Президент Росії Володимир Путін використовує засновника ПВК “Вагнер” Євгена Пригожина для залякування народу та російських еліт, повідомляє FREEДОМ.
Пригожин відомий своїми скандальними висловлюваннями. Про страту свого найманця він сказав: “Собаці — собача смерть”. Закликає застосувати сталінські репресії та розстрілювати тих заможних росіян, які не підтримують війни. Створює “центри підготовки” так званих “ополченців” у Курській та Білгородській областях із вимогою, щоб усі чоловіки з цих регіонів побували в окопах. Заявляє, що втручався у вибори США і давав гроші губернатору Санкт-Петербурга в обмін на потрібні проєкти.
“Людина-рецидивіст. Він перший термін у 18 років отримав. Він кілька разів сидів, загалом, за різними оцінками — від 8 до 10 років. Чого ви хочете від людини? Навіть за російськими мірками він абсолютний відморозок. Він може, наприклад , увійти у співпрацю з тим же Кадировим. Можуть приїхати об’єднані загони Кадирова та Пригожина і когось убити, наприклад, і їм нічого за це не буде”, — каже політичний експерт Тарас Загородній.
Імідж Пригожина не покращився, коли він став вербувати до ПВК “Вагнер” ув’язнених.
Путіну мати при собі таку людину, яку можна використовувати для залякування свого народу та російської еліти — вигідно.
“Пригожин, якщо взяти російську історію, — це аналог опричників за Івана Грозного, які нібито від імені царя захищають і при цьому теж є силою і творять все, що завгодно. Десь він може бути ефективнішим, ніж російська армія. Оскільки там немає ніяких законів, вони живуть за поняттями, і дисципліна у них краща, ніж у російській армії. Чому? Тому що контрактник у російській армії ще може якось відмовитися воювати, є якісь закони… А у Пригожина все просто”, — сказав Загородній.
Експерти вважають, що Путін також хотів використати Пригожина, щоби на його тлі виглядати гуманістом.
“Путін його показує Заходу і каже: “Ви хочете, щоб мене не було, то ось він буде. Ви йому хочете ядерну бомбу дати, цьому чуду-юду?”, — сказав російський правозахисник Марк Фейгін у коментарі телеканалу “Еспресо”.
Але замість свого образу гуманіста Путін отримав лише “побічний ефект” від кривавого піару Пригожина.
“Найочевидніший шаблон, у якому середньостатистичний громадянин РФ це оцінюватиме — це те, що тепер такі люди, як Пригожин, є владою. Тобто їм зараз дозволено стати на рівні з ФСБ, з поліцією, іншими силовими структурами Росії і виявляти таким чином свою владу над людьми… у цій безмежній нагоді порушувати закон, як завгодно, будучи нелегальним формуванням”, — вважає політолог Ярослав Божко.
А така монополізація насильства, індульгенцію на яку Пригожину видав сам Путін, неминуче призводить до хаосу всередині країни, вважають експерти.
“У диктатурі, особливо в диктатурі, яка йде на спад, має місце сила, груба сила. Якщо силовики — це такий державний елемент насильства, і є по суті дві приватні армії — це армія Кадирова та армія Пригожина ПВК “Вагнер” — всі ці люди є учасниками, гравцями на тлі імперії, що розвалюється. Може бути бійка за владу з використанням приватних армій, державних силових структур. Це може перерости в серйозне громадянське протистояння”, — каже російський опозиціонер Дмитро Гудков.
Читайте також: Виникає альтернативна опричнина, — Яковенко про кримінальну війну, що назріває, і симптоми розвалу путінської Росії