Російські окупаційні війська знищили десятки мирних українських сіл у Донецькій та Харківській областях. Протягом кількох місяців волонтери з України та США встановлювали у зруйнованих населених пунктах модульні будиночки, підводили комунікації, щоб до Нового року люди, які постраждали від російської агресії, могли зимувати у теплі, повідомляє FREEДОМ.
Декілька опорних стін — усе, що залишилося від сімейного будинку Миколи, — мешканця села Кам’янка Харківської області. Він разом із сім’єю встиг виїхати за тиждень до того, як до його будинку прилетів перший російський снаряд.
“Внуки тут жили зі мною … 12 березня ми виїхали, а 18 березня розбили його [будинок], загалом, згорів він разом з усім”, — говорить Микола.
До початку повномасштабного російського вторгнення в Кам’янці проживало 1,5 тис. осіб, залишилося не більше 50. Сусід Миколи Сергій пам’ятає, як уперше побачив окупантів за хвірткою свого будинку.
“Я сховався у льох, бо побачив шолом за сараєм, а потім двері відчиняються, і одразу — автоматна черга. Після цього, як я думав, так і вийшло, що має бути граната… І була граната. Побило стелю, консервацію всю, але мене, слава богу, не зачепило, маленький уламок у вухо потрапив — і все”, — розповідає Сергій.
Навесні та влітку 2022 року Кам’янка була справжнім епіцентром бойових дій. З того часу село залишається практично повністю зруйнованим.
Сильно постраждало і селище Богородичне на Донеччині, контроль над яким під час активних бойових дій більше десятка разів переходив від української армії до російської та навпаки. До початку повномасштабної війни тут проживало 600 осіб — лише 19 наважилися повернутися.
Серед них — Любов, яка на місці свого будинку виявила лише льох. У ньому жінка і жила понад пів року.
Цього року і Микола, і Любов уже не на руїнах — нові модульні будиночки, обладнані меблями, їм встановили волонтери з Полтави.
“Цей будиночок площею 40 квадратних метрів поділено на дві кімнати. Ми завели сюди воду, світло. Сподіваємося, що відновлять по селу світло, і можна буде заводити в коробку світло, і воно буде в хаті. Під’єднали воду, викопали каналізацію, тобто можна жити”, — каже волонтер церкви “Хліб життя” Григорій.
Будинок витримує 40-градусні морози, швидко нагрівається навіть невеликою буржуйкою. У купівлі та встановленні таких будинків для українців беруть участь небайдужі іноземці.
“Люди в Америці не забувають про Україну. Я знаю, я був там минулого літа. Багато людей моляться, думають. Багато хто посилає гроші, поставляє все необхідне українцям, щоб допомогти нужденним”, — розповідає член некомерційної християнської організації Ywam Грег.
Наразі ті, кого так звані “визволителі” залишили без житла, обживаються у своїх нових будинках. Кажуть, мріють лише про мир та перемогу.
“З вірою, перемогою, щоб був мир, швидше настав. Чекаємо… Усі люди чекають і я, навіть не знаю як [сильно”], — зізналася мешканка села Богородичне Любов.
Читайте також: 17 багатоквартирних будинків відновлюють у Харківській області після російських обстрілів (ВІДЕО)