Молдова дистанціюється від радянського минулого і залежності від російської мови. У межах цих цілей Кишинів змінить міжнародну абревіатуру для столичного аеропорту. У січні 2024 року назва буде RMO, що означає Республіка Молдова, а не радянське KIV — Кишинів. А до кінця 2024 року Молдова має намір остаточно вийти зі Співдружності незалежних держав (СНД), оскільки тримає курс на євроінтеграцію, повідомляє FREEДОМ.
“Ми перебуваємо практично на кінцевому етапі. Ми запропонували, як мету до кінця 2024 року завершити [цей процес]. Але це не означає, що не залишиться кілька невирішених питань. Зараз ми технічно розриваємо договори, підписані в рамках СНД”, — розповіла депутатка від партії “Дія і солідарність” Дойна Герман в ефірі Moldova LIVE.
Росія веде гібридну війну проти Молдови на її шляху до євроінтеграції. У листопаді 2023 року в республіці проходили місцеві вибори, тоді президентка Майя Санду звинуватила РФ у підкупі виборців. Також депутати парламенту Молдови зазначають, що Москва хоче дестабілізувати політичну ситуацію в республіці й не дати проєвропейській кандидатці Майї Санду переобратися на другий президентський термін. Російська пропаганда використовує для цього внутрішні розколи в країні.
“Так звані ліві партії присягалися у вірності Кремлю, їздили до Кремля на фотосесії у виборчі кампанії й підігрівали ностальгію і різного роду фобії, пов’язані з ЄС. Наші праві теж недалеко пішли від лівих. Вони кричали, що ми не молдавани, що ми румуни, що об’єднання з Румунією єдине розв’язання всіх проблем. І таким чином суспільство підтримувалося в штучно розколотому стані”, — сказав депутат парламенту Республіки Молдова Оазу Нантой.
Попри спроби Кремля сформувати негативну думку громадян Молдови про ЄС, 62% молдаван ставляться позитивно до Євросоюзу. Про це свідчать дані щорічного дослідження громадської думки в Молдові, проведеного програмою EU NEIGHBOURS EAST.
“Головне зараз — запропонувати суспільству позитивний порядок денний, пов’язаний саме з нашою європейською перспективою. Пояснити людям, що Європейський Союз у випадку Республіки Молдова — це насамперед гарантія миру. Так, ми не входимо до НАТО, але процес зближення з ЄС є своєрідним інструментом захисту Молдови”, — додав Нантой.
Офіційний Кишинів також намагається зміцнити шлях до євроінтеграції через співпрацю з Києвом, який мають таку саму мету. Як повідомив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль, сторони підписали низку протоколів, що спрощують перетин кордону для громадян і вантажів.
“Домовленості не лише активізують торговельно-економічне співробітництво між Україною та Молдовою, а й підвищать ефективність та дієвість пропускних спроможностей кордону із застосуванням найкращих європейських практик. Останнє особливо важливо в контексті нашого спільного руху до Європейського Союзу”, — заявив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.
Читайте також: Метою Росії є не допустити переобрання Маї Санду на другий президентський термін, очікуємо на провокації, — депутат парламенту Молдови
Нагадаємо, 15 грудня 2023 року парламент Молдови затвердив нову безпекову стратегію країни, в якій агресивну політику Росії зазначено як серйозну загрозу для безпеки держави та її проєвропейського уряду. На цьому тлі командувач бельгійської армії Мішель Гофман заявив, що наступною ціллю РФ після нападу на Україну можуть стати Молдова і країни Балтії.