Молдова напередодні виборів: експерти пояснили, чому Росії так важливо втрутитися у внутрішні справи Кишинева

Прапор Молдови. Фото: ukrinform.ua

Молдова готується голосувати. 20 жовтня в країні відбудуться президентські вибори і референдум про ставлення громадян до вступу в ЄС.

Виборчі процеси в країні проходять не без втручання Росії. Адже Кремль вважає, що не тільки Придністров’я, а й уся Молдова — це сфера його інтересів. Особливо якщо врахувати, що на референдумі громадяни Молдови можуть обрати шлях до Євросоюзу, чого так не хоче Москва.

Путінський ніс у справах Молдови

Москва не може змиритися з проєвропейською політикою Кишинева, вважаючи за краще, як і раніше, вважати Молдову гравцем на своїй геополітичній карті.

У п’ятницю, 4 жовтня, на засіданні керівників спецслужб країн СНД глава ФСБ Росії Олександр Бортніков сказав, що Захід нібито втягує Молдову у війну з Російською Федерацією. Експерти кажуть: до таких заяв у країні звикли.

“Ми до цієї риторики Росії звикли. Абсолютно не обґрунтована риторика, тому що вони аргумент наводять: “ну, ви ж купили радар”. Наче ми цим радаром будемо на когось нападати. Це старий наратив, який вони просувають уже кілька років”, — зазначив політолог, головний редактор медіаресурсу AVA-TV (Молдова) Андрій Андрієвський.

Кремль розгорнув масштабну кампанію пропаганди і дезінформації, щоб вплинути на результати волевиявлення громадян Молдови.

“У міру наближення президентських виборів і референдуму ми очікуємо великого припливу незаконних коштів: за оцінками, цьогоріч Росія витратить близько 100 млн євро на втручання в молдовські демократичні процеси… [Вони] наповнюють політичний ландшафт партіями-клонами та кандидатами від проросійських до неправдивих проєвропейських сил”, — заявив радник президента Молдови з питань національної безпеки Станіслав Секрієру в коментарі виданню Politico.

У четвер, 3 жовтня, поліція Молдови заявила, що викрила і ліквідувала проросійську мережу, що займається підкупом виборців. У цій протизаконній діяльності було задіяно приблизно 130 тис. громадян Молдови. Це колосальна цифра для країни з населенням трохи більше ніж 2,5 млн осіб. За інформацією правоохоронців, на роботу мережі тільки у вересні спрямували близько 15 млн дол. Гроші пройшли через афілійований із російським Міністерством оборони “Промсвязьбанк”.

Всупереч гібридній кампанії Кремля, спрямованій на зрив євроінтеграції держави, більшість громадян Молдови за вступ до ЄС. За даними центру соціологічних досліджень CBS-Axa, понад 63% респондентів готові проголосувати за євроінтеграцію. Експерти стверджують: велика частина проросійськи налаштованих громадян Молдови фінансується Москвою.

Аналітики пояснюють особливу увагу Москви до референдуму, а не до президентських виборів у Молдові тим, що Росія так і не змогла знайти кандидата, який склав би реальну конкуренцію президентці Майї Санду. Крім того, результати референдуму вплинуть на парламентські вибори 2025 року. А оскільки Молдова — парламентська республіка, то і результати цих виборів мають вирішальне значення.

Європейський парламент засудив втручання Росії у справи Молдови. Відповідну резолюцію ухвалили 9 жовтня на пленарному засіданні парламенту в Страсбурзі. Парламент засудив ескалацію шкідливої діяльності Росії, втручання і гібридні операції напередодні президентських виборів і конституційного референдуму щодо інтеграції в ЄС.

Парламент закликав ЄС та його держави-члени забезпечити надання всієї необхідної допомоги Молдові для зміцнення її інституційних механізмів і здатності реагувати на гібридні загрози.

Депутати Європарламенту звернули увагу на розслідування молдовських служб безпеки. Засуджуючи такі дії, Європарламент закликає Росію поважати незалежність Молдови, припинити провокації та вивести військові сили з її території. Крім того, він повторює свої попередні заклики до знищення всіх боєприпасів, що зберігаються на складі в населеному пункті Колбасна в самопроголошеній “Придністровській Молдовській республіці”.

На тлі посилення втручання Росії резолюція закликає Раду Євросоюзу ухвалити додаткові санкції ЄС проти осіб, які підривають суверенітет Молдови.

Думки експертів

Які цілі Кремль переслідує в Молдові? Які шанси, що країна після виборів змінить свій курс з європейського на російський? Чи є у жителів Молдови причини для реального занепокоєння на тлі російського втручання в політичні справи країни? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДОМ відповіли:

  • Оазу Нантой, депутат парламенту Республіки Молдова;
  • Александру Тенасе, міністр юстиції Молдови (2009-2011 і 2018 рр.), екс-член Венеціанської комісії;
  • Ігор Рейтерович, політолог;
  • Михайло Пашков, співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова.

ОАЗУ НАНТОЙ: Росії потрібен як мінімум хаос у Молдові

— Що відрізняє сьогоднішню виборчу кампанію від попередніх? Раніше Кремль міг шантажувати Молдову невирішеністю так званого придністровського конфлікту та незаконною присутністю окупаційних російських військ. Однак 1 червня 2023 року, коли в Молдові відбувся Європейський політичний форум, Верховний представник ЄС із зовнішньої політики Жозе Боррель сказав, що Республіка Молдова може вступити до Євросоюзу і з невирішеним придністровським конфліктом.

Слід врахувати, що те, що ми називаємо “Придністров’я”, це вузька смужка землі, затиснута між Україною і рештою території Республіки Молдова.

Вступ Молдови до Євросоюзу означатиме мирну й органічну інтеграцію Придністровського регіону в загальний простір республіки. Звісно, треба буде вирішувати питання демілітаризації тощо. Тому Росія втрачає можливість шантажувати Молдову.

Росії потрібен хаос і нестабільність у Молдові з одного боку, тому що Молдова має 1222 кілометри спільного кордону з Україною, і через територію Молдови проходять важливі для України інфраструктурні проєкти, транспортні шляхи.

Тому в ідеалі Росія прагне спровокувати хаос і взяти під контроль Молдову для того, щоб мати ще один важіль тиску на Україну. І водночас, виходячи з імперської патології Росія відчуває, що успішний референдум різко знизить її аргументи і путінської п’ятої колони всередині Республіки Молдова.

Ми не змогли, на жаль, наслідувати траєкторію прибалтійських держав, які ще 2004 року вступили до Євросоюзу. І зараз у Молдови є історичний шанс. А Росія робить усе, що їй притаманне — підлі та брудні інструменти гібридної війни. Крім того, що ми говоримо про незаконне фінансування, щодня на молдовське суспільство, на громадян Молдови накочується чергова хвиля брехні та дезінформації з боку кремлівських пропагандистів і п’ятої колони.

Кремль послідовно намагається залякати громадян Молдови страшилками, наприклад, що наступного дня після свого переобрання Майя Санду оголосить війну Придністров’ю.

Коли мене запитують, що робити, я відповідаю, що головний інструмент — це комунікація очі в очі з нашими громадянами, які намагається насаджувати Кремль. І головне, це мобілізація наших громадян, які розуміють ризики, пов’язані з цією гібридною війною.

ОЛЕКСАНДРУ ТЕНЕСЕ: Росія вже не може впливати на уми жителів Молдови через телевізор

— Російська Федерація традиційно вкладала великі кошти в підрив нормальної діяльності Молдовської держави. Немає нічого нового. Єдине, що відрізняє нинішню електоральну ситуацію від інших виборчих процесів, це, звичайно, ситуація в Україні.

Зараз розглядати політичну ситуацію в Республіці Молдова у відриві від того, що відбувається в Україні, звичайно, не зовсім раціонально. Тому Росія покладає великі надії на те, що вона зможе висмикнути Молдову зі списку країн, які допомагають і співчувають Україні.

Стратегічно Кремлю потрібно підірвати все, що стосується референдуму про євроінтеграцію.

Традиційно в Молдові є проєвропейська і проросійська партії, яка діє як п’ята колона. На мій погляд, ця партія готова в будь-який момент допомогти або зустріти російські танки на молдовській землі.

Але потрібно зазначити, що молдовська влада вжила низку дуже серйозних заходів протягом останніх кількох років, зокрема, що стосується безпеки медійного простору. Наразі у РФ немає тих інструментів впливу на громадську думку через телебачення, які були протягом останніх майже 30 років.

На території так званого Придністров’я у конституційної влади Республіки Молдова немає можливості контролювати виборчі процеси. Тому для жителів Придністров’я з молдовськими паспортами відкриваються спеціальні виборчі дільниці в різних регіонах Молдови. Єдине, що їм потрібно буде зробити — просто сісти в машину або автобус, проїхати кілька кілометрів, щоб дістатися до виборчої дільниці.

ІГОР РЕЙТЕРОВИЧ: Часи, коли Росія могла вільно втрутитися у вибори пострадянських країн, давно минули

— На початку 1990-х років у країні було створено сепаратистський анклав, повністю за повної підтримки з боку Кремля — Придністровська Молдовська республіка. Росія вважала, що це достатня умова для того, щоб Молдова не думала взагалі навіть про будь-які рухи в бік Європейського Союзу, в бік НАТО, і взагалі не стала реально незалежною країною, якою, наприклад, була і є Україна.

Але події останніх десятиліть показують, що на тлі тієї війни, яку Росія розв’язала проти України після 2014 року, в Молдові існує консенсус про те, що треба якнайшвидше рухатися в бік Європейського Союзу і НАТО. Це стане єдиною гарантією від будь-яких подальших намірів з боку РФ. І тому зараз, коли з одного боку фізично Росія, звісно, всі сили витрачає на війну проти України, проте в політичному плані в неї залишаються бажання і необхідність утримати у своїй сфері впливу Молдову.

У зв’язку з цим вони зараз у Кремлі роблять найбільшу ставку на референдум. Якщо громадяни проголосують проти інтеграції до Європейського Союзу, це буде безумовною геополітичною перемогою Росії, яка продемонструє те, що вона хоче продемонструвати. Але на чесному рівні це зробити неможливо, тому що проросійські партії або партії, які виступають проти інтеграції Молдови до ЄС, у явній меншості.

Тобто вони не мають того впливу, який їм дасть змогу справді привести до інших результатів на референдумі. Тоді Росія вирішує, що потрібно просто купити якусь кількість людей, закинути туди якихось своїх агентів. Є дуже багато людей, які мають, наприклад, по два паспорти — придністровський і молдовський. Використовувати цих людей, зокрема стимулюючи їх грошима, для того, щоб вони висловилися проти вступу Молдови до ЄС.

Якщо, наприклад, різниця між голосами буде не дуже великою — це теж одна з проміжних цілей Росії — можна буде спробувати розгойдати ситуацію зсередини, спробувати домогтися якоїсь політичної нестабільності, а можливо, навіть і хаосу.

І Росія явно не буде зупинятися, тим більше зараз. Я думаю, що вони навіть зараз маски познімають і всіляко намагатимуться безпосередньо втрутитися в ці вибори і референдум.

Наближається дуже небезпечний тиждень з погляду внутрішніх процесів, які буде розгойдувати Російська Федерація. Але я думаю, що і Європейський Союз тут допоможе і дуже уважно буде за цим спостерігати. І окремі країни НАТО, зокрема Румунія, якщо що, готові будуть надати консультативну, інформаційну, можливо, якусь іншу допомогу.

Росія має чітко зрозуміти одну річ: часи, коли вона могла втручатися в якісь вибори на території колишніх пострадянських країн, уже давно канули в Лету.

МИХАЙЛО ПАШКОВ: Росія скористається тим, що молдовське суспільство атомізоване

— Зараз ключовий західний напрямок для Росії — це три країни: Україна, Грузія і Молдова.

У цій ситуації тут дуже багато поставлено на карту, і в геополітичному плані, і в регіональному плані. Тому Росія буде, безумовно, докладати всіх можливих зусиль, використовувати всіляку лінійку гібридних засобів і методів для того, щоб зірвати референдум, зробити так, щоб він виявився недійсним.

Буде використано все, починаючи від можливих терористичних атак, масових порушень громадського порядку, якихось акцій вандалізму, кібератак, масового підкупу населення до використання агентури. Усе це країни ЄС якоюсь мірою переживали, а Україна — у повному масштабі.

Тому для Молдови настає дуже складний період, безумовно, і вона сьогодні є мішенню для гібридної агресії Росії.

Молдовське суспільство дещо атомізоване, і в ньому дуже помітні й чутливі проросійські настрої. Донедавна там дуже активно діяли російські, і проросійські ЗМІ. І зараз це спостерігається. Тобто це больові точки Молдови, які Росія безумовно буде використовувати.

Тобто живильне середовище для активного російського впливу є, і це, безумовно, турбує.

Читайте також: “Поки Україна чинить опір, Молдова в безпеці”: Сибіга відвідав Кишинів (ФОТО)

Прямий ефір