На Харківщині вперше в Україні запрацював мобільний аптечний пункт. Проєкт ініціювали у Харківській обласній військовій адміністрації, оскільки в області після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну значно ускладнився доступ людей до аптек. Вони або не працюють, або приміщення, де вони були, зруйновані. Особливо гостро медикаменти потребують у деокупованих населених пунктів. Харківські фармацевти розробили маршрути, обрали майже 90 сіл та селищ, де потрібна “пересувна аптека”, і вирушили до людей, інформує FREEДОМ.
Починаючи з весни 2022 року, російські окупанти безперервно били по селу Малі Феськи. Найсильніші попадання цивільної інфраструктури припали на травень 2022 року, тоді росіяни пошкодили будівлі дитячого садка, школи, будинки культури та амбулаторії. Постраждали багатоквартирні та приватні будинки. 80-річна Марія згадує — тоді небо у Феськах гуло від російських ракет і все навколо вибухало.
“Дуже важко, дуже важко було — у мене все побило, вікна, двері усі… Ну, слава Богу, всі живі та здорові. Хтось поїхав, я не поїхала, сестричка моя не поїхала, багато хто залишився, думаємо, що буде, те буде”, — каже Марія Соколовська, мешканка Малих Феськів.
До війни у Малих Феськах мешкало понад тисячу людей. Після початку бойових дій багато мешканців виїхали, але потім почали повертатися: у селі є світло, газ, мобільний зв’язок. Проте нема де купити ліків: місцевий аптечний пункт закрили в перші дні вторгнення, прямого сполучення з Харковом немає. Тому з доставкою та купівлею препаратів уже майже два роки — велика проблема.
“Ніхто не мав жодних проблем, на маршрутку сіли, поїхали, зробили що потрібно, а зараз —залишилися одні немічні — тому страждаємо”, — каже мешканка селища Раїса Рубан.
Саме в такі села лежить маршрут аптеки на колесах. Пілотний проєкт “Мобільний аптечний пункт” стартував у Харківській області у середині січня. Ідея — доступ до медпрепаратів для людей, які мешкають на деокупованих територіях, у віддалених селах та селищах, де немає стаціонарних аптек. На Харківщині таких населених пунктів близько 90.
“Вже почали надходити дзвінки із населених пунктів та почали просити сімейні лікарі, старости, керівники районів: коли ж ви приїдете до нас, у нас є люди. Якщо приїжджаєш до будь-якого населеного пункту, за маршрутом хтось може прийти придбати за програмою “Доступні ліки”, хтось може прийти та придбати будь-які ліки, які потрібні для лікування. Тобто це аптека на колесах — це повністю той асортимент, який є, наприклад, у будь-якій аптеці у нашому місті”, — каже керівник проєкту “Мобільний аптечний пункт” Ольга Орач.
Екіпаж мобільної аптеки — водій та провізор. Маленький бус оснащений міні-прилавком, касовим апаратом та холодильником для зберігання препаратів.
Зінаїда працює провізором 30 років. Каже, цей проєкт є дуже важливим, адже люди залишилися без медичних препаратів. Наразі дефіциту в ліках у Харкові немає, потрібно щоб так було і по всій області.
Протягом години фармацевт встигає відпустити і тих, хто прийшов із електронним рецептом на “Доступні ліки” та тих, кому потрібні нерецептурні препарати.
Проєкт “Мобільний аптечний пункт” у Харківській області тільки набирає обертів, щодня екіпаж проїжджає три-чотири села раніше підготовленим маршрутом. Планується, що вже найближчим часом додасться ще один міні-бус.