Протести фермерів із блокуванням доріг та пунктів пропуску на українсько-польському кордоні проходять у Польщі. Аграрії виступають проти агропродукції з України, а також європейської політики, пов’язаної із “Зеленою угодою”. Протести фермерів продовжуються і в багатьох інших країнах ЄС, тим самим посилюючи польську акцію. Не можна говорити про те, що вона інспірована Москвою: у Польщі для цього дуже сильні антиросійські настрої. Але Росія може і підливатиме олію до вогню. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сьогодні, 23 лютого, сказав кандидат політичних наук, експерт-міжнародник Станіслав Желіховський.
“Росіяни, безперечно, радіють, коли бачать, що відбувається на території Польщі. І, звичайно, вони непомітно доливають олії до вогню. Також, існують думки, що поляків і українців нацьковують один на одного. Звичайно ж, це один із головних принципів імперської Росії — поділяй і владарюй, щоб мати можливість ефективніше впливати на ці держави або просто проштовхувати свої геополітичні інтереси”, — коментує гість ефіру.
Желіховський вважає: що довше продовжуватиметься така ситуація на польсько-українському кордоні, то більш критичні наслідки вона матиме для України та Польщі; то частіше там виникатимуть різного роду провокації та з’являтимуться провокатори з антиукраїнськими гаслами.
“Варто розуміти, що в Польщі, на відміну від, до прикладу, сусідніх Угорщини та Словаччини, Кремль не може використовувати проросійські настрої, але може розпалити українсько-польські розбрати, посіяти хаос і розділити суспільство. Росія роками вдосконалювала інструменти впливу західне суспільство. Зокрема, вона маніпулювала референдумом з питань Brexit та виборами в таких країнах, як США, Франція, Німеччина та багатьох інших. Тобто вона і тут може використовувати ці технології, які вона розробляла роками. І тому, звичайно, тут варто знаходити компроміси між усіма зацікавленими сторонами, щоб не дозволити ситуації перейти у таку фазу, коли вона вже буде незворотною для відносин України та Польщі. І це, звичайно, варто робити зараз і негайно”, — вважає експерт.
Желіховський назвав гарною та своєчасною ініціативу української сторони про діалог.
“Сподіваємося, що польська сторона також докладатиме якомога більшої кількості зусиль, щоб розблокувати й кордони, й дороги, й щоб не було таких згубних впливів на відносини між Києвом та Варшавою”, — додав Станіслав Желіховський.
Нагадаємо, прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск сьогодні, 23 лютого, на пресконференції у Варшаві заявив, що протести польських фермерів не є антиукраїнськими й політичними.