Москва блокує “зерновий коридор” та знищує зерно в українських портах: Київ шукає вихід із ситуації (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: minagro.gov.ua

180 тисяч тонн зерна, 26 об’єктів інфраструктури та 5 цивільних суден знищила російська армія обстрілами українських портів після того, як Москва вийшла з Чорноморської зернової ініціативи. Про це повідомляє FREEДОМ з посиланням на Міністерство закордонних справ України.

Гостро постало питання — як врятувати продовольство від агресора.

“Цей урожай є де зберігати в Україні, у нас є лінійні елеватори. Лінійні елеватори — це які знаходяться не на морських причалах, не мають портової інфраструктури. Також можливе зберігання в буртах — це такі рукави, якщо ви бачили, на господарствах, на подвір’ях, вони зберігаються в буртах. Вони показали, що доволі-таки життєздатні, звісно, в них зберігання коротше за терміном без втрати якості. Але, тим не менш, це вихід із ситуації, який використовували торік”, — сказав голова ГО “Українська Аграрна Асамблея” Олександр Гапон.

Торік Київ отримав від міжнародних партнерів так звані рукави для зберігання 15 млн тонн зернових. Як стверджують у профільному комітеті Верховної Ради України, цього вистачить, щоб убезпечити продовольство від російських ударів і цього року. Крім того, союзники готові допомогти Україні експортувати зерно. Хорватія надасть для цього свої порти.

“Ми домовилися про можливість використання хорватських портів на Дунаї та в Адріатичному морі для транспортування українського зерна. І будемо зараз працювати над тим, щоб прокласти якомога ефективніші маршрути до цих портів сушею для того, щоб максимально скористатися цією можливістю. Але кожен внесок у розблокування експорту, кожні відкриті двері — це справжній дієвий внесок у продовольчу безпеку світу. І я дякую Хорватії за її конструктивність”, — сказав міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

Попри складнощі в логістиці — різну ширину залізничних колій — експортувати зерно Києву допоможе і Латвія. Міністр з питань сільського господарства Дідзіс Шмітс заявив про те, що зерно можна досить швидко перевантажити з одного поїзда на інший. Усе для того, щоб продовжити постачання продовольства до країн, які гостро потребують українського зерна, та утримати світові ціни.

“До заяви про припинення зернової угоди рашистами ціни на зернові падали. Протягом півтора місяця вони йшли вниз. Після оголошення того, що Росія виходить із зернової угоди, ціни пішли вгору, і на сьогоднішній момент вони склали вже понад 8%, а за деякими культурами — і до 12% зростання. Але, природно, повне припинення Чорноморської угоди, а це половина зерна, як показав минулий рік, яке виходило з одеських портів, то це позначиться негативно на всьому світовому ринку”, — сказав Гапон.

Тим часом Росія продовжує шантажувати світ, обіцяючи країнам Африки замість українського зерна власні поставки. Однак, як стверджує влада тимчасово окупованих міст на півдні України, РФ викрадає зерно з цих територій і видає його за власний урожай.

“На сьогодні ми повинні згадати, що Україна до війни займала перше місце з виробництва соняшникової олії, перше-друге місце з виробництва ячменю. І це якраз арабські країни, східні країни, вони отримували цей ячмінь. Неприпустимо, коли зерно, яке росіяни викрадають на тимчасово окупованих територіях і відправляють до того ж Єгипту, до африканських країн… Я думаю, що жорстко на це має реагувати сьогодні світ”, — сказав член Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики Сергій Лабазюк.

В ООН зернові жести доброї волі Кремля вже назвали “жменькою пожертвувань”, яка не виправить ситуацію, і закликали Росію підтримати відновлення Чорноморської ініціативи.

Читайте також: Аграрії просять Єврокомісію про часткову компенсацію перевізникам українського зерна — пояснення Марчука

Нагадаємо, заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук переконаний, що обстріли Росією портової інфраструктури та елеваторів — свідомі спроби вибити Україну зі світового зернового ринку і зайняти там її місце. 

Прямий ефір