Уже півтора місяця в Росії триває так звана часткова мобілізація, оголошена 21 вересня президентом Володимиром Путіним. За цей час федерацію покинули сотні тисяч росіян, ще сотні тисяч мобілізовано і відправлено на фронт. Щоб не потрапити на війну, одні ламають собі кінцівки, інші вимагають альтернативної цивільної служби, треті ховаються від воєнкомів. Однак найнадійнішим способом уникнути мобілізації залишається виїзд із Росії, повідомляє FREEДОМ.
У вересні на прикордонних пунктах РФ можна було спостерігати багатокілометрові черги. Чоловіки призовного віку масово покидали державу після оголошення Путіним часткової мобілізації в РФ. Вони переважно виїжджали до Грузії, Казахстану, Туреччини, Фінляндії та країн Балтії. За даними Forbes, лише за два тижні після оголошення мобілізації РФ покинули 700 тисяч росіян. Ці цифри підтвердила в інтерв’ю France Inter і президентка Грузії Саломе Зурабішвілі.
“Близько 700 тисяч росіян виїхали до Грузії після початку мобілізації. Залишилися в Грузії близько 100 тисяч росіян. Це переважно молодь і представники середнього класу”, — повідомила вона.
За даними Зурабішвілі, інші 600 тисяч виїхали до Вірменії, Туреччини та інших держав. Петербуржець Олександр одразу після оголошення мобілізації купив квитки собі і своїй дівчині на рейс до Туреччини. Там він перебуває вже другий місяць. З роботою, каже, проблем немає, житло не дороге, але, коли повернеться додому, не знає.
Багато хто тікав без будь-якої фінансової подушки. Небажання бути вбитим на війні в Україні змусило деяких росіян перебратися до віддалених азійських та африканських країн. Як розповів російський опозиціонер Андрій Сидельников, загалом, за неофіційними даними, Росію залишили понад один мільйон жителів.
“Спочатку приймали дуже добре і тепло, тут дійсно не можна говорити, що були гоніння або не давалося якось облаштування в цих країнах. Але на сьогодні зростає невдоволення, наприклад, у Вірменії та в тій самій Грузії зростає невдоволення поведінкою, насамперед росіян. Тому тут загалом із нашим менталітетом або просто неосвіченістю люди, росіяни я маю на увазі, які виїхали, дивляться зверхньо на місцеве населення, і це, звичайно, не додає якихось очок”, — сказав він.
Сьогодні такого ажіотажу на російських кордонах немає. З РФ виїжджає менше людей. На жаль, кажуть російські опозиціонери. Адже виїзд із країни — один із небагатьох способів зберегти собі життя.
“Я вважаю, що люди, які самі йдуть як барани на бійню за цими повістками, це просто премію Дарвіна давати треба. Самому йти здавати себе у військкомат або свого сина туди відправляти, або чоловіка, це потрібно бути цілковитим ідіотом, який не розуміє, що це ніякий не захист батьківщини, а це просто відправити свою кохану дорогу людину в п’яну м’ясорубку і зробити її злочинцем”, — заявила російська опозиціонерка, правозахисниця Євгенія Чирикова.
Щоб не стати воєнним злочинцем і зберегти собі життя, необхідно вимагати від військкоматів переведення на альтернативну цивільну службу, радять правозахисники.
“Це такий метод відтягнення відправлення людини на цю війну. Це насправді один із таких хороших методів. Але це робити потрібно не самостійно, краще через довірену особу, ідеально через адвокатів і судитися до переможного кінця. І завдання, принаймні те, як я це бачу як правозахисник, не йти на цю альтернативну цивільну службу, а просто затягувати, замотувати цей процес призову людини”, — каже Чирикова.
А поки тривають суди і розгляди, у росіян з’являється час і можливість покинути державу. Правозахисники впевнені, що величезні втрати російської армії в Україні, зокрема й убиті, поранені та зниклі безвісти мобілізовані та строковики доводять, що від призову потрібно тікати будь-якими методами.
Читайте також: Російська влада багато в чому розглядає війну як засіб утилізації неблагонадійних верств населення, — Полозов
Як повідомлялося раніше, військове керівництво Росії замовчує продовження мобілізаційної кампанії та приховує проблеми, з якими військовослужбовці стикаються в тилу та на фронті — поганим забезпеченням і відсутністю реальної підготовки перед відправкою на передову.
Читайте також: Як уникнути мобілізації в Росії і що робити, якщо вже потрапив на фронт — поради адвоката