Молдова, Грузія, США: як Кремль втручається у виборчі процеси інших країн (ВІДЕО)

Кремль. Скріншот: uatv.ua

Комісар Європейського Союзу з питань розширення Олівер Варгеї підтвердив, що членство в ЄС для країн-кандидатів є неможливим у разі збереження відносин із Росією. Москва намагається завадити євроінтеграції Молдови та Грузії — проводить операції впливу та дезінформаційні кампанії під час виборів, розповідає FREEДOM.

Частковий перерахунок голосів у Грузії підтвердив перемогу провладної партії “Грузинська мрія”. У Центрвиборчкомі заявили, що зміна раніше оголошених офіційних результатів несуттєва. Усі чотири опозиційні партії, які подолали бар’єр, відмовилися визнати підсумки виборів і працювати в переобраному парламенті. Президент Грузії Саломе Зурабішвілі назвала голосування російською спецоперацією.

“Ми звикли в попередні роки до різних видів фальсифікацій. Але на цих виборах сталося щось нове, абсолютно несподіване. Усе було заплановано заздалегідь, включно з психологічним аспектом, який полягав у тому, що ми твердо знали настрої населення і не припускали, що хтось намагатиметься вкрасти вибори. Це російські методи, ці речі інспіровані Росією: передвиборчі погрози замість обіцянок, пропаганда, специфічні російські передвиборчі піар-стратегії. Загалом, ясно, що нинішній грузинській владі допомагала Росія”, — цитує Саломе Зурабішвілі “Радіо Свобода”.

Росія активізувала гібридні операції по сусідству з Євросоюзом. Нещодавні парламентські вибори в Грузії та референдум у Молдові свідчать про це втручання, заявив президент Литви Гітанас Науседа. У першому турі президентських виборів і на референдумі щодо закріплення в конституції Молдови європейського курсу були куплені сотні тисяч голосів.

“Це голосування пройшло з безпрецедентним втручанням і залякуванням з боку Росії та її проксі, спрямованими на дестабілізацію демократичних процесів у республіці Молдова. Це довготривала боротьба. У них немає кордонів. Ми, як Європейський Союз, поважаємо певні принципи, зокрема закони, але Росія, її підлеглі та її проксі не поважають їх”, — цитує представника Європейської комісії Петера Стано Reuters.

Другий тур президентських виборів у Молдові відбудеться 3 жовтня. Двома днями пізніше за нового главу держави голосуватимуть американці. Російська Федерація з усім наявним у неї кіберарсеналом намагається втрутитися в передвиборчу кампанію кандидата від Демократичної партії Камали Гарріс, заявили в компанії Microsoft. Кібергрупи, пов’язані з Москвою, поширюють у соцмережах відеоматеріали, в яких показують її в невигідному світлі. Так, в одному з роликів Гарріс звинуватили у браконьєрстві в Замбії, а в іншому — в організації замаху на Дональда Трампа.

“Росія використовує широкий інструментарій, і не тільки Росія, щоб впливати на електоральне поле. Насамперед це дезінформація та фейки. Особливо популярним останнім часом є використання штучного інтелекту, зокрема директ-мейл-розсилка різних листів, BTB-штабів, також використовуються діпфейки. Крім цього, це ботоферми, які розплодилися у всіх соціальних медіа”, — прокоментував політтехнолог, керівник Центру політичної розвідки Олег Постернак.

Камала Гарріс незначно випередила Дональда Трампа у двох ключових штатах — Мічигані та Вісконсині, свідчать дані опитування телеканалу CNN. Раніше результати опитування Bloomberg News і Morning Consult засвідчили, що в усіх семи ключових штатах, що коливаються (на електоральних картах їх позначають фіолетовим кольором), кандидати у президенти США йдуть нарівні — з 49% підтримки у кожного.

“Доля виборів залежить від зайвих сотні, тисячі голосів, якщо ми говоримо про “фіолетові” штати — штати, які періодично надають підтримку тому чи іншому кандидату, то будь-яка операція впливу Російської Федерації, Ірану, інших держав, зокрема Китаю, вона виявляється суттєвою. Тому американська громадськість звертає на це увагу”, — зазначив Олег Постернак.

Російські операції впливу націлені не лише на результат виборів. Політтехнологи переконані — Москва хоче зіграти на розбіжностях в американському суспільстві та примусити Вашингтон зменшити обсяги військової допомоги Україні.

Читайте також: НАТО дедалі сильніше тривожить позиція Угорщини щодо РФ — деталі (ВІДЕО)

Прямий ефір