У Монреалі (Канада) завершилася міністерська конференція з людського виміру, понад 40 країн-учасниць підписали зобов’язання сприяти поверненню всіх полонених і депортованих російськими окупантами українських громадян. Особливу увагу учасники приділили проблемі депортованих українських дітей, повідомляє FREEДОМ.
Захід був присвячений реалізації четвертого пункту української формули миру — звільнення полонених і депортованих осіб. У конференції взяли участь представники понад 70 держав і міжнародних організацій.
Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга у своєму виступі наголосив, що особливо важливо змусити Росію дотримуватися Женевської конвенції та сформувати перелік країн, які допомагатимуть Україні в поверненні своїх громадян.
“Ми знаємо, що російська сторона намагається заблокувати роботу конференції, деструктивно працює в багатьох столицях світу. Це підкреслює ще раз, чому дуже важливо ставити питання повернення затриманих Росією військових, які перебувають в ув’язненні, а також дітей, яких вивезли з України. Потрібно чітко сформувати перелік країн, які будуть нам допомагати. Йдеться і про те, як змусити Росію дотримуватися Женевських конвенцій, як створити безпечні коридори для перевезення українських людей”, — зазначив міністр.
Верховний представник ЄС з питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель заявив, що у розв’язанні проблем полонених і депортованих громадян світ має стати на бік України.
“Ми знаємо, що 20 тисяч дітей Росія насильно перемістила або вивезла, це означає, що це 20 тисяч індивідуальних трагедій для дітей та їхніх сімей. Є також багато історій військовополонених, які повернулися додому з різними ознаками тортур. Ми бачимо, що Росія збільшує страти українських військовополонених, що також порушує всі закони. Ми не можемо просто дивитися на ці злочини, ми повинні стати на бік України”, — звернув увагу Боррель.
Країни-учасниці міжнародної конференції узгодили Монреальське зобов’язання, в рамках якого реалізовуватимуться кілька пунктів: пошук довірених країн-посередників для перемовин із Росією щодо повернення українських громадян, створення механізмів, які дадуть змогу українцям у Росії отримувати консульські послуги, а також встановлення місцеперебування українських військовополонених.
Міністерка закордонних справ Канади Мелані Жолі сказала, що низка країн уже готова взяти на себе зобов’язання щодо повернення депортованих і полонених українців.
“Я хочу подякувати Катару, Південній Африці та Ватикану за те, що вони хочуть надати допомогу в наданні безпечного транзитного пункту для дітей, які повертатимуться назад. Також хочу подякувати Литві, і також Об’єднаним Арабським Еміратам — вони продовжують свою роботу зі звільнення військовополонених”, — заявила очільниця МЗС.
Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець, зокрема, висловив свою вдячність Австралії, яка стала однією з понад 40 країн-учасниць ініціативи.
“Ще одна країна стала на наш бік у боротьбі за права українських дітей, які постраждали від незаконного переміщення та депортації. Ми вдячні Австралії за підтримку та готовність допомогти в поверненні маленьких українців додому”, — написав омбудсмен у повідомленні в Telegram.
Від початку повномасштабного вторгнення російської армії в Україну, за даними уповноваженого Верховної Ради з прав людини, країна-агресор незаконно депортувала з тимчасово окупованих Росією територій України 19,5 тис. дітей, на сьогодні вдалося повернути 860.
Читайте також: Україна повернула ще шість дітей з тимчасово окупованих територій (ФОТО)
Ви можете допомогти повернути неповнолітніх громадян України додому. Якщо проживаєте на території Білорусі, Росії або на тимчасово окупованих територіях України та володієте інформацією про депортованих дітей — напишіть у Telegram-канал “Я тут” або на сайт FREEДОМ. Київ гарантує анонімність.
Нагадаємо, телеканал FREEДOM у партнерстві з радницею-уповноваженою президента України з прав дитини та дитячої реабілітації і Ювенальною поліцією України запустив інформаційну кампанію “Знаєш — скажи!”, яка має на меті мотивувати мешканців Росії протидіяти примусовій депортації українських дітей і сприяти їхньому поверненню в Україну.