Молдова оголосила про висилку співробітника посольства Росії із країни. Міністр закордонних справ Молдови Міхай Попшой пояснив, що причиною стала організація псевдовиборів у Придністровському регіоні — всупереч позиції Кишинева. Російського дипломата оголосили персоною нон грата та зобов’язали залишити країну, передає FREEДOM.
Також Відень оголосив про висилку двох російських дипломатів. На сайті Міністерства закордонних справ (МЗС) Австрії повідомили: причиною стали дії дипломатів, несумісні з їхнім статусом.
За кілька днів до цього віденська газета Falter опублікувала розслідування. У досьє джерела, на яке посилаються журналісти, йдеться про те, що 23 дипломати, акредитовані при посольстві Росії в Австрії, були залучені до розвідувальної діяльності. Також там йдеться, що колишня міністерка закордонних справ країни Карін Кнайсль, яка тепер живе в Росії, нібито мала допомагати в отриманні інформації. Щоправда, у МЗС Австрії заявили, що план за участю Кнайсль не вийшов за межі стадії планування.
“Російські інсайдери, обурені вбивством [опозиційного російського політика Олексія] Навального, написали у шестисторінковому досьє про те, як путінські дипломати працюють у Відні, як вони підтримують тут партії, як вони спостерігають за дисидентами, медійниками та противниками режиму, і як вони фінансують колишніх урядовців, колишніх співробітників розвідки та інших впливових осіб”, — йдеться у статті видання Falter.
В Естонії також оголосили про висилку співробітника російського посольства із країни. У МЗС заявили, що не мають наміру терпіти дії Росії проти незалежності та суверенітету країни. Гібридні операції проти безпеки Естонії, які координують російські спецслужби, мають припинитися, додали у зовнішньополітичному відомстві.
Міністр закордонних справ Естонії Маргус Цахкна пояснив, що Росія втрутилася у процес правосуддя — заволоділа документами кримінальної справи та сприяла їх публікації у російських соціальних мережах.
“Я також хотів би наголосити, що скоординовані дії російських спецслужб проти Естонської Республіки, у тому числі гібридні операції проти безпеки, неприйнятні й мають бути припинені. Ми не потерпимо і не приймемо втручання у внутрішні справи Естонії й швидко і конкретно реагуватимемо на подібні ситуації. Висилаючи дипломата, ми показуємо, що Естонія не зазнає на своєї території жодних дій, організованих іноземною державою”, — пояснив Цахкна у коментарі виданню ERR.
За словами аналітиків, продовжиться процес викриття та випровадження російських шпигунів під прикриттям. Москва помітно активізувала роботу спецслужб у країнах Євросоюзу.
“Намагаються дестабілізувати ситуацію у низці країн, використовуючи різні соціальні приводи. Це як це зараз відбувається у річищі мітингу аграріїв, де фактично завдяки роботі російських спецслужб певні гілки цього мітингу перетворюються на негатив проти України”, — прокоментував політолог, голова Центру аналізу та стратегій Ігор Чаленко.
Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну Австрія, Естонія, Румунія, Швеція, Фінляндія, Нідерланди та ще низка європейських держав оголосили про скорочення співробітників дипломатичних представництв Росії у своїх країнах. Частину працівників дипмісій підозрюють у шпигунстві на користь Москви.
Читайте також: До Європи під виглядом антивоєнних мігрантів проникли російські шпигуни: подробиці (ВІДЕО)
Як повідомлялося раніше, західні журналісти-розслідувачі виявили, що Володимир Путін скористався втечею росіян від мобілізації, щоб відправити шпигунів до Європейського Союзу. І зараз вони збирають інформацію для Кремля, а деякі з них виконують ще серйозніші завдання.