У Росії мобілізують онкохворих на війну в Україні. 23 грудня викладача московської школи Данила М’ятіна, у якого діагностовано рак, примусово забрали в армію. Попри те, що чоловіка нещодавно прооперували, у військкоматі його визнали придатним до служби і не дозволяють оскаржити рішення, повідомляє FREEДОМ.
“Даня перебуває в міському збірному пункті за адресою Угреська, 3. Вранці до нього у квартиру прийшов дільничний і, застосовуючи силу, забрав його до військкомату. Попри стан здоров’я Дані, те, що він працює вчителем, його силоміць забрали і не дали законне право оскаржити рішення. Зараз він перебуває без зв’язку і без документів, до нього не пускають, щоб передати речі”, — розповіла подруга Данила М’ятіна для видання SOTA.
Мама Данила Ольга повідомила, що у військкоматі її сина назвали “живим м’ясом” і прямо сказали, що чоловіка, який ніколи не служив, незабаром відправлять на фронт, повідомляє видання DOXA. Їй також не дали передати синові речі. Жінка вже написала листа до військової прокуратури і знайшла адвоката, але результату поки що немає. Водночас видання пише, що Мятін — провладний активіст, який брав активну участь у “патріотичних” ініціативах: був “волонтером перемоги”, членом нової путінської піонерії. Ці події відбулися після заяв у Кремлі про підвищення призовного віку на строкову службу в армію і збільшення чисельності армії на понад 30%.
До того ж, Кремль заборонив підконтрольним ЗМІ поширювати будь-яку інформацію, що стосується мобілізації, повідомляє The Moscow Times з посиланням на свої джерела в російських медіа. Таке розпорядження надійшло напередодні новорічних свят.
“До цього ми могли писати і про поточну мобілізацію, і про можливі сценарії та прогнози. Тепер усі прогнози поставлені на стоп. У вимозі йдеться, що не можна цитувати, навіть якщо заяву зробив депутат Держдуми або сенатор”, — повідомило джерело в інтерв’ю виданню The Moscow Times.
Видання припускає, що Кремль ухвалив це рішення на тлі чуток про другу хвилю мобілізації, а також пропозиції міністра оборони Росії Сергія Шойгу щодо збільшення чисельності російської армії. Редактор журналу DOXA Армен Арамян каже, що з моменту потрапляння до військкомату в чоловіків у Росії немає більше жодних прав. Тому стан здоров’я для призову в армію — не перешкода.
“Ми розповідали в DOXA історію про чоловіка, у якого взагалі там хвороба хребта. Він не може ані стояти, ані сидіти нормально. І його теж призвали і сказали, що грижу видалимо на місці, і тут про права якісь говорити складно”, — сказав Арамян.
Правозахисник Микола Полозов радить росіянам — потенційним призовникам — не наближатися до військкомату і не брати повісток.
“Якщо є підстави для відстрочки, краще подбати про реалізацію цих підстав якомога раніше. Краще звернутися до юриста для цього. Способів досить багато, щоб не опинитися на війні. І в цьому сенсі поки що законодавство не суворо карає за, наприклад, відмову на явку до військкомату від отримання повістки. Поки що це адміністративна відповідальність, розміром від 500 до 3 000 рублів грошового штрафу”, — сказав Полозов.
Найвірніший варіант — це виїхати з країни, якщо є можливості. Оскільки на поточний момент влада не закрила кордони, вона дозволяє виїжджати людям.
В українській розвідці повідомляють, що в Кремлі не планують припиняти мобілізацію, а навпаки — готуються “нові, потужніші хвилі, форми, методи, системи обліку”.
За словами представника Головного управління розвідки Міноборони України Андрія Юсова, війна торкнеться кожного громадянина Росії. І всі вони мають зрозуміти, що уникнути наслідків, “не поваливши режим і не відійшовши з окупованих територій”, не вдасться.
Читайте також: Назвав так звану “СВО” війною: Путін готує росіян до нової хвилі мобілізації, — Веніславський