо Запорізької АЕС — в ефірі телеканалу FREEДОМ міркували:

  • Михайло Подоляк, радник керівник Офісу президента України;
  • Григорій Плачков, голова Державної інспекції ядерного регулювання України (2017-2021 рр.);
  • Денис Попович, військовий оглядач.

МИХАЙЛО ПОДОЛЯК: Глобальний консенсус щодо Росії виявився шкідливим

— Нам потрібно продовжувати наполягати на необхідності дипломатичної ізоляції Росії. Тобто її членство в усіх міжнародних організаціях має бути призупинено за фактом порушення міжнародного права, а саме конкретних статей Статуту ООН, які забороняють атаки проти територіальної цілісності та суверенітету іншої країни. І це є абсолютною причиною для призупинення членства. Не те що головування в Раді безпеки, а призупинення членства в ООН як організації. І Україна може постійно цю тему порушувати, що ми й робимо на різних майданчиках. Так званий глобальний консенсус, на жаль, є шкідливим.

Позиція Росії на засіданні Радбезу ООН абсолютно байдужа Україні. Важливим є те, що практично всі країни зафіксували удар російською ракетою по лікувальному закладу (8 липня РФ завдала масованого удару по дитячій клініці “Охматдит”, — ред.), тобто абсолютно навмисне порушення міжнародного гуманітарного права з тяжкими наслідками для Російської Федерації в будь-якому разі.

Якби членство Росії було призупинено, якби Росія не могла сьогодні користуватися правом вето у своїх інтересах у рамках Ради безпеки ООН, то, звісно ж, резолюції щодо війни були б набагато жорсткішими. І це б сильніше впливало на такі напрямки: латиноамериканський, африканський, тихоокеанський.

Тобто цей байдужий нейтралітет виглядав би зовсім інакше, і Росії було б набагато важче обходити санкції або вести пропагандистську роботу. До речі, багато глобальних медіа постійно наполягають на тому, що членство Росії має бути скрізь призупинено.

ГРИГОРІЙ ПЛАЧКОВ: ЗАЕС для Росії — це інструмент міжнародного шантажу

— Незважаючи на резолюцію Генасамблеї ООН, ситуація на Запорізькій АЕС залишається досить важкою. Якщо хтось сподівається на те, що після резолюції РФ візьме і завтра ж вийде із ЗАЕС, цього не станеться.

Ситуація на станції не зміниться. Росія розуміє, що військовим шляхом станцію ніхто звільняти не буде. Тому для неї ЗАЕС — це ще один інструмент міжнародного шантажу.

МАГАТЕ — це все-таки більше технічний орган, технічний регулятор і в нього немає політичних важелів для того, щоб натиснути на РФ. Міжнародна спільнота розуміє всі ризики, пов’язані із Запорізькою атомною електростанцією. А країна-агресор за весь час порушила стільки міжнародних угод і конвенцій, до яких добровільно сама ж приєдналася, що проігнорувати ще одну резолюцію ООН, як і міжнародне право загалом, для неї не становитиме труднощів.

ЗАЕС — це дійсно повноцінна військова база для окупантів. З цієї станції йдуть обстріли українських міст — Нікополя, Марганця. І крім того, зараз ЗАЕС використовується російськими окупантами як склад зброї. При цьому ЗАЕС уже давно несе загрозу не тільки Україні: на ній не проводяться планові ремонти, порушено весь технологічний процес виробництва. Об’єкт постійно обстрілюють. І навіть якщо станцію передадуть Україні, я думаю, її ще довго не можна буде використовувати за призначенням — для виробництва електроенергії.

І це не тільки ЗАЕС. Щойно на фронті відбуваються якісь серйозні зрушення — Росія одразу ж починає шантажувати якоюсь техногенною катастрофою. Щойно партнери України роблять якийсь рішучий крок до допомоги Україні — РФ знову вдається до шантажу. А підрив Каховського водосховища свідчить про те, що для РФ вчинити злочин — у порядку речей. І ні про яку ядерну та радіаційну безпеку вони не думають. Просто РФ — це країна-терорист. І це потрібно враховувати.

Переключити атомну електростанцію росіяни не можуть, води не вистачає. Там є вода для охолодження активних зон реакторів у ставку-охолоджувачі та в північному колекторі Запорізької ТЕС, а також власні свердловини на станції. Але звідки брати воду для того, щоб запускати станцію? Тому тут з технічної точки зору дуже багато питань. З тим персоналом, який зараз перебуває на АЕС, це неможливо.

Підтримувати її в більш-менш “безпечному” стані можливо, тому що наш ліцензований персонал залишився. Частина пішла на співпрацю з ворогом, частина не пішла.

Ситуація буде такою самою, як минулого року. Коли прийде зима і прийдуть холоди, все одно доведеться один енергоблок виводити на мінімально контрольований рівень потужності для того, щоб обігріти Енергодар і для власних потреб самої Запорізької атомної електростанції.

Тобто росіяни виведуть установку на 5-7% для того, щоб не замерзли електростанція і місто. Це максимум того, що вони можуть зробити на Запорізькій АЕС, на мою думку. А тримати станцію у відносній “безпеці” і контролювати активи можливо, вони це і так роблять у різний спосіб.

ДЕНИС ПОПОВИЧ: Росія одночасно тисне на українське населення і НАТО

— Я не бачу, за яких умов Російська Федерація залишить ЗАЕС дипломатичним шляхом. На мій погляд, можливий тільки військовий сценарій.

Росія переслідує цілу низку намірів, роблячи ті чи інші заяви про об’єкти критичної інфраструктури України. Вона продовжує використовувати наратив про безпорадність та інфантильність НАТО. Це шантаж Альянсу. Перевірка реакції наших партнерів. Тут же і залякування українського населення. Це нагнітання напруженості: “ми можемо підірвати ГЕС, а ви, будь ласка, судіться з нами за стіл переговорів на наших умовах”.

Тобто це тиск на західних партнерів для того, щоб вони примусили нас сісти за стіл переговорів на умовах РФ, і залякування нашого населення для того, щоб українці, своєю чергою, могли тиснути на своє керівництво і примушувати його до столу переговорів.

Паралельно може йти і виправдання Росією власних злочинів. Ми ж знаємо, що вони б’ють по структурі і завдавали ударів по ДніпроГЕС і по гідроелектростанції для того, щоб ускладнити ситуацію з енергетикою. Очевидно, у такий спосіб вони попереджають, що може бути завдано ракетного удару і по цих об’єктах.

Читайте також: Ядерна безпека — перший пункт українського мирного плану та одна з ключових тем Саміту миру (ВІДЕО) 

Прямий ефір